Wikipedysta:Stanisom/brudnopis/Blundell


Wikipedysta:Stanisom/brudnopis/Blundell w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:Stanisom‎ | brudnopis Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

James Blundell (ur. 27 grudnia 1790 w Londynie, zm. 15 stycznia 1878) – angielski lekarz, fizjolog, położnik-ginekolog który przeprowadził pierwszą zakończoną pomyślnie transfuzję krwi pacjentowi z krwotokiem[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Pierwszymi nauczycielami Jamesa był jego wuj, lekarz położnik i fizjolog John Haighton. Medycynę studiował w Guy's Hospital w Londynie. Specjalizował się w położnictwie, podobnie jak jego wuj, który wynalazł szereg przyrządów używanych do dzisiaj w położnictwie. Dyplom lekarski zdobył w 1813 roku na wydziale lekarskim Uniwersytetu Edynburskiego. Rok później rozpoczął pracę zawodową w Londynie, wykładał położnictwo i fizjologię. W 1818 roku przejął po swoim wuju stanowisko wykładowcy w Guy's Hospital w dziedzinie położnictwa i chorób kobiecych[2].

Przetaczanie krwi | edytuj kod

Blundell przeprowadził serię doświadczeń na zwierzętach, spostrzegł, że niezwłoczne po pobraniu przetoczenie krwi pomagało w otrzymaniu pozytywnych wyników przetaczania krwi. Zauważył także konieczność usunięcia ze strzykawki powietrza przed przetoczeniem.

Opublikowany w 1829 roku w czasopiśmie Lancet artykuł Blundella na temat przetaczania krwi.

Pierwszą zakończoną sukcesem procedurę przetaczania krwi Blundell wykonał w 1829 roku, kiedy pobrał do strzykawki z żyły ramieniowej męża pacjentki około 115 ml krwi i przetoczył ją pacjentce. W ciągu następnych pięciu lat przeprowadził dziesięć takich przetoczeń, z których pięć było udanych i przyniosło korzyść pacjentom.

W okresie swej pracy zawodowej Blundell skonstruował wiele instrumentów do przetaczania krwi, zasady niektórych w dalszym ciągu są stosowane.

Jest autorem dzieła Medical and Surgical Practice wydanego w 1824 roku, w którym przedstawił wyniki swoich eksperymentów na zwierzętach, włączając eksperymenty dotyczące przetaczania krwi. Wyniki te przedstawione były w 1823 roku na posiedzeniu Towarzystwa Lekarzy i Chirurgów w Londynie[3].

Lata późniejsze | edytuj kod

W 1838 roku został członkiem Royal College of Physicians. W tym samym roku opublikował koleją pracę o eksperymentach medycznych.

Dr Blundell nigdy się nie ożenił, mieszkał z wnuczką swojego brata Mary Ann Harriet Noyes.

W 1836 roku, z powodu konfliktu z administracją, odszedł ze szpitala Guy's i poświęcił się prywatnej praktyce położniczej. W późnym okresie swego życia nigdy nie wstawał przed południem, przyjmował pacjentów po południu, jadł kolację i odbywał wizyty domowe między godziną 8 a 9 wieczorem[4]. Zawsze nosił ze sobą książki, które czytał nawet w powozie dzięki specjalnie do tego celu zainstalowanej lampie.

Zmarł 15 stycznia 1879 w Londynie. Pozostawił po sobie majątek wartości 350 tysięcy funtów szterlingów, co odpowiada obecnej wartości przeszło 45 milionów funtów.

Przypisy | edytuj kod

  1. H.H. Ellis H.H., James Blundell, pioneer of blood transfusion, „British Journal of Hospital Medicine”, 68(8), 2007 .
  2. J HJ.H. Young J HJ.H., JAMES BLUNDELL (1790-I878) EXPERIMENTAL PHYSIOLOGIST AND OBSTETRICIAN, „Cambridge Core Medical History”, 8(2), 1964, s. 159-169, DOI10.1017/S0025727300029409 .
  3. James Blundell: Researches Physiological and Pathological; Instituted Principally with a View to the Improvement of Medical and Surgical Practice. Londyn: E.Cox and Son, 1824. [dostęp 2018-09-07].{{Cytuj książkę}} Nieznane pola: "roz9dzał". Sprawdź autora:1.
  4. SunnyS. Dzik SunnyS., James Blundell, Obstetrical Hemorrhage, and the Origins of Transfusion Medicine, „Transfusion Medicine Reviews”, 2018, DOI10.1016/j.tmrv.2018.08.003 .
Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Stanisom/brudnopis/Blundell" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy