Wikipedystka:Boria/brudnopis


Wikipedysta:boria/brudnopis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedystka:Boria Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pojęcie stworzone przez Ann Cavoukian nie mające odpowiednika w języku polskim. Oznacza ono włączenia zagadnień prywatności i ochrony danych osobowych do każdego z etapów cyklu życia technologii. [1]


  1. Privacy by Design (Ann Cavoukian) (Błąd! Nieznany kod języka: angielski. Sprawdź listę kodów.). [dostęp 2011-11-12].{{Cytuj stronę}} Nieznane pola: "wydawca".

Kategoria:Prywatność Kategoria:Ochrona danych osobowychsync – standardowe wywołanie systemowe w systemie Unix powodujące zapisanie na dysku danych znajdujących się w buforze systemu operacyjnego. Pokrewne do sync wywołanie fsync() powoduje zapis na dysk danych powiązanych z danym deskryptorem pliku. fdatasync() powoduje z kolei zapis jedynie danych znajdujących się w pliku, nie zawsze połączonych z odpowiednimi metadanymi.

Bazy danych | edytuj kod

W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu trwałości danych bazy danych muszą wykorzystywać jedną z wersji programu sync. Dane przechowywane w buforach opartych na pamięci RAM mogą zostać utracone w wypadku awarii zasilania dlatego konieczne jest ich zabezpieczenie w pamięci trwałej. Przykładowo, PostgreSQL może używać różnorodnych wywołań systemowych, m.in. fsync(), fdatasync() czy też open() w zależności m.in. od platformy i potrzeb danego systemu[1]. Bazy danych używają często mechanizmu logów transakcji (na ogół znacząco mniejszych od głównych plików danych) przechowujących informacje o ostatnich zmianach w taki sposób, aby możliwe było odtworzenie zmian w wypadku awarii. To rozwiązanie pozwala na zmniejszenie obciążenia systemu związanego z częstym zapisem głównych danych do fizycznej pamięci masowej.

Kontrowersje | edytuj kod

Dyski twarde często zawierają własne, niewielkie bufory z opóźnionym zapisem, które znacznie poprawiają wydajność, jednocześnie stanowiąc poważne zagrożenie utraty danych. Okazało się, że wywołania fsync służące do zagwarantowania integralności osadzonej bazy danych sqlite był przyczyną małej wydajności przeglądarki Firefox 3.0.[2]. fsync nie zawsze jest w stanie poprawnie obsłużyć operacje na plikach takie jak: tworzenie, zmianę nazwy czy tworzenie dowiązań do pliku co może stanowić kolejny powód utraty danych[3].


  1. Write Ahead Log (ang.). [dostęp 2013-12-20].
  2. fsyncers and curveballs (ang.). [dostęp 2013-12-20].
  3. Necessary step(s) to synchronize filename operations on disk (ang.). [dostęp 2013-12-20].

Kategoria:Polecenia Unix

Na podstawie artykułu: "Wikipedystka:Boria/brudnopis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy