Wikipedystka:Gytha/Zawadzcy


Wikipedystka:Gytha/Zawadzcy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedystka:Gytha Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adam Zawadzki (ur. 12 grudnia 1814 w Wilnie, zm. 5 stycznia 1875 tamże) – wileński wydawca, księgarz i drukarz. W latach 1838–75 prowadził rodzinne przedsiębiorstwo pod firmą „Józef Zawadzki”. Był synem Józefa Zawadzkiego, bratem Józefa i Feliksa. Jego żoną była Wincenta Zawadzka.

Adam Zawadzki urodził się w Wilnie, tam też w 1830 roku rozpoczął studia uniwersyteckie, których jednak z powodu likwidacji Uniwersytetu Wileńskiego nie ukończył. Od 1830 roku współpracował z ojcem, w latach 1836–37 odbył podróż po Europie, odwiedzając drukarnie, księgarnie i biblioteki i zbierając materiały do bibliografii polskiej.

Po śmierci ojca w 1838 roku przejął rodzinne przedsiębiorstwo. Kontynuował prace nad bibliografią polską, w latach 1840–57 wydając trzy tomy dzieła Adama Jochera Obraz bibliograficzno-historyczny literatury i nauk w Polsce.


Bibliografia | edytuj kod

{{DEFAULTSORT:Zawadzki, Adam}} [[Kategoria:Polscy wydawcy]] [[Kategoria:Polscy księgarze]] [[Kategoria:Polscy drukarze]] [[Kategoria:Ludzie związani z Wilnem]] [[Kategoria:Urodzeni w 1814]] [[Kategoria:Zmarli w 1875]]


Józef Zawadzki (ur. 7 lub 15 marca 1781 w Koźminie Wielkopolskim, zm. 17 grudnia 1838 w Wilnie) – wileński wydawca, księgarz i drukarz. Założyciel przedsiębiorstwa funkcjonującego później pod firmą „Józef Zawadzki”, księgarz i drukarz Uniwersytetu Wileńskiego. Wydawał podręczniki, prace naukowe i literaturę piękną, sam był autorem publikacji z zakresu typografii i organizacji księgarstwa. Współorganizował pracę nad bibliografią polską. Jako jeden z pierwszych na ziemiach polskich wydawców płacił honoraria autorskie.

Uczył się w szkołach pijarskich w Rydzynie i Kaliszu. Do 1803 roku był praktykantem w firmie Wilhelma Gottlieba Korna we Wrocławiu i Poznaniu oraz w firmie Breitkopf u. Hartel w Lipsku. W 1803 roku przeniósl się do Wilna i zatrudnił w księgarni J.F. Bietscha.

W 1805 roku otworzył w Wilnie własną niewielką drukarnię. Dzięki wsparciu ks. Adama Kazimierza Czartoryskiego, swojego późniejszego protektora, w sierpniu 1805 roku uzyskał 10-letni kontrakt z Uniwersytetem Wileńskim na druk oraz sprzedaż podręczników i wydawnictw uniwersyteckich oraz tytuł Typografa Imperatorskiego Uniwersytetu Wileńskiego. Powiększył i rozwinął drukarnię, kupując nowocześniejsze prasy oraz sprowadzając szkolony personel. Czcionki początkowo kupował od Z. Nochimowicza z Grodna, ok. 1807 roku utworzył własną gisernię.


Bibliografia | edytuj kod

{{DEFAULTSORT:Zawadzki, Józef}} [[Kategoria:Polscy wydawcy]] [[Kategoria:Polscy księgarze]] [[Kategoria:Polscy drukarze]] [[Kategoria:Ludzie związani z Wilnem]] [[Kategoria:Urodzeni w 1781]] [[Kategoria:Zmarli w 1838]]

Na podstawie artykułu: "Wikipedystka:Gytha/Zawadzcy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy