Wikipedysta:P.kindela/brudnopis


Wikipedysta:P.kindela/brudnopis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:P.kindela Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Dominika Zamara | edytuj kod

Dominika Zamara - (ur.11 sierpnia 1981 roku we Wrocławiu) - sopran dramatyczny.

Edukacja | edytuj kod

W 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem wrocławską Akademię Muzyczną w klasie prof. Barbary Ewy Werner.

Otrzymała stypendium na roczną naukę w konserwatorium muzycznym w Weronie[1] i kształciła tam swój głos u wielu wybitnych mistrzów sztuki i techniki bel canto, takich jak: Bruno Pola, Alida Ferrarini, Mirella Freni, Alessandra Althoff-Pugliese i in.

Współpracuje z licznymi agencjami artystycznymi w całej Europie i Stanach Zjednoczonych.

Początek kariery | edytuj kod

Jej kariera rozpoczęła się w 2008 roku. Odbyła tourneè po Francjii z wybitnym francuskim organistą Fabrice Pitrois. Zaśpiewała także w Teatrze Narodowym w Czarnogórze (Montenegro) w obecności prezydenta tego kraju. Występ transmitowany był przez telewizję.

Rok 2009 | edytuj kod

W 2009 roku zadebiutowała we Włoszech. Zaśpiewała w Padwie partię Mimi w operze Pucciniego “Cyganeria” oraz partię Giorgietty w operze “Płaszcz” (“Il tabarro”), pierwszej części tzw. “Tryptyku”. Wzięła udział w licznych koncertach z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod batutą włoskiego dyrygenta, Maestro Enrico De Mori.

Rok 2010 | edytuj kod

W 2010 roku koncertowała w Wiedniu, śpiewając recitale z pianistą Cezarym Kwapiszem. Repertuar stanowiły włoskie arie operowe oraz pieśni polskich kompozytorów romantycznych.

Wykonywała również dzieła sakralne “Gloria” i “Laudate pueri” Antonio Vivaldiego, koncertując w wielu miastach Włoch z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Maestro Paolo Fumei.

Rok 2011 | edytuj kod

W 2011 roku zaśpiewała główną partię w światowej premierze opery “Un Tramonto” Gaetano Coronaro[2], pod dyrekcją Maestro Stefano Carliniego, w Teatro Olimpico w mieście Vicenza we Włoszech. Śpiewała też liczne koncerty, recitale i partie operowe w wielu krajach Europy: w Hiszpanii, we Włoszech, w Polsce, Szwajcarii, Austrii i Francji. Zaśpiewała m.in. partię Silvii w operze “Zanetto” skomponowanej przez Pietro Mascagniego.

Rok 2012 | edytuj kod

W 2012 roku zadebiutowała w Stanach Zjednoczonych, w Warner Grand Theater w Los Angeles, występując wspólnie z kompozytorką Marią Newman i orkiestrą kameralną z Holywood. Koncertowała także w Malibu, Nowym Jorku oraz w Eureka Springs w stanie Arkansas z międzynarodową orkiestrą symfoniczną pod batutą dyrygenta Thomasa Chun-yu Chena[3] – podczas tamtejszego festiwalu muzyki klasycznej[4].

Rok 2013 | edytuj kod

W 2013 roku koncertowała Rzymie w Teatro Orione – koncert był transmitowany przez telewizję – oraz w Bazylice Padre Pio w Pietrelcina. Wykonywała utwory muzyki sakralnej wraz z Maestro Vince Tempera.

W Wiedniu, podczas wielkiej gali rozdania Złotych Sów, nagród przyznawanych przez Klub Inteligencji Polskiej, zwanych Polonijnymi Oskarami, została uhonorowana Złotą Sowę w kategorii muzyki klasycznej za wybitne osiągnięcia artystyczne.[5]

Zaśpiewała we Wloszech partię Rozyny w operze Gioacchino Rossiniego “Cyrulik sewilski”. Odbyła tourneè po Stanach Zjednoczonych wspólnie z gitarzystą klasycznym, prof. Stanleyem Alexandrowiczem. Wykonywała arie operowe w aranżacji na gitarę klasyczną oraz muzykę współczesną. Trasa koncertowa objęła m.in. takie miasta, jak: Nowy Jork, Boston, Waszyngton, Philadelphia, Princeton, Baltimore.

Zaśpiewała z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej w Dallas, w stanie Teksas, w ramach CICA Music Festival, wykonując arie Pucciniego.

We wrześniu 2013 roku zadebiutowała w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych w Nowym Jorku, w Avery Fischer Hall przy Metropolitan Opera, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej liczącej 120 instrumentów. Koncert poprowadził znany aktor, reżyser i producent Kevin Spacey[6].[7]

Śpiewała główną partię w operze “La serva padrona” Giovanniego Battisty Pergolesi, wykonując ją w wielu teatrach operowych we Włoszech, z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Maestro Claudio Colmaneta. Otrzymała w Morcone międzynarodową nagrodę Ojca Pio za osiągnięcia artystyczne.

Rok 2014 | edytuj kod

W 2014 roku zaśpiewała główną partię we współczesnej operze Vincenzo Faggiano pt. “La Serva di Padova” w Teatro Verdi w Padwie. Nagrała dla włoskiej telewizji Cremona1 płytę DVD z “Laudate Pueri” Vivaldiego oraz “Exultate, jubilate” Mozarta z orkiestrą La Certosa pod dyrekcja Maestro Paolo Fumei. Zaśpiewała podczas festivalu muzyki klasycznej Evmelia w Grecji wraz z pianista Ramzi Shomali. Koncertowała ze “Stabat Mater” Pergolesiego w kosciołach we Włoszech wspólnie z orkiestrą La Certosa. Otrzymała w Cremonie nagrodą A.N.L.A.I Stradivari za płytę DVD z muzyką Vivaldiego i Mozarta. Zaśpiewała w New Jersey z Baroque Orchestra pod dyrekcją Roberta W. Buttsa. Towarzyszył jej kompozytor z Watykanu, ksiądz Mons Frisina. Zadebiutowała w Meksyku w Sala Manual Pomce, uchodzącej za najbardziej prestiżową salę koncertową Ameryki Łacińskiej, wraz z pianistą Alejandro Barranon.

Rok 2015 | edytuj kod

W 2015 zaspiewała partię Serpiny w operze La Serva Padrona G.B.Pergolesiego we włoskim prestiżowym Teatro San Domenico w mieście Crema pod dyrekcja Maestro Robert W Butts. Zaśpiewała w Rzymie w sali koncertowej Watykanu Pontificio Istituto di Musica Sacra w obecności kardynałów z Watykanu. Zaśpiewała recital dla Telewizji Cremona 1 wraz z pianistą Andrea Musso. Odbyła tournee po Chinach z ariami Verdiego i Pucciniego wraz z orkiestra synfoniczna z Zhuhai pod dyrekcja Maestro Thomas Chun-yu Chen. Zaśpiewała w Katedrze w Asyżu podczas Festivalu Assisi Suono Sacro pod dyrekcja Maestro Roberto Miele z Teatro alla Scala, koncert został transmitowany przez włoską telewizję RAI. We wrześniu 2015 zaśpiewała partię Serpiny w operze "La serva Padrona" Pergolesiego w Teatrze Operowym w New Jersey(USA) pod dyrekcja Maestro Robert W.Butts. Zaśpiewała dla Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Polskiej Ambasadzie w Rzymie.

Rok 2016 | edytuj kod

Na początku stycznia tego roku Dominika Zamara wzięła udział w polonijnym koncercie kolęd zorganizwany przez Rzymską Polonię. Odbył się on we wnętrzach kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Rzymie.[8]

Nagrania wokalne | edytuj kod

Nagrała dla Edit Music Italy i wydała we Włoszech dwie płyty. W 2015 wydala płytę wraz z amerykańskim gitarzystą klasycznym Stanleyem Alexandrowiczem z dziełami chorwackiego kompozytora Ivan'a Padovec wyprodukowana przez włoską wytwórnię płytową muzyki klasycznej Sheva Record.

Działalność pedagogiczna | edytuj kod

Pracuje równiez jako docent śpiewu solowego na włoskiej Accademia Musicale “La Certosa” w Giavera del Montello.

Dyskografia | edytuj kod

2009 rok - DREAMS

2012 rok - LIFE product by EDIT MUSIC ITALY

2015 rok - IVAN PADOVEC, Works for Guitar and Soprano, product by Sheva Collection.

Dyskografia koncertowa | edytuj kod

IL CONCERTO 2014 dvd, product by CREMONA 1 TV.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

http://www.dominikazamara.eu/ - oficjalna strona

https://www.facebook.com/groups/fansclubofthegreatsopranodominikazamara/?fref=ts - fanklub

http://worldtopmusicians.com/Dominika-Zamara.html - fanklub

Kanały na YouTube | edytuj kod

https://www.youtube.com/user/TheDominikaZamara

https://www.youtube.com/channel/UCl3mWNJXCmfOSszoglaHXVw

https://www.youtube.com/user/operaerick

Przypisy | edytuj kod

  1. http://www.swiatrezydencji.pl/styl-zycia/mowia-gwiazdy/dominika-zamara-diva-metalowa
  2. https://operagiocosaitaliana.wordpress.com/un-tramonto/
  3. http://www.cicamusicfestival.org/#!thomas-chun-yu-chen-biopgraphy/cep8
  4. http://www.cicamusicfestival.org/#!dominika-zamara/c13a4
  5. http://www.mojabancarella.com/aktualnosci/372-zlote-sowy-2013.html
  6. http://szkolameskiegostylu.pl/blog/2016/03/wywiad-agnieszki-swist-kaminskiej-z-dominika-zamara/
  7. http://www.polacywewloszech.com/2016/01/20/dominika-zamara-rozwieje-mit-zycia-spiewaka-operowego-uslanego-rozami/
  8. http://www.rzym.msz.gov.pl/pl/polonia/wydarzenia_polonijne2/polonijny_koncert_koled_w_rzymie
Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:P.kindela/brudnopis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy