Wikipedysta:Warchlak/American Airlines Lot 96


Wikipedysta:Warchlak/American Airlines Lot 96 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:Warchlak Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szablon:Katastrofa lotnicza infobox/brudnopis

American Airlines Lot 96 był regularnym lotem Mcdonnell Douglas DC-10-10 linii American Airlines. 12 czerwca 1972 roku drzwi tylnego luku bagażowego samolotu zostały wyrwane podczas lotu nad Windsor, Ontario, w drodze z lotniska w Detroit do Buffalo Niagara.

Raptowna dekompresja w ładowni spowodowała częściowe zapadnięcie się podłogi przedziału pasażerskiego, co z kolei zablokowało lub ograniczyło działanie niektórych przewodów sterujących różnymi siłownikami hydraulicznymi kontroli lotu. Zakleszczenie kabla sterującego sterem sprawiło, że ten odchylił się do maksymalnej pozycji. Przewód sterujący drugiego silnika (tylnego) został odcięty, powodując jego wyłączenie. Na szczęście nie było pęknięcia żadnego układu hydraulicznego, więc piloci wciąż mieli kontrolę nad lotkami, sterem wysokości i poziomym stabilizatorem. Ponieważ jednak kabel prawego stabilizatora był częściowo zablokowany, obaj piloci musieli wywierać nacisk na jarzmo aby wylądować. Dodatkowo, podejście i lądowanie musiały zostać wykonane z dużą prędkością, aby zapobiec zbyt szybkiemu opadaniu. Skłonność do skręcenia w prawo została zrekompensowana przez wychylenie lewej lotki w połączeniu z niesymetryczną siłą ciągu dwóch pozostałych silników. Pomimo częściowego ograniczenia kontroli, piloci zdołali powrócić na lotnisko w Detroit i bezpiecznie wylądować.

Ustalono później, że przyczyną był system zatrzaskowy drzwi, który nie zamknął się całkowicie. Oddzielny system blokady miał zapewnić, że nie może to nastąpić, ale okazało się to niewystarczające. McDonnell Douglas wprowadził kilka zmian w systemie, próbując uniknąć powtórki, ale dwa lata później, 3 marca 1974 roku, tylne drzwi ładowni Turkish Airlines Lot 981 wypadły dokładnie z tego samego powodu, powodując rozbicie się samolotu i śmierć wszystkich 346 pasażerów na pokładzie.

Przebieg | edytuj kod

Lot 96 był regularnym lotem z Los Angeles do lotniska La guardia z międzylądowaniem na lotnisku Detroit Metropolitan Wayne County i na międzynarodowym lotnisku Buffalo Niagara. Dnia 12 czerwca był to lot DC-10-10 N103AA, w skład którego wchodzili: kapitan Bruce McCormick, lat 52, pierwszy oficer Peter Whitney, lat 34 i inżynier lotu Clayton Burke, lat 50. McCormick był bardzo doświadczonym pilotem, z nalotem ponad 24 000 godzin. Whitney i Burke byli także doświadczonymi lotnikami z odpowiednio 7 900 godzin lotu i 13 900 godzin lotu. Łącznie załoga zgromadziła 176 godzin czasu lotu na DC-10.[1]

Lot wystartował z Los Angeles 46 minut po planowanym na 13.30 odlocie z powodu załadunku pasażerskiego, przybywając do Detroit o 18:36. W Detroit większość pasażerów wysiadła, a samolot zabrał nowych pasażerów i ładunek. Opuszczając Detroit na pokładzie samolotu było 56 pasażerów i 11 członków załogi. Samolot wystartował o godzinie 19.20, wspiął się i utrzymywał 6000 ft (1829 m) aż do osiągnięcia V-554 (a victor airway), gdzie miał wznieść się na wysokość przelotową 210 – około 21 000 ft (6401 m).

O godzinie 19:25, podczas wznoszenia przez 11 750 ft (3581 m) z prędkością 260 wezłów (482 km/h), załoga usłyszała wyraźnie "głuchy odgłos", aż kurz w kokpicie wzniósł się w powietrze. Dźwięk wydały wyrywające się tylne drzwi załadunkowe, co spowodowało nagłą dekompresję, która z kolei spowodowała, że część podłogi z tyłu kabiny się zapadła. Kapitan McCormick chwilowo uważał, że doszło do kolizji w powietrzu, a okna kokpitu zostały rozbite. Jednocześnie pedały steru przesunęły się maksymalnie w prawo, a elementy sterujące silnika przestawiły się na bieg jałowy. McCormick natychmiast przejął kontrolę nad samolotem i próbował ponownie przywrócić ciąg, stwierdzając, że silniki 1 i 3 reagują normalnie, ale dźwignia silnika 2 w ogonie nie pozwala się poruszyć, ponieważ kable sterujące zostały odcięte, kiedy podłoga ustąpiła. McCormick był w stanie wyrównać i ustabilizować prędkość 250 wezłów (463 km/h), chociaż przy tej prędkości samolot reagował bardzo wolno na stery. Zgłosili sytuację wyjątkową i poprosili o kurs powrotny do Detroit.

W kabinie stewardzi dostrzegli "mglistą" formę i natychmiast rozpoznali ją jako dekompresję. W tylnej części wypoczynkowej znajdowały się dwie osoby z załogi, część podłogi pod ich stopami zapadła się do ładowni, zadając im drobne obrażenia. Pomimo tego, personel pokładowy natychmiast przystąpił do sprawdzania, czy maski tlenowe zostały wysunięte, ponieważ jednak wystąpiło to poniżej limitu 14 000 ft (4267,2 m), maski nie zostały wysunięte. Jeden z uczestników zdobył przenośną butelkę z tlenem i wezwał kokpit do interkomu, aby poinformować ich, że uszkodzenie było na tyle samolotu. Na polecenie od kokpitu uczestnicy poleciali pasażerom na awaryjne lądowania. Kilku pasażerów później poinformowało, że karty bezpieczeństwa statku powietrznego okazały się przydatne w lokalizowaniu najbliższego wyjścia. Na ładowni zatrzymała się trumna z ciałem kobiety, która zmarła ze stanu i upadła pod ziemię niedaleko Windsor w Kanadzie.

Przyczyna | edytuj kod

Drzwi pasażera na DC-10 w podłączyć odmiana, która zapobiega drzwi od otwarcia w czasie, gdy samolot znajduje się pod ciśnieniem. Drzwi jednak nie. Dzięki swojej dużej powierzchni, drzwi na DC-10 może nie być zamachnął się wewnątrz kadłuba, nie zajmując znaczną ilość cennej przestrzeni ładunkowej. Zamiast tego drzwi otworzyły się na zewnątrz, dzięki czemu ładunek będą przechowywane tuż za nim. Zewnętrzne-otwierając drzwi, w teorii, pozwoliło jej być "dziurawe" ciśnienie wewnątrz przestrzeni ładunkowej.

Ze względu na pod-przeznaczone są kable zasilania silnika napędu, można było za napięcie dostarczane do silnika jest zbyt niskie, aby zepchnąć go pod wysokimi obciążeniami. W tych przypadkach silnik będzie się zatrzymać, nawet jeśli zatrzaski nie obraca się o kontakty. Ponieważ operatorzy słuchał silniki, żeby nie jako znak ich pełnego obrotu, awaria systemu napędu w trakcie eksploatacji było błędnie wskazano, że drzwi były prawidłowo zamocowana.

Linki | edytuj kod

  1. http://libraryonline.erau.edu/online-full-text/ntsb/aircraft-accident-reports/AAR73-02.pdf

[[Kategoria:Katastrofy lotnicze z udziałem samolotu McDonnell Douglas DC-10]] [[Kategoria:Katastrofy lotnicze linii American Airlines]] [[Kategoria:Historia Los Angeles]]

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Warchlak/American Airlines Lot 96" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy