Wikipedysta:Wiktoryn


Wikipedysta:Wiktoryn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wikipedystą jestem od lipca 2005 roku. Początkowo cel mojego wikipediowania nie był zacny. Nie przypuszczałem jednak, że to obróci się przeciwko mnie i istotnie wkręcę się w ideę tworzenia wolnej encyklopedii. W listopadzie 2005 roku zostałem pozytywnie zweryfikowany. Z początku jako pasjonat genealogii tworzyłem drzewka genealogiczne, a także wprowadzałem – o, błędy młodości! – pseudonaukowe nazewnictwo władców. Bawiłem się również w tworzenie i propagowanie szablonów końcowych zwanych popnastami i usuwaniem tzw. tablic, ale po latach jednak zmieniłem w tej sprawie pogląd o 180°. W latach 2007–2010 tworzyłem biogramy Piastów, głównie przedstawicielek tej dynastii. Napisałem kilka haseł, które społeczność Wikipedii uznała za godne wyróżnienia. W tym czasie stworzyłem również wikiprojekt Piastowie, który jednak nie spełnił nadziei, które w nim pokładałem, głównie z powodu rozpadu grupy wikihistoryków.

Od 2009 roku zajmuję się dla wikirelaksu pieleniem językowych chwastów. W 2010 roku, uciekając przed pisaniem pracy magisterskiej z modelowania krótkoterminowej stopy procentowej, zająłem się porządkowaniem i standaryzacją biogramów polskich hierarchów kościelnych. W 2011 roku zacząłem je uźródławiać, a w 2013 roku zakupiłem pierwsze książki przydatne do tego zadania. Jako członek armii Batuty lubię od czasu do czasu kompletnie uźródłowić jakiś artykuł. Czterokrotnie: we wrześniu 2008 roku, marcu 2010 roku, marcu 2012 roku i marcu 2016 roku społeczność Wikipedii powierzyła mi rozstrzyganie sporów personalnych.

Jestem członkiem poznańskiej społeczności Wikipedii. Biorę udział w wikipediowych zlotach, tych lokalnych poznańskich oraz tych ogólnopolskich. Spośród trzech wikipediowych kolorów: seledynowego, żółtego i białego wybieram te dwa ostatnie.

Ukończyłem matematykę na poznańskim UAM-ie. Od 2011 roku niosę kaganek oświaty, starając się wyjaśniać swoim uczniom zawiłości królowej nauk i dawać im przykład pogodnego podejścia do życia.

Przybornik | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Jeżeli uważasz, że w tych książkach może znajdować się informacja, której potrzebujesz, pytaj o nią śmiało :-).
  2. "Nie wstydź się, że chcesz, by cię nauczano, czego nie wiesz. Chwałą jest wiedzieć coś, wstydem – nie chcieć niczego się nauczyć" (Disticha Catonis, IV 29, III-IV w.). Zatem pytaj śmiało! :-)
  3. Praktycznie codziennie jestem do Twojej dyspozycji.
  4. Pocztę sprawdzam kilka razy dziennie.


Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Wiktoryn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy