Wikipedysta:Pundit


Wikipedysta:Pundit w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Also active on en-wiki and on Wikimedia, sporadically on commons.

Witam serdecznie 12 maja 2021!

Na Wikipedii działam od 14 listopada 2006 roku. 2 kwietnia 2007 zostałem jednogłośnie wybrany administratorem (i gotów jestem udzielić wszelkiej pomocy ;). Od 7 kwietnia 2008 jestem także biurokratą, a od 14 września 2013 checkuserem. Byłem członkiem Komisji Rzeczników (Ombudsman Commission) dla wszystkich projektów Wikimedia 2011-2012. Wystąpiłem z niej w związku z wyborem na stewarda. Jako pierwszy administrator w historii polskiej Wikipedii przeszedłem 21 października 2011 weryfikację na wniosek trzech użytkowników, uzyskując 95% poparcia. Jako jedna z siedmiu osób z ruchu Wikimedia na świecie, zostałem powołany do Komitetu Finansowego Wikimedia (FDC), który zajmuje się rekomendacjami dla wniosków o dotacje od stowarzyszeń Wikimedia i samej Fundacji Wikimedia i przewodniczyłem mu przez trzy kolejne kadencje. W 2015 roku zostałem wybrany do Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia.

Powodem, dla którego zaangażowałem się w kolejne role na Wikipedii jest to, że lubię robić nowe rzeczy i poznawać ją od nowych stron. Wiąże się to także z moją pracą badawczą - interesują mnie organizacyjne aspekty społeczności Wikipedystów. Jestem wdzięczny za zaufanie, dzięki któremu mogę funkcjonować w społeczności na tyle różnych sposobów, a także za to, że nie zostałem już dawno posądzony o bycie Wiercipiętkiem.

קום בחור עצל וצא לעבודה

Spis treści

Wkład, linki | edytuj kod

Wkład - Ostatnie zmiany/10/IP - EK - Editcountitis

Do napisania/rozbudowy | edytuj kod

adaptacja kulturowa- antropologia literatury - akomodacja - antropologia lingwistyczna - antropologia literatury - czarownictwo - krąg kulturowy - kultura olduwajska - łowcy głów - mahru - myślenie abstrakcyjne - neoewolucjonizm - psychokulturalizm - rada plemienna - system pokrewieństwa

Mój opis | edytuj kod

Przebywam na tym świecie od mniej więcej 1456519695 sekund.

Jestem naukowcem, zajmuję się szeroko rozumianą krytyczną teorią organizacji. Moją dyscypliną są nauki o zarządzaniu, dziedziną nauki ekonomiczne (mam w niej tytuł naukowy), a obszarem nauki społeczne, ale zdecydowanie bliżej mi do socjologii i antropologii, niż do finansów i ekonometrii.


Jestem współtwórcą dwóch stron "naj" :) Współkreowałem bowiem:

  • największy darmowy słownik ling.pl, zawierający łącznie ponad 5 milionów haseł z języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego (a z samego angielskiego - 400 tys. haseł dwujęzycznych nie licząc odmian, co daje 5 razy więcej niż w jakimkolwiek innym darmowym serwisie).
  • największy darmowy serwis o j. angielskim angielski.edu.pl, zawierający m.in. teksty książek, które współnapisałem, codziennie 8 list ze słówkami, kilkaset testów, co tydzień artykuły ze słówkami i in.

Przez paręnaście lat, ale bardzo nieregularnie (z uwagi na koszmarny brak czasu) ćwiczyłem karate (shotokan, wcześniej gosoku-ryu, przygodnie enshin i wadō-ryū). Od niedawna wciągnęła mnie trochę krav maga, w której ukończyłem kurs instruktorski. Przez pięć lat ćwiczyłem też w dawnych czasach aikido. Bardzo lubię żeglować, ale od lat tego nie robilem (wyjąwszy Chorwację ze skipperem); z czasów licealnych został mi patent sternika. Przez parę sezonów uczyłem się windsurfingu.

Całkiem lubię gry fabularne, moja ulubiona to Amber, grywałem także w Cyberpunk 2020, Star Wars, D&D (różne odmiany). Ostatnio interesuje mnie Wampir: Maskarada, Legenda Pięciu Kręgów i Paranoia. Bardzo lubię także brydża i scrabble.

Zacięcie społecznikowskie, które ostatnio wyrażam wspomagając nauczanie języka angielskiego w małych miejscowościach, dawniej przejawiało się u mnie prowadzeniem miesięcznika wydziałowego, a także przewodniczeniem kilku stowarzyszeniom. Z próżności opłaciłem także pierwszy rok składek w Stowarzyszeniu MENSA po byciu przyjętym bodajże w 1994 roku, ale moja aktywność w tej organizacji na tym się skończyła.

W styczniu 2007 założyłem WikiPortal o antropologii, który stopniowo się rozwija, teraz już bez mojego udziału.

Poglądy edycyjne | edytuj kod

(przyjęte za Wikipedysta:Lcamtuf)

  • Umiarkowany inkluzjonizm kulturalny - warto zachowywać dobre artykuły o weryfikowalnych zjawiskach społecznych, ciekawych wydarzeniach kultury internetowej, żartach, slangu, o seksie i innych aspektach życia codziennego, nawet jeśli dane zagadnienia mogą być efemeryczne.
  • Delecjonizm katalogowy - warto ściśle stosować kryteria encyklopedyczności w artykułach katalogowych o niewielkiej wartości dokumentalnej, zwłaszcza jeśli mogą być metodą autopromocji lub stanowić forum propagowania ideologii. Do tej kategorii zaliczam biogramy, informacje o drobnych firmach i ugrupowaniach politycznych, zestawienia programów komputerowych i produktów, itp.
  • Encyklopedyczna brzytwa Ockhama - nie należy mnożyć stubów tam, gdzie sumaryczny artykuł może wyczerpująco opisać charakter zjawiska. Jestem przeciwko nabijaniu liczby artykułów przez katalogowanie latarni we wsiach i miastach, opisywanie po łebkach trzecioplanowych postaci z gier komputerowych, czy spisywanie z natury wszystkich liczb rzeczywistych.
  • Stosowanie Google jako kryterium SdU - Internet nie może być narzędziem decydowania o encyklopedyczności. Z drugiej jednak strony, artykuły bezwarunkowo muszą przedstawiać weryfikowalne informacje, oraz jasno dokumentować wagę tematu - to odpowiedzialność autora, nie osób trzecich. Artykuły, które nie spełniają tych wymagań, i których nie udaje się uzupełnić przez skorzystanie ze źródeł dostępnych każdemu Wikipedyście, muszą być niezwłocznie usuwane - w innym przypadku, utoniemy w autobiografiach i głupich dowcipach. Skasowanie artykułu nie jest sądem nad osobą, tylko nad kawałkiem tekstu jej dotyczącym.

Poza tym uważam, że 1 473 159 to wciąż za mało, ale jednocześnie mam poważne obawy przed pokemonizacją Wiki.za zajęcie pierwszego miejsca! Gdarin dyskusja 06:66, 1 cze 2009 (CEST)Eierkoek jako podziękowanie od Hortensji


Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Pundit" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy