Wikipedysta:Sławek Borewicz/listy zdjęć zabytków


Wikipedysta:Sławek Borewicz/listy zdjęć zabytków w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:Sławek Borewicz Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Na stronie Wiki Lubi Zabytki znajduje się tabela z linkami do stron nie będących artykułami, na których zgromadzono listy zabytków w Polsce. Po wydaniu dziesiątków tysięcy złotych, znaczna część tych zabytków została sfotografowana. Do tej pory w nikłym stopniu zdjęcia te zostały wykorzystane do ilustrowania haseł Wikipedii. Ponadto co jakiś czas jeden z botów robi aktualizację dwóch dodatkowych list:

Listy zabytków służą do tego, aby przed kolejnym konkursem Wiki Lubi Zabytki było wiadomo, które zabytki nie zostały jeszcze sfotografowane. Być może po kilku latach i wydaniu dodatkowych dziesiątek tysięcy złotych podatników, wszystkie zabytki zostaną sfotografowane. Możliwe, że kiedyś też będą użyte w artykułach. Na razie, aby sprostać promocji stosowanej w konkursie ("jeśli nawet nie wygrasz, to twoje zdjęcie będzie oglądane w Wikipedii"), listy wymagają bieżącego uzupełniania.

Spis treści

Co jest do zrobienia | edytuj kod

 1. Na stronie Wikiprojekt:Wiki Lubi Zabytki/Missing commonscat links linki do kategorii w Wikimedia Commons nie są spójne z numerami zabytków w tabelach. Dokładniej, nie wiadomo, co zrobić, gdy kategoria dotyczy obiektu, a numer dotyczy zespołu zabytków, gdzie ten obiekt jest tylko częścią zespołu. Na razie można takie kategorie pomijać.
  • W pozostałych przypadkach kategorie z Wikimedia Commons należy dodać do odpowiednich tabel. Linki do tabel i kategorii w Wikimedia Commons podane są na stronie.
  • Kiedyś trzeba będzie znaleźć rozwiązanie dla przypadków z zespołami zabytków.
   • Propozycja 1: dodawać w tabelach linki do kategorii obiektu i nie tworzyć w Wikimedia Commons kategorii zespołu zabytków.
   • Propozycja 2: tworzyć w Wikimedia Commons nadkategorie dla zespołów zabytków, gdzie główne obiekty (dwory, pałace, kościoły itp.) będą znajdować się w podkategoriach.
   • Dyskusja nad propozycjami
 2. Na stronach Wikimedia Commons utworzyć brakujące kategorie szczegółowe i nadkategorie dla zabytków.
 3. Na niektórych listach, jak np. na tej, bot dodał zdjęcia pojedynczych obiektów do kilku numerów zabytków (ilustracja jednego obiektu przyporządkowana została do kilku). W tym przypadku trzeba zweryfikować, jaki obiekt jest na ilustracji i usunąć duplikaty.
 4. Ponieważ brakuje artykułów o zabytkach w głównej przestrzeni i co za tym idzie, nie wykorzystuje się zdjęć w Wikipedii, do poszczególnych haseł dać linki w tabelach (w kolumnie "Nazwa lub opis").
 5. Aby można było szybko przejść do artykułu o miejscowości, gdzie można dodać zdjęcie zabytku, należałoby dodać linki do haseł o miejscowościach.
 6. W podkategoriach kategorii Kategoria:Zabytki według województw utworzyć podkategorie dla powiatów.
  • W podkategoriach dodać szablony do analogicznych kategorii w Wikimedia Commons.
 7. Utworzyć można krótkie listy zabytków na stronach: miejscowości/gmin/powiatów.
  • Jeśli nie da się zrobić krótkich list, ze względu na dużą liczbę zabytków, takie listy można utworzyć jako osobne hasła. Uwaga, tu mają takie zasady: Wikipedia:Zasady tworzenia list.
 8. Wybrać do artykułów zdjęcia przedstawiające wyraźnie cechy zabytku.

Ile wydano pieniędzy podatników na konkurs Wiki Lubi Zabytki | edytuj kod

Utworzone artykuły od 01. 09. 2011 | edytuj kod

~1800 artykułów w stosunku do ~ 100 000 zdjęć zabytków, w tym:

924 artykuły o kościołach 166 artykułów o domach, kamienicach, gmachach i budynkach 150 artykułów o cmentarzach 100 artykułów o dworach i zespołach dworskich 65 artykułów o pałacach 54 artykuły o willach 49 artykułów o kaplicach 33 artykuły o cerkwiach 20 artykułów o zamkach 19 artykułów o parkach i ogrodach 16 artykułów o ratuszach 10 artykułów o spichlerzach 10 artykułów o bramach

Zliczono 12. 01. 2014.

Według województw | edytuj kod

Liczby zabytków w drugiej kolumnie zliczane ręcznie ze strony raportu (przygotowanego przez bota). Liczby artykułów o zabytkach zliczane z CatScana (głębokość 3 podkategorie dla danego województw → powiat → gmina → miejscowość). W niektórych przypadkach były tam nie tylko zabytki, ale wyjątków było niewiele. Odliczone zostały strony podkategorii, które wyrzucał CatScan.

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Sławek Borewicz/listy zdjęć zabytków" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy