Wikipedysta:Polomacki1970/brudnopis


Wikipedysta:Polomacki1970/brudnopis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:Polomacki1970 Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szofer Archibald - komedia w 3 aktach autorstwa Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Prapremiera na scenie: Warszawa, Teatr Mały 1924, druk: „Świat” 1924 (nr. 45-52).

Intryga | edytuj kod

Punktem wyjścia jest białe małżeństwo w celu wypełnienia warunków do uzyskania dużego spadku. Małżonkowie obiecują sobie pozwalać na swobodne życie, sypiać w oddzielnych pokojach, jednak przed rodziną występować jako normalne małżeństwo.

Fabuła | edytuj kod

Świeżo po ślubie, zawartym w celu uzyskania spadku małżonkowie omawiają z rozbawieniem zachowanie się rodziny, która nic nei wie o "białym" charakterze małżeństwa. Potwierdzają zachowanie swobody i jednocześnie dyskrecji w tej sprawie. Zaraz po ślubie była kochanka męża wymusza na nim spędzenie z nią nocy poślubnej. Aby nie urazić żony, mąż prosi swego szofera Archibalda (typowa komediowa osoba, z prawdziwym tytułem lorda, lecz bez majątku i musząca sama zarabiać na życie) o spędzenie nocy w jego sypialni. Jednocześnie żona dowiaduje się, że "przepowiedziany" jej przez wróżkę maharadża będzie obecny na wieczornym balu i zamierza się tam wybrać. Aby nie urazić męża prosi przyjaciółkę o spędzenie nocy w jej sypialni. Zakończenie zgodne z zasadami komedii.

Uwagi | edytuj kod

Typowa lekka komedia pozbawiona głębszego przesłania charakterystycznego dla późniejszych sztuk autorki. Według wspomnień siostry autorki sztuka została napisana w jeden dzień.

Kategoria: Literatura polska Kategoria: Polscy pisarze

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Polomacki1970/brudnopis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy