Wikipedysta:Wiktoryn


Wikipedysta:Wiktoryn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wikipedystą jestem od lipca 2005 roku. Początkowo cel mojego wikipediowania nie był zacny. Nie przypuszczałem jednak, że to obróci się przeciwko mnie i istotnie wkręcę się w ideę tworzenia wolnej encyklopedii. W listopadzie 2005 roku zostałem pozytywnie zweryfikowany. Z początku jako pasjonat genealogii tworzyłem drzewka genealogiczne, a także wprowadzałem – o, błędy młodości! – pseudonaukowe nazewnictwo władców. Bawiłem się również w tworzenie i propagowanie szablonów końcowych zwanych popnastami i usuwaniem tzw. tablic, ale po latach jednak zmieniłem w tej sprawie zdanie. W latach 2007–2010 zajmowałem się biogramami Piastów, głównie przedstawicielek tej dynastii. Napisałem kilka haseł, które społeczność Wikipedii uznała za godne wyróżnienia. W tym czasie stworzyłem również wikiprojekt Piastowie, który jednak nie spełnił pokładanych w nim przeze mnie nadziei, głównie z powodu rozpadu grupy wikihistoryków. Od 2009 roku zajmuję się dla wikirelaksu pieleniem językowych chwastów, a od 2010 roku porządkuję i standaryzuję biogramy polskich hierarchów kościelnych. Jako członek armii Batuty lubię od czasu do czasu kompletnie uźródłowić jakiś artykuł. Czterokrotnie: we wrześniu 2008 roku, marcu 2010 roku, marcu 2012 roku i marcu 2016 roku społeczność Wikipedii powierzyła mi funkcję członka Komitetu Arbitrażowego.

Jestem członkiem poznańskiej społeczności Wikipedii. Biorę udział w wikipediowych zlotach, tych lokalnych poznańskich oraz tych ogólnopolskich. Czytuję i pisuję na liście dyskusyjnej Wikipedii, bywam na IRC-u. Spośród trzech wikipediowych kolorów: seledynowego, żółtego i białego wybieram te dwa ostatnie :).

Ukończyłem matematykę na poznańskim UAM-ie. Obecnie niosę kaganek oświaty, starając się wyjaśniać swoim uczniom zawiłości królowej nauk i dawać im przykład pogodnego podejścia do życia.

Wikipedyści o mnie | edytuj kod

Konkretnie WarX i nameless

„Historyk czujący powołanie do tego, aby historia na polskiej Wikipedii była najlepiej «zrobioną» dziedziną. Perfekcjonista, gotowy męczyć do skutku innych, aby osiągnąć swój cel. Jest pomysłodawcą nowych drzew genealogicznych, które będzie teraz pracowicie umieszczał w artykułach o władcach Polski. Z braku Wikinology (ang. wiki+genealogy) rozpoczął akcję wstawiania drzew genealogicznych wszystkim ludziom, o których jest w stanie znaleźć potrzebne informacje. Przed zaproponowaniem mu współpracy należy się dwa razy zastanowić, gdyż w jej trakcie będzie się miało zdrowo przerąbane, a i jeszcze na koniec efekt naszych blood, sweat & tears zostanie przez niego skwitowany zdaniem typu «od biedy ujdzie»... aczkolwiek robi to w tak uroczy sposób, że po ochłonięciu i przyzwyczajeniu się, dochodzi się do wniosku, że współpraca z tym panem jest zawsze bardzo owocna.” (Wikipedia:Wikipedystów portret własny)

Przybornik | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Jeżeli uważasz, że w tych książkach może znajdować się informacja, której potrzebujesz, pytaj o nią śmiało :-).
  2. Dokładnie tworzę biogramy o Piastach i Piastównach. Wiedzę czerpię z zebranych książek. Przy pisaniu artykułów mogę liczyć na materiały zaprzyjaźnionych wikihistoryków. Na pytania historyczne jestem w stanie udzielić odpowiedzi, wyłącznie posiłkując się posiadaną literaturą.
  3. "Nie wstydź się, że chcesz, by cię nauczano, czego nie wiesz. Chwałą jest wiedzieć coś, wstydem – nie chcieć niczego się nauczyć" (Disticha Catonis, IV 29, III-IV w.). Zatem pytaj śmiało! :-)
  4. Praktycznie codziennie jestem do Twojej dyspozycji.
  5. Bywam sporadycznie.
  6. Pocztę sprawdzam kilka razy dziennie.
  7. Jestem praktycznie codziennie.


Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Wiktoryn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy