Wikipedystka:Eszolc/Artur szolc


Wikipedystka:Eszolc/Artur szolc w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Artur Szolc | edytuj kod

Artur Szolc (ur. 1.07.1973 w Warszawie) – polski muzyk, perkusista, aranżer, tatuator, plastyk, autor tekstów piosenek i wierszy. Absolwent Technikum Poligraficznego w Warszawie.


Młodość

W połowie lat 80 XX wieku zainteresował się muzyką rockową i metalową z Zachodu. To z kolei stało się inspiracją do rozwoju umiejętności plastycznych (malowanie koszulek metalowych, obrazów, grafik,obrazów.). W latach 1989-1994 uczęszczał do Technikum Poligraficznego w Warszawie przy ul. Stawki 14. W tym czasie zaczął grać na perkusji w zespole Annalist.


Działalność artystyczna

AnnalistZ zespołem nagrał (perkusja, instrumenty perkusyjne)[1] :

2 kasety demo:

4 albumy i 1 minialbum oraz box:

W 1992 roku z zespołem Annalist zagrał pierwszy koncert (1.04.1992 w klubie Park). Zespół postrzegany jako wykonujący rock progresywny sprawnie wplatający w niego rock gotycki z elementami muzyki klasycznej, a w ostatnim okresie działalności – wypadkową muzyki progresywnej, elektronicznej i trip – hopuTrial 2000).

Wraz z zespołem może poszczycić się może występami:

- w poznańskiej Arenie i warszawskiej Sali Kongresowej jako pierwszy polski zespół poprzedzający występy zespołu Marillion.

- koncert w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich – zespół Annalist wystąpił jako pierwszy rockowy zespół w historii, w tak prestiżowym miejscu w Warszawie. Koncert był nie lada wydarzeniem, rozpoczął się w Noc Świętojańską przy zachodzie słońca a skończył przy pełni księżyca.

- liczne pojedyncze koncerty i trasy w kraju 1992-1996. Występy u boku najbardziej uznanych niezależnych grup Polsce (Armia, Voo Voo).

Na ostatnim, pożegnalnym albumie zespołu (Syrinx 2012) z okazji 20 lecia zespołu, nagrał 6 premierowych utworów oraz dołożył płytkę „Singles” – zbierającą najbardziej znane fragmenty wszystkich płyt. Całość wydana była wraz z limitowanym boxem,(zawierającym 4 zremasterowane poprzednie albumy zespołu przez firmę Progteam).


Delate [2] [3]

2006 rok – wspólny projekt Artura Szolca, Roberta Srzednickiego i Łukasza Naumowicza. Oprócz gry na perkusji oraz instrumentach perkusyjnych, można też usłyszeć „debiut” wokalny Artura Szolca. To mieszanka elektronicznych i akustycznych brzmień, połączona z częścią literacką, riff oraz elektroniczny beat z akustycznymi instrumentami perkusyjnymi.


Soulburners


Na przełomie 2007/8 dołączył do zespołu jako perkusista, z którym nagrał dwie płyty:

 • Gonna Burn Your Soul (2008) - W 2007 roku Soulburners wchodzi do studia Serakos by wraz z Robertem i Magdą Srzednickimi nagrać swój pierwszy album, wydany na początku 2008 roku przez Jimmy Jazz Records[4]
 • Ride Again (2009) – zapis koncertu nie zawierający żadnych poprawek studyjnych + 6 nowych utworów w tym cover zespołu SODOM „Ausgebombt”.
 • zespoł zagrał wiele koncertów na terenie kraju, poprzedzając koncerty m.in. takich zespołów jak Budgie, Volbeat oraz wystąpił na festiwalu Metalmania w 2013 roku u boku Judas Priest, Morbid Angel, Vader, Exodus, Tank, Mech, Abominations.


Music Inspired By • Music Inspired By Tarot (1998, Ars Mundi)[5] – instrumentalna płyta, połączenie elektroniki z „żywym” graniem, z dużą zawartością instrumentów perkusyjnych, przeszkadzajek. 23 utwory nazwami odpowiadającymi kartom tarota.
 • Music Inspired By Zodiac (2002, Ars Mundi)[6] – mocno instrumentalna płyta Artura Szolca i Roberta Srzednickiego zawierająca 12 utworów zatytułowanych po kolei nazwami znaków zodiaku w astrologii z gościnnym występem kultowego muzyka i dziennikarza Sławomira Gołaszewskiego znanego z występów z grupą Armia oraz Izrael.


Koncertowe występy gościnne:[8]


- Emigranci (Jednonocna miłość – singiel, 1995) – perkusja. - Trasa koncertowa w zastępstwie Marka Surzyna po drugim albumie „Mówię do Ciebie”,koncert na kortach Legii, 05.1995 r.

- Yak! (Do przodu, 1999) – instrumenty perkusyjne

- Domain (From Oblivion, 1999) – instrumenty perkusyjne

- Partia (Żoliborz Mokotów, 2000) – instrumenty perkusyjne

- Trawnik (Sztajerska, 2000) – tamburyn

- Atropos (Triafata, 2000) – instrumenty perkusyjne

- Skarpeta (100 na 100, 2002) – ocean drum

- Unnamed (ID, 2002) - instrumenty perkusyjne

- Coalition (Coalition, 2002) – instrumenty perkusyjne

- Amarok (Neo Way, 2002) – perkusja

- Komety (Via Ardiente, 2005) – instrumenty perkusyjne

- Pressure Rising (Demo, 2005) – perkusja

- Komety (Akcja V1, 2007) – instrumenty perkusyjne

- Riverside (Rapid Eye Movement - Behind The Eyelids, 2007) – instrumenty perkusyjne

- Riverside (Schizophrenic Prayer) - singiel, 2008 - instrumenty perkusyjne

- See You At Midnight (Icebreaker, 2009) – perkusja, instrumenty perkusyjne

- Inside Again (The End of Beginning, 2010) – instrumenty perkusyjne

- Tattoo Guns (Patrz Komu Ufasz, 2016) – perkusja.


Instrumentarium:

- naciągi REMO

- bębny TAMA

- talerze PAISTE


Tatuaż

Od wielu lat przede wszystkim kładzie nacisk na sztukę tatuażu. Uważa ją za najbardziej bezpośrednią, mającą najmniejszy dystans między twórcą a odbiorcą. Od wielu lat poświęca się tej drodze całkowicie, ze względu na bardzo bliskie relacje międzyludzkie jakie potrafi ona wytworzyć. W 1999 roku Artur Szolc zakupił pierwszą maszynkę do tatuażu. W drodze do dalszego rozwoju w tym kierunku bardzo pomocni mu byli przede wszystkim kultowy polski tatuator z Olsztyna Grzegorz Baziak „ Bazyl, który widział w Szolcu wielki potencjał i w momencie kiedy opuścił Polskę zawsze kierował swoich klientów do niego. Bardzo pomógł mu Karol Krawczyk ( Black Star Studio). Duże doświadczenie w sztuce tatuażu Szolc zdobył dzięki podróżom ,pracy za granicą, między innymi w Kolonii, Darmstadt oraz Nowym Jorku gdzie do tej pory ma bardzo wielu przyjaciół. Artur Szolc konsekwentnie nigdy nie brał, nie bierze udziału w konwencjach i konkursach tatuażu. Twierdzi, że każdy artysta jak i odbiorca powinien sam bez audytorium wiedzieć że obrali właściwą drogę. Strona www.szolcart.com pozwala na szersze zapoznanie się z jego pracami i indywidualnym podejściem do ludzi.


Wydawnictwo Szolcownia[9]

W kwietniu 2017 roku wraz z żoną założył Wydawnictwo Szolcownia, które ma odzwierciedlać w swoich publikacjach, fascynacje światem książki, sztuką, malarstwem, rysunkiem, dziecięcą fantazją, wspomnieniami z dzieciństwa i tym co ciekawe i aktualne. Pierwszą publikacją Wydawnictwa są wydane w czerwcu 2017 roku - Wiersze rzeczne i dorzeczne, w całości autorstwa Artura Szolca. Ilustracje wykonała żona artysty.


Życie prywatne

Prywatnie Artur Szolc mieszka z rodziną w Warszawie, ma żonę Anetę (od 2000 roku) i trójkę dzieci: Gabrielę Emilię (ur. 2009), Aleksandrę Anetę (ur. 2012) oraz Filipa Artura (ur. 2014). Oprócz muzyką i sztuką tatuażu, interesuje się przyrodą (grzybobrania, ryby, las), a także sportem (sztuki walki, piłka nożna, lekkoatletyka ), kolekcjonuje dvd/cd, modele samochodów, albumy ze sztuką. Uwielbia książki, w szczególności biografie oraz film.

Przypisy | edytuj kod

 1. http://artrock.pl/recenzje/52478/annalist_1992-2012.html
 2. http://artrock.pl/recenzje/1326/delate_delate.html
 3. http://www.szolcart.com/music.php?lang=pl
 4. https://www.jimmyjazz.pl/SOULBURNERS-BLACK-TAPES-ROWDY-RAMBLERS-news-pol-936.html
 5. http://artrock.pl/recenzje/142/music_inspired_by_tarot.html
 6. http://artrock.pl/recenzje/83/music_inspired_by_zodiac.html
 7. http://artrock.pl/recenzje/53599/music_inspired_by_alchemy.html
 8. http://www.szolcart.com/music.php?lang=pl
 9. https://www.facebook.com/pg/szolcownia/about/?ref=page_internal

Linki zewnętrzne | edytuj kod

http://freakshowproject.blogspot.com/2012/09/tattoorsday-oko-w-oko-z-mistrzem.html

Na podstawie artykułu: "Wikipedystka:Eszolc/Artur szolc" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy