Wikipedysta:WykoxPL/brudnopis


Wikipedysta:WykoxPL/brudnopis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poniżej znajduje się lista uzbrojenia i sprzętu bojowego używanego przez Wojska Lądowe Sił Zbrojnych RP.

Spis treści

Struktura Wojsk Lądowych | edytuj kod

6 Brygada Powietrzno-Szturmowa | edytuj kod

  • 6 batalion dowodzenia w Krakowie
  • 6 batalion powietrzno-szturmowy (rozpoznawczy) w Gliwicach
  • 16 pułk powietrzno-szturmowy w Krakowie
  • 22 pułk piechoty górskiej w Bielsku Białej (Pegaz)
  • kompania inżynieryjna w Krakowie
  • batalion logistyczny (Jelcz 400/600/800) w Krakowie

1 Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych | edytuj kod

  • 37 dywizjon lotniczy (1 eskadra 16x Mi-17PL, 2 eskadra 16x W-3PL2, eskadra WRE 4x W-3PR/PPD, eskadra aeroewakuacji 2x W-3AE, 2x Mi-17AE) w Nowym Glinniku
  • 56 baza lotnicza (AH-1Z) w Inowrocławiu (1 eskadra 12x AH-1Z, 2 eskadra 12x AH-1Z)
  • dywizjon rozpoznania powietrznego (Zefir) w Leźnicy Wielkiej

12 Dywizja Zmechanizowana "Zachodnia" | edytuj kod

  • 12 Batalion Dowodzenia w Szczecinie
  • 10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie
    • batalion dowodzenia (LPG WD) w Świętoszowie
    • 1 batalion czołgów (Leopard 2PL) w Świętoszowie
    • 24 batalion ułanów (Leopard 2PL) w Świętoszowie
    • 10 batalion zmechanizowany dragonów (BWP Borsuk) w Świętoszowie
    • batalion zmotoryzowany (KTO Rosomak) w Świętoszowie
    • dywizjon artylerii samobieżnej (AHS Krab) w Świętoszowie
    • dywizjon artylerii rakietowej (WR-40 Langusta 2+) w Świętoszowie
    • dywizjon przeciwlotniczy (Poprad, Noteć, Stalagmit-G) w Świętoszowie
    • batalion rozpoznawczy (BWR Borsuk) w Świętoszowie
    • batalion saperów (GTRI Jodła i inne) w Świętoszowie
    • batalion logistyczny (Jelcz 400/600/800) w Świętoszowie
  • 17 Brygada Zmechanizowana w Międzyrzeczu
    • batalion dowodzenia (Rosomak WD) w Międzyrzeczu
    • batalion czołgów (PT-91M2A2) w Międzyrzeczu
    • 1 batalion piechoty zmotoryzowanej (KTO Rosomak) w Międzyrzeczu
    • 7 batalion strzelców konnych wielkopolskich (KTO Rosomak) w Wędrzynie
    • 15 batalion ułanów (KTO Rosomak) w Wędrzynie
    • 7 dywizjon artylerii konnej (AHS Dana) w Wędrzynie
    • dywizjon artylerii rakietowej (WR-40 Langusta 2+) w Wędrzynie
    • 7 dywizjon przeciwlotniczy (Noteć, Poprad, Stalagmit-G) w Wędrzynie
    • batalion rozpoznawczy (KTO Rosomak R-1/R-2) w Międzyrzeczu
    • 5 batalion inżynieryjny (KTRI Jodła i inne) w Krośnie Odrzańskim
    • batalion logistyczny (Jelcz 400/600/800) w Międzyrzeczu
  • 12 Brygada Zmechanizowana w Szczecinie
    • batalion dowodzenia (LPG WD) w Szczecinie
    • batalion czołgów (PT-91M2A2) w Trzebiatowie
    • 3 batalion zmechanizowany (BWP Borsuk) w Stargardzie
    • 14 batalion ułanów (BWP Borsuk) w Stargardzie
    • 1 batalion piechoty zmotoryzowanej (KTO Rosomak) w Szczecinie
    • dywizjon artylerii samobieżnej (AHS Dana) w Choszcznie
    • dywizjon artylerii rakietowej (WR-40 Langusta 2+) w Choszcznie
    • dywizjon przeciwlotniczy (Poprad, Noteć, Stalagmit-G) w Stargardzie
    • batalion rozpoznawczy (KTO Rosomak R-1/R-2) w Szczecinie
    • 2 batalion inżynieryjny (GTRI Jodła i inne) w Stargardzie
    • batalion logistyczny (Jelcz 400/600/800) w Szczecinie
  • 2 Brygada Zmechanizowana (skadrowana, do mobilizacji) w Złocieńcu
    • batalion dowodzenia (ZWD-1)
    • 1 batalion czołgów (T-72M1)
    • batalion zmechanizowany (BWP-1M)
    • batalion zmechanizowany (BWP-1M)
    • batalion zmechanizowany (BWP-1M)
    • dywizjon artylerii samobieżnej (2S1 Goździk)
    • dywizjon artylerii rakietowej (BM-21 Grad)
    • dywizjon przeciwlotniczy (ZSU-23-4MP Biała)
    • batalion rozpoznawczy (BWR-1D/S)
    • batalion saperów (TRI-D Durian)
    • batalion logistyczny (Star 266M)
  • 5 Lubuski Pułk Artylerii w Sulechowie
    • bateria dowodzenia (LPG WD)
    • 1 dywizjon artylerii samobieżnej (AHS Krab)
    • 2 dywizjon artylerii samobieżnej (AHS Krab)
    • dywizjon artylerii rakietowej (WR-300 Homar)
    • dywizjon artylerii przeciwpancernej (Pegaz AMUR)
    • kompania inżynieryjna
    • batalion logistyczny (Jelcz 400/600/800)
  • 8 Pułk Przeciwlotniczy w Koszalinie
    • bateria dowodzenia (LPG WD)
    • 1 dywizjon przeciwlotniczy (Narew)
    • 2 dywizjon przeciwlotniczy (Narew)
    • 3 dywizjon przeciwlotniczy (Narew)
    • 4 dywizjon przeciwlotniczy (Noteć, Poprad)
    • batalion logistyczny (Jelcz 400/600/800)
  • 2 pułk rozpoznawczy (Pegaz, Wirus) w Lęborku
  • pułk walki radioelektronicznej w Wałczu
  • 1 brzeski pułk saperów (GTRI Jodła i inne) w Brzegu
  • 5 pułk inżynieryjny (GTRI Jodła i inne) w Szczecinie
  • 5 pułk chemiczny w Tarnowskich Górach
  • pułk logistyczny w Żarach (Jelcz 400/600/800)

16 Dywizja Zmechanizowana "Wschodnia" | edytuj kod

  • 16 Batalion Dowodzenia
  • 15 Brygada Zmechanizowana w Giżycku
    • batalion dowodzenia (LPG WD) w Giżycku
    • 2 batalion czołgów (PT-91M2A2) w Giżycku
    • 1 batalion zmechanizowany (BWP Borsuk) w Giżycku
    • 2 batalion zmechanizowany (BWP Borsuk) w Giżycku
    • batalion piechoty zmotoryzowanej (KTO Rosomak) w Orzyszu
    • dywizjon artylerii samobieżnej (AHS Dana) w Orzyszu
    • dywizjon artylerii rakietowej (WR-40 Langusta 2+) w Orzyszu
    • dywizjon przeciwlotniczy (Poprad, Noteć, Stalagmit-G) w Giżycku
    • batalion rozpoznawczy (KTO Rosomak R-1/R-2) w Giżycku
    • 15 batalion inżynieryjny (GTRI Jodła i inne) w Orzyszu
    • batalion logistyczny (Jelcz 400/600/800) w Giżycku
  • 21 Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie
    • batalion dowodzenia (Rosomak WD) w Rzeszowie
    • 1 batalion czołgów (PT-91M2A2) w Żurawicy
    • 1 Batalion Strzelców Podhalańskich (KTO Rosomak) w Rzeszowie
    • 3 batalion zmotoryzowany (KTO Rosomak) w Rzeszowie
    • 5 Batalion Strzelców Podhalańskich (KTO Rosomak) w Przemyślu
    • 14 dywizjon artylerii samobieżnej (AHS Dana) w Jarosławiu
    • dywizjon artylerii rakietowej (WR-40 Langusta 2+) w Jarosławiu
    • 21 dywizjon przeciwlotniczy (Noteć, Poprad, Stalagmit-G) w Jarosławiu
    • batalion rozpoznawczy (KTO Rosomak R-1/R-2) w Przemyślu
    • 16 batalion inżynieryjny (KTRI Jodła i inne) w Niskiem
    • 21 batalion logistyczny (Jelcz 400/600/800) w Rzeszowie
  • 1 Brygada Zmechanizowana w Wesołej
    • batalion dowodzenia (Rosomak WD) w Wesołej
    • 1 batalion czołgów (Leopard 2A5/2PL) w Wesołej
    • 2 batalion czołgów (Leopard 2A5) w Wesołej
    • 1 batalion zmechanizowany (BWP Borsuk) w Wesołej
    • 3 batalion zmotoryzowany (KTO Rosomak) w Siedlcach
    • dywizjon artylerii samobieżnej (AHS Krab) w Ciechanowie
    • dywizjon artylerii rakietowej (WR-40 Langusta 2+) w Ciechanowie
    • dywizjon przeciwlotniczy (Poprad, Noteć, Stalagmit-G) w Siedlcach
    • batalion rozpoznawczy (BWR Borsuk R-1/R-2) w Siedlcach
    • batalion saperów (GTRI Jodła i inne) w Ciechanowie
    • batalion logistyczny (Jelcz 400/600/800) w Wesołej
  • 19 Brygada Zmechanizowana
    • batalion dowodzenia (ZWD-1) w Lublinie
    • 1 batalion czołgów (T-72M1) w Lublinie
    • 1 batalion zmechanizowany (BWP-1M) w Chełmie
    • 2 batalion zmechanizowany (BWP-1M) w Zamościu
    • 3 batalion zmechanizowany (BWP-1M) w Zamościu
    • dywizjon artylerii samobieżnej (2S1 Goździk) w Chełmie
    • dywizjon artylerii rakietowej (BM-21 Grad) w Chełmie
    • dywizjon przeciwlotniczy (ZSU-23-4MP Biała) w Chełmie
    • batalion rozpoznawczy (BRDM-2M96/M97) w Zamościu
    • batalion inżynieryjny (TRI-D Durian i inne) w Lublinie
    • batalion logistyczny (Jelcz 400/600/800) w Lublinie
  • 11 Mazurski Pułk Artylerii w Bemowie Piskim
    • bateria dowodzenia (LPG WD)
    • 1 dywizjon artylerii samobieżnej (AHS Krab)
    • 2 dywizjon artylerii samobieżnej (AHS Krab)
    • dywizjon artylerii rakietowej (WR-300 Homar)
    • 14 dywizjon artylerii przeciwpancernej (Pegaz AMUR) w Suwałkach
    • kompania inżynieryjna
    • batalion logistyczny (Jelcz 400/600/800)
  • 15 Pułk Przeciwlotniczy w Morągu
    • bateria dowodzenia (LPG WD)
    • 1 dywizjon przeciwlotniczy (Narew)
    • 2 dywizjon przeciwlotniczy (Narew)
    • 3 dywizjon przeciwlotniczy (Narew)
    • 4 dywizjon przeciwlotniczy (Noteć, Poprad)
    • batalion logistyczny (Jelcz 400/600/800)
  • 18 pułk rozpoznawczy (Pegaz, Wirus) w Białymstoku
  • pułk walki radioelektronicznej w Lidzbarku Warmińskim
  • 2 pułk inżynieryjny (GTRI Jodła i inne) w Inowrocławiu
  • 2 pułk saperów (GTRI Jodła i inne) w Kazuniu Nowym
  • 4 pułk chemiczny w Brodnicy
  • pułk logistyczny w Łomży (Jelcz 400/600/800)


Brygada zmotoryzowana | edytuj kod

Batalion dowodzenia | edytuj kod

Batalion pancerny | edytuj kod

Batalion zmotoryzowany | edytuj kod

Batalion rozpoznawczy | edytuj kod

Dywizjon artylerii samobieżnej | edytuj kod

Dywizjon artylerii rakietowej | edytuj kod

Dywizjon przeciwlotniczy | edytuj kod

Batalion inżynieryjny | edytuj kod

Batalion logistyczny | edytuj kod

Wyposażenie indywidualne | edytuj kod

Broń indywidualna | edytuj kod

Pojazdy bojowe | edytuj kod

Sprzęt ciężki i logistyka | edytuj kod

Wozy zabezpieczenia technicznego | edytuj kod

Sprzęt inżynieryjny | edytuj kod

Sprzęt saperski | edytuj kod

Sprzęt sanitarny | edytuj kod

Samochody terenowe i quady | edytuj kod

Ciężarówki | edytuj kod

Sprzęt zmagazynowany (na potrzeby mobilizacji) | edytuj kod

Komponent Lotniczy Wojsk Lądowych | edytuj kod

Siły Powietrzne | edytuj kod w encyklopedii

Statki powietrzne SP | edytuj kod

Broń przeciwlotnicza SP | edytuj kod

Marynarka Wojenna | edytuj kod w encyklopedii

Okręty MW | edytuj kod

Broń przeciwlotnicza i przeciwokrętowa MW | edytuj kod

Lotnictwo MW | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Wojska Lądowe RP. „Nowa Technika Wojskowa”. Numer specjalny 8, 2010. Warszawa: Magnum-X. ISSN 1230-1655
  • Mateusz Multarzyński. Następca Honkera, czyli kolejny trudny wybór. „Nowa Technika Wojskowa”. Numer 4 s. 45, 2009. Warszawa: Magnum-X. 

Kategoria:Polski sprzęt wojskowy

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:WykoxPL/brudnopis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy