Wikipedysta:Pawel Niemczuk


Wikipedysta:Pawel Niemczuk w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

O mnie

Nie jestem, nie byłem i raczej nie będę Głównym Lekarzem Weterynarii
Wikipedia jest jednym z moich źródeł wiedzy i rozrywki. Chcę, żeby była lepsza - dlatego zdecydowałem, że w miarę swoich możliwości będę ją udoskonalał tłumacząc hasła z obcych wersji Wikipedii, poprawiając (w miarę możliwości) te już istniejące oraz, przede wszystkim, patrolując ostatnie zmiany. Diabli mnie biorą gdy widzę próby uczynienia z Wikipedii nośnika reklamowego.

Od kilkunastu lat jestem zaangażowany w działalność Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych i jestem jego członkiem - założycielem. Interesuję się też zabytkami techniki, historią przemysłu (w szczególności górno- i dolnośląskiego) oraz historią Śląska.

Moje edycje

Internetowa Encyklopedia Kolejnictwa

Oprócz Wikipedii zajmuję się także budowaniem i administrowaniem Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa Enkol.pl. Projekt ten, oparty na oprogramowaniu MediaWiki, został powołany do życia przez grupę osób zajmujących się od lat kolejnictwem, a zwłaszcza kolejami wąskotorowymi.

Dlaczego osobny projekt, a nie rozwijanie artykułów poświęconych kolejnictwu na Wikipedii? Odpowiedź jest prosta: brak istotności niektórych tematów z punktu widzenia Wikipedii, zbyt wąska specjalizacja oraz OR. Znaczna część naszej wiedzy pochodzi z naszych własnych doświadczeń, obserwacji i notatek. Na Wikipedii opublikować ich nie możemy, bo naruszylibyśmy w ten sposób zakaz publikowania OR-ów. Dodatkowo część publikowanych w Enkolu materiałów jest objęta ochroną praw autorskich, a ich autorzy wyrazili jedynie zgodę na ich publikację tamże, bez zgody na ich dalsze rozpowszechnianie i modyfikowanie.

Dodam, że te artykuły z serwisu Enkol.pl, które mogą być przeniesione do Wikipedii (i nadają się do tego) trafiają do niej. Enkol jest zatem swego rodzaju inkubatorem artykułów dla pl-wiki.

Oczywiście wiedzę i doświadczenie zdobyte przy tworzeniu i redagowaniu tego serwisu mam zamiar wykorzystać na Wikipedii.
Własny serwis oparty na mechanizmie Wiki to doskonały poligon doświadczalny. Można na własnej skórze poznać blaski i cienie bycia administratorem. To doskonała okazja do poznania mechanizmu Wiki od podszewki.


Do zrobienia

Polecam następujące linki zewnętrze


Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Pawel Niemczuk" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy