Wikipedysta:Stilgar/brudnopis


Wikipedysta:Stilgar/brudnopis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:Stilgar Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Plattneryt - fikcyjny minerał z powieści Statki czasu Stephena Baxtera, kontynuacji Wehikuł czasu H.G. Wellsa.

Minerał jest opisany jako delikatnie świecący na zielono, lekko radioaktywny. Można go otrzymać wyłącznie sztucznie, w reaktorze, poprzez wzbogacanie karolinu.

Plattneryt ma budowę krystaliczną, zbliżoną do kwarcu. Jego unikalną cechą jest skręcenie wymiarów czasoprzestrzeni, co umożliwia przenoszenie obiektów w czasie - jego świecenie nie wynika z rozpadu radioaktywnego, a z przenoszenia fotonów w czasie.

Został nazwany na cześć Gottfrieda Plattnera, osoby, która podarowała Podróżnikowi w czasie pierwszą fiolkę z tym minerałem do zbadania.

Zobacz też | edytuj kod

Karolin - fikcyjny minerał z kilku powieści H.G. Wellsa i powieści Statki czasu Stephena Baxtera.

Karolin jest radioaktywnym pierwiastkiem, którego właściwości nie są dokładnie opisane. W "Statkach czasu" karolin jest jedynym źródłem do uzyskiwania plattnerytu - pierwiastka, który umożliwia podróże w czasie. W tej samej książce, jak i w powieściach Wellsa, opisane jest też inne zastosowanie tego minerału - produkcja bomb, które jednak w przeciwieństwie do bomb atomowych nie wybuchają jednym gwałtownym wyrzutem energii, a powoli wypalają się przez długi czas.

Bomba karolinowa jest pierwszy raz wspomniana w powieści The World Set Free H.G. Wellsa - jest to jedno z pierwszych przemyśleń na temat możliwości wytworzenia bomby atomowej po odkryciu jądra atomowego i zjawiska promieniotwórczości.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Stilgar/brudnopis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy