Wikipedysta:Tar Lócesilion/Uprawnienia


Wikipedysta:Tar Lócesilion/Uprawnienia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:Tar Lócesilion Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania < edytowanie < Współpraca < Uprawnienia


Zróżnicowanie uprawnień użytkowników jest zupełnie techniczne, wymuszone przez oprogramowanie Wikipedii. Każda grupa użytkowników dysponuje charakterystycznym zestawem narzędzi. Nie istnieje hierarchia grup, więc kolejność, w której zostały przedstawione, jest alfabetyczna.

Administratorzy

Prośby do administratorów Zaangażowani i godni zaufania. Usuwają i zabezpieczają strony oraz blokują możliwość edycji przez innych użytkowników. Mają mniejsze możliwości niż administratorzy innych systemów informatycznych. Prośby do nich są kierowane na stronie Wikipedia:Prośby do administratorów. Automatycznie zatwierdzeni Z ang. autoconfirmed. Mają konto od przynajmniej 4 dni i wykonali przynajmniej 10 edycji. Najbardziej podstawowe uprawnienie, niezbywalne, nadawane przez samo oprogramowanie. Biurokraci Administratorzy z dodatkowymi uprawnieniami, z których najważniejsze to nadawanie uprawnień administratora i bota. Prośby do nich są kierowane na stronie Wikipedia:Prośby do administratorów.

Boty

Zadania dla botów Grupa, dla której nie mówimy o grupach wikipedystów. Nie są wikipedystami, tylko programami prowadzonymi przez wikipedystów. Służą do szybkiego wykonywania masowych, niebudzących kontrowersji zmian. Zadania dla botów można zlecić na stronie Wikipedia:Zadania dla botów. CheckUserzy Jedna z dwóch (obok rewizorów) najbardziej poufnych ról w Wikipedii, obwarowanych dodatkowymi zasadami, określonymi przez Wikimedia Foundation. Mogą sprawdzać adresy IP, z których edytują wikipedyści, by wykrywać akty niedozwolonego pacynkowania i omijania blokad. Prośby o użycie narzędzi kieruje się na stronę Wikipedia:Prośby do administratorów.

Redaktorzy

Prośby o przejrzenie edycji Druga co do wielkości (po automatycznie zatwierdzonych) grupa użytkowników. Ich rola jest związana z mechanizmem wersji przejrzanych. Mogą zaznaczać jako przejrzane te strony, które nie zawierają widocznych wandalizmów. Uprawnienia te wiążą się z pewnym zaufaniem, więc od redaktorów wymaga się znajomości podstawowych zasad Wikipedii i umiejętności edytowania.

Rewizorzy

rewizorgmail.com Mogą ukrywać edycje (nazwy ich autorów, ich treść, opisy edycji) zawierające niepubliczne informacje osobiste, podejrzane o bycie próbami zniesławienia lub zawierające naruszenie prawa autorskiego. Ukrywają niektóre sprzeczne z zasadami nazwy użytkowników. Stosowanie tych narzędzi jest oparte na zasadach poufności dotyczących checkuserów. Prośby o użycie narzędzi są kierowane kanałami niepublicznymi. Stewardzi Grupa mająca wszystkie narzędzia we wszystkich projektach Wikimedia Foundation. Mogą nadawać wszystkie uprawnienia i korzystać z nich, zarządzać kontem globalnym, reagować na międzyprojektowe wandalizmy (np. zakładać globalne blokady). Stewardzi są wybierani przez ogół społeczności projektów Wikimedia Foundation, a strona z prośbami o użycie ich narzędzi znajduje się na Meta-Wiki. Użytkownicy o ukrytej aktywności Wykonują edycje niewidoczne w rejestrze ostatnich zmian. Charakter tych edycji jest analogiczny do edycji botów. Uprawnienie to ma charakter tymczasowy, a jest nadawane przez biurokratów. Każdy administrator może nadać i odebrać je samemu sobie.
Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Tar Lócesilion/Uprawnienia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy