Wikipedysta:Qblik/brudnopis


Wikipedysta:Qblik/brudnopis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:Qblik Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Wybuch wojny domowej w Bretanii | edytuj kod

 Osobny artykuł: Wojna o sukcesję w Bretanii.

Edward planował kolejną inwazję na północy w 1341 roku po wygaśnięciu zawieszenia broni. Zgromadzona przez niego armia liczyła około 13 500 żołnierzy, z czego około dwie trzecie stanowili łucznicy. Planowana na 1341 rok kampania nie doszła jednak do skutku, gdyż sojusznicy Edwarda byli jej niechętni i woleli przedłużyć rozejm do czerwca 1342 roku. W tej sytuacji, Edward skupił swoją uwagę na Szkocji, również dlatego, że w czerwcu 1341 roku powrócił tam wspomagany przez Francuzów Dawid II Bruce.

Tymczasem po wygaśnięciu zawieszenia broni w 1341 roku układ sił w Akwitanii przechylił się na stronę Francuzów, którzy umieścili tam w garnizonach 12 500 żołnierzy. Jesienią 1342 roku Anglicy odpowiedzieli kontrofensywą i sytuacja w tym regionie pozostała niestabilna z dużą ilością działań militarnych.

W tych warunkach pojawił się kolejny istotny element, spór o sukcesję w Bretanii. Książę Bretanii Jan III Dobry, który służył w armii Filipa pod Tournai zmarł 30 kwietnia 1341 roku. Jego pół-brat Jan IV Bretoński zaczął zdecydowanie działać aby objąć sukcesję i zajął główne miasta w regionie. Nie było to po myśli Filipa, który słusznie podejrzewał tajny sojusz Jana IV i Edwarda, nie chciał przekazać mu księstwa i popierał w dążeniach o sukcesję innego pretendenta, Karola de Blois. Działając w pośpiechu Filip odbił Nantes i większość wschodniej Bretanii i uwięził Jana IV w Paryżu. W zaistniałej sytuacji, w lutym 1342 roku Edward porzucił działania militarne w Szkocji i rozpoczął inwazję w Bretanii, która stała się na jakiś czas głównym celem działań Anglików.

Dominacja stochastyczna to pojęcie w teorii ekonomii, teorii decyzji i rachunku prawdopodobieństwa pozwalające porównać ze sobą loterie losowe, a dokładniej ich rozkłady prawdopodobieństwa. Normalnie, aby porównać ze sobą

Definicja | edytuj kod

W literaturze powszechnych jest kilka definicji dominacji stochastycznej.

Dominacja stochastyczna pierwszego rzędu

Dominacja stochastyczna drugiego rzędu

Dominacja stochastyczna drugiego rzędu

Jak wynika z powyższych definicji, warunki te są coraz mocniejsze. Oznacza to, że jeżeli rozkład F stochastycznie dominuje rozkład G w sensie pierwszego rzędu, wówczas F dominuje stochastycznie G również w sensie drugiego i trzeciego rzędu. Odwrotne stwierdzenia nie są koniecznie prawdziwe.

Formalnie, dominacja stochastyczna jest relacją zdefiniowaną na pewnych zbiorach rozkładów prawdopodobieństwa. Nie jest ona koniecznie relacją spójną, co oznacza, że mogą istnieć pary rozkładów prawdopodobieństwa, których nie można w ten sposób ze sobą sposób porównać, czyli takie, które nie są w relacji dominacji stochastycznej ze sobą.

[[en:Stochastic dominance]

Bibliografia | edytuj kod

Heatwole, Henry Guide to Shenandoah National Park and Skyline DriveISBN 0-931606-14-4

W kolonii narastały również napięcia wewnętrzne. Statut Maryland przewidywał, że koloniści/właściciel ustanawiają prawa (kto?).

  • pierwsze zgromadzenie
  • gospodarka

Rozwój kolonii | edytuj kod

  • Akt wolności religijnej

Źródła | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Qblik/brudnopis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy