Wikipedysta:Sławek Borewicz/listy zdjęć zabytków w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:Sławek Borewicz Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaNa stronie Wiki Lubi Zabytki znajduje się tabela z linkami do stron nie będących artykułami, na których zgromadzono listy zabytków w Polsce. Po wydaniu dziesiątków tysięcy złotych, znaczna część tych zabytków została sfotografowana. Do tej pory w nikłym stopniu zdjęcia te zostały wykorzystane do ilustrowania haseł Wikipedii. Ponadto co jakiś czas jeden z botów robi aktualizację dwóch dodatkowych list:
- lista utworzonych kategorii w Wikimedia Commons, do których linki nie zostały dodane w powyżej wzmiankowanych tabelach
- lista zdjęć zabytków nie wykorzystywana w Wikipedii, zarówno w artykułach, jak i na stronach powyżej wzmiankowanych list.
Listy zabytków służą do tego, aby przed kolejnym konkursem Wiki Lubi Zabytki było wiadomo, które zabytki nie zostały jeszcze sfotografowane. Być może po kilku latach i wydaniu dodatkowych dziesiątek tysięcy złotych podatników, wszystkie zabytki zostaną sfotografowane. Możliwe, że kiedyś też będą użyte w artykułach. Na razie, aby sprostać promocji stosowanej w konkursie ("jeśli nawet nie wygrasz, to twoje zdjęcie będzie oglądane w Wikipedii"), listy wymagają bieżącego uzupełniania.
Spis treści
- 1 Co jest do zrobienia
- 2 Ile wydano pieniędzy podatników na konkurs Wiki Lubi Zabytki
- 3 Według województw
Co jest do zrobienia | edytuj kod
- Na stronie Wikiprojekt:Wiki Lubi Zabytki/Missing commonscat links linki do kategorii w Wikimedia Commons nie są spójne z numerami zabytków w tabelach. Dokładniej, nie wiadomo, co zrobić, gdy kategoria dotyczy obiektu, a numer dotyczy zespołu zabytków, gdzie ten obiekt jest tylko częścią zespołu. Na razie można takie kategorie pomijać.
- W pozostałych przypadkach kategorie z Wikimedia Commons należy dodać do odpowiednich tabel. Linki do tabel i kategorii w Wikimedia Commons podane są na stronie.
- Kiedyś trzeba będzie znaleźć rozwiązanie dla przypadków z zespołami zabytków.
- Propozycja 1: dodawać w tabelach linki do kategorii obiektu i nie tworzyć w Wikimedia Commons kategorii zespołu zabytków.
- Propozycja 2: tworzyć w Wikimedia Commons nadkategorie dla zespołów zabytków, gdzie główne obiekty (dwory, pałace, kościoły itp.) będą znajdować się w podkategoriach.
- Dyskusja nad propozycjami
- Na stronach Wikimedia Commons utworzyć brakujące kategorie szczegółowe i nadkategorie dla zabytków.
- Dla woj. wielkopolskiego do wykorzystania zestawienie z plikami oraz z kategoriami i jeszcze jedno
- Na niektórych listach, jak np. na tej, bot dodał zdjęcia pojedynczych obiektów do kilku numerów zabytków (ilustracja jednego obiektu przyporządkowana została do kilku). W tym przypadku trzeba zweryfikować, jaki obiekt jest na ilustracji i usunąć duplikaty.
- Ponieważ brakuje artykułów o zabytkach w głównej przestrzeni i co za tym idzie, nie wykorzystuje się zdjęć w Wikipedii, do poszczególnych haseł dać linki w tabelach (w kolumnie "Nazwa lub opis").
- Propozycja 3: dodawać linki do głównych obiektów w zespołach (np. jeśli zespół dworski w Małej Wsi, to link do hasła dwór w Małej Wsi) i w takich hasłach potem opisy wszystkich obiektów zespołu, a jeśli brak głównego obiektu w zespole, wtedy wszystkie obiekty w haśle zbiorczym (np. Zespół kamienic w Małym Mieście.
- Propozycja 4: dodawać linki tylko do obiektów, nie do zespołów (np. jeśli zespół dworski w Małej Wsi, to link do hasła dwór w Małej Wsi, a jeśli brak głównego obiektu w zespole, wtedy wszystkie obiekty w osobno: Kamienica XX w Małym Mieście, Kamienica XY w Małym Mieście, Kamienica XZ w Małym Mieście.
- Aby można było szybko przejść do artykułu o miejscowości, gdzie można dodać zdjęcie zabytku, należałoby dodać linki do haseł o miejscowościach.
- W podkategoriach kategorii Kategoria:Zabytki według województw utworzyć podkategorie dla powiatów.
- W podkategoriach dodać szablony do analogicznych kategorii w Wikimedia Commons.
- Utworzyć można krótkie listy zabytków na stronach: miejscowości/gmin/powiatów.
- Jeśli nie da się zrobić krótkich list, ze względu na dużą liczbę zabytków, takie listy można utworzyć jako osobne hasła. Uwaga, tu mają takie zasady: Wikipedia:Zasady tworzenia list.
- Wybrać do artykułów zdjęcia przedstawiające wyraźnie cechy zabytku.
- Jeżeli trzeba, poprawić jakość zdjęć.
- Lista plików do wykorzystania w artykułach o zabytkach / miejscowościach woj. wielkopolskiego.
Ile wydano pieniędzy podatników na konkurs Wiki Lubi Zabytki | edytuj kod
- Rok 2011 - UZ 2011-40: 6 000 PLN
- Rok 2012 - UZ 2012-16: 20 000 PLN + UZ 2012-55: 1 500 PLN + UZ 2012-59: 5 000 PLN
- Rok 2013 - UZ 2013-21: 45 000 PLN + UZ 2013-58: 700 PLN
- Razem przeznaczono na konkurs prawie 80 tys. złotych.
Utworzone artykuły od 01. 09. 2011 | edytuj kod
~1800 artykułów w stosunku do ~ 100 000 zdjęć zabytków, w tym:
924 artykuły o kościołach 166 artykułów o domach, kamienicach, gmachach i budynkach 150 artykułów o cmentarzach 100 artykułów o dworach i zespołach dworskich 65 artykułów o pałacach 54 artykuły o willach 49 artykułów o kaplicach 33 artykuły o cerkwiach 20 artykułów o zamkach 19 artykułów o parkach i ogrodach 16 artykułów o ratuszach 10 artykułów o spichlerzach 10 artykułów o bramachZliczono 12. 01. 2014.
Według województw | edytuj kod
Liczby zabytków w drugiej kolumnie zliczane ręcznie ze strony raportu (przygotowanego przez bota). Liczby artykułów o zabytkach zliczane z CatScana (głębokość 3 podkategorie dla danego województw → powiat → gmina → miejscowość). W niektórych przypadkach były tam nie tylko zabytki, ale wyjątków było niewiele. Odliczone zostały strony podkategorii, które wyrzucał CatScan.
OryginałEdytujHistoria i autorzy
