Wikipedysta:Pistulka


Wikipedysta:Pistulka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Cześć. W moim kręgu zainteresowań jest Górny Śląsk (szczególnie zapomniane już Powstania śląskie), a także kultura, sztuka, architektura, wojskowość RON.

Pozdrawiam. DP


Licznik edycji [1]

Pomocnik:

[potrzebny przypis] [potrzebny przypis]

Tworzenie nowych stron | edytuj kod

Jeśli chcesz stworzyć zupełnie nowy temat, prawdopodobnie najlepszą rzeczą, którą możesz wstępnie zrobić, jest użycie mechanizmu wyszukiwawczego i sprawdzenie, czy ktoś już przypadkiem nie rozpoczął strony na ten lub podobny temat.

Jeśli znajdziesz strony na dany temat, to albo nie będzie już konieczności tworzenia nowego wpisu, albo może się okazać, że jedyne, czego potrzeba, to przekierowanie nowego wpisu na już istniejący. Na przykład, jeśli chciałbyś utworzyć wpis dotyczący Szimona Peresa (lub w innej pisowni: Shimona Peresa), może się okazać, że znajdziesz wystarczająco dobry wpis pod tytułem "Szymon Peres" i wtedy wystarczy utworzenie strony przekierowującej. Istnienie takich stron jest o tyle pomocne, że ułatwia późniejsze wyszukiwanie.

Pomocne może być zerknięcie na strony o tworzeniu wstępnych wersji artykułów lub dotyczące zasad nazewnictwa, zanim utworzysz nową stronę, a być może unikniemy jakiejkolwiek konieczności zmieniania nazw stron w przyszłości.

Jeśli nikt wcześniej nie zrobił strony dotyczącej interesującego Cię tematu, może uda Ci się znaleźć jakiś temat powiązany (często będzie to kategoria ogólna, jak np. Astronomia lub Filozofia), przeedytować tamtą stroną poprzez dodanie (w odpowiednim miejscu) tytułu artykułu, który chcesz utworzyć, i wzięcie go w nawiasy kwadratowe, [[w ten sposób]]. Potem wystarczy już tylko wcisnąć "Zapisz". Na stronie, którą właśnie przeedytowałeś, powinieneś ujrzeć czerwony link. Kliknij w niego - będziesz mógł rozpocząć edycję Twojego nowego tematu. Jest to w wielu przypadkach bardzo dobre podejście, gdyż pomaga ono w ustrukturalizowaniu naszej encyklopedii, ale (rzadko) może być przyczyną umieszczania niepotrzebnych linków na niektórych stronach.

Alternatywnym sposobem jest

  • utworzenie linku na dowolnej istniejącej stronie
  • kliknięcie w ten link i utworzenie nowej strony poprzez wpisanie jej treści
  • powrót do tej pierwszej strony i usunięcie stworzonego tam linku.

I jeszcze jeden sposób:

  • kliknij na link dotyczący jakiegokolwiek tematu Wikipedii
  • przejdź do okienka z adresem w twojej przeglądarce i zmień jego treść.

Lecz najszybciej będzie, gdy wpiszesz w pole poniżej jego tytuł i klikniesz "Utwórz artykuł"


Ten sposób edycji co prawda działa, ale może się wydawać raczej sztuczką niż faktycznym sposobem na tworzenie nowych tematów.

Nienajlepszym skutkiem dwóch powyższych sposobów jest to, że może to prowadzić do zwiększenia liczby osieroconych stron (czyli takich, do których nie prowadzą żadne linki). I chyba jedynym sensownym zastosowaniem tego sposobu jest tworzenie wpisów alternatywnych do już istniejących, których jedynym zadaniem byłoby przekierowywanie na ten właściwy.

Zwróć uwagę na to, że jeśli pracujesz nad większym artykułem lub kilkoma artykułami naraz, możesz stworzyć sobie swój własny brudnopis. Pamiętaj jednak, że taki brudnopis nie może znajdować się w głównej przestrzeni nazw. Na osobisty brudnopis przeznacz część własnego wpisu wikipedysty (tzn. strony, którą widzisz po kliknięciu we własny identyfikator użytkownika). Wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z mechanizmu tworzenia podstron: umieszczenie brudnopisu na stronie Wikipedysta:Imię/brudnopis i stworzenie linku do niego na stronie wikipedysty.

Przy tworzeniu stron dobrą praktyką jest posłużenie się zewnętrznym narzędziem sprawdzającym pisownię, zanim doda się dany wpis do Wikipedii. Prawdopodobnie najwygodniejszym sposobem jest zrobienie sobie kopii oryginalnej strony i pracowanie na tej kopii, a później - wklejenie jej z powrotem do Wikipedii.

Uwaga! Zważ, że Wikipedia jest encyklopedią typu open content. Pomagasz rozwijać wolną, publicznie użyteczną bazę informacji. Wszystko, co tu wprowadzasz jest automatycznie udostępniane na licencji "GNU Free Documentation License". Masz do tego prawo tylko i wyłącznie wtedy, gdy jesteś właścicielem praw do materiałów, które publikujesz (i jesteś nim, jeśli daną treść tworzysz samemu), lub gdy materiał ten jest własnością publiczną. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj Wikipedia:Prawa autorskie. Nigdy nie wprowadzaj do Wikipedii materiałów bez zgody posiadacza praw autorskich.


Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Pistulka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy