Wikipedystka:Ina Müller/Walter Homolka 1


Wikipedystka:Ina Müller/Walter Homolka 1 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Walter Homolka (ur. 21 maja 1964 w Landau nad Izarą, Niemcy) jest rektorem Kolegium im. Abrahama Geigera oraz dyrektorem School of Jewish Theology na Uniwersytecie Poczdamskim. Od 2014 r. zajmuje stanowisko profesora uczelnianego na kierunku Współczesnej Żydowskiej Filozofii Religii ze szczególnym uwzględnieniem żydowskich denominacji i dialogu międzyreligijnego. Walter Homolka jest prezesem Fundacji im. Leo Baecka w Brandenburgii, członkiem rady nadzorczej Fundacji im. Eugena Bisera w Monachium, członkiem Kręgu Żydzi i Chrześcijanie przy Centralnym Komitecie Katolików Niemieckich w Bonn-Bad Godesberg, przewodniczącym Fundacji Wspierania Utalentowanych Studentów Żydowskich im. Ernsta Ludwiga Ehrlicha, członkiem zarządu World Union for Progressive Judaism w Jerozolimie, wiceprezydentem European Union for Progressive Judaism w Londynie oraz członkiem Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Brandenburgii.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Po maturze rozpoczął studia teologii, filozofii i judaistyki jako stypendysta niemieckiej fundacji Studienstiftung des deutschen Volkes i Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (Deutscher Akademischer Austauschdienst). W 1986 r. otrzymał stopień „Bachelor theologiae seu divinitatis” na uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Kontynuował studia w Kolegium Leo Baecka w Londynie. W 1989 roku uzyskał dyplom w dziedzinie pedagogiki dorosłych w Wyższej Szkole Filozofii (Hochschule für Philosophie) w Monachium. Trzy lata później obronił pracę doktorską o rabinie Leo Baecku i niemieckim protestantyzmie w King’s College w Londynie (1992). W 1993 r. uzyskał tytuł Master of Philosophy w dziedzinie studiów żydowskich na Uniwersytecie Walijskim Trinitiy Saint David[1]; w 2015 r. na tej samej uczelni obronił doktorat, którego tematem były żydowskie badania życia Jezusa jako fenomen postkolonialny i ich wpływ na dialog żydowsko-chrześcijański. Po złożeniu egzaminów w Kolegium Leo Baecka, 2 czerwca 1997 r. ordynowany na rabina. W 1999 roku otrzymał stypendium naukowe Marshall Memorial Fellowship z German Marshall Fund of the United States. W latach 1999-2002 członek kolegium Centrum Studiów Europejsko-Żydowskich im. Mojżesza Mendelssohna na Uniwersytecie w Poczdamie, pełnił także funkcję rabina liberalnej gminy żydowskiej w Monachium i rabina krajowego Dolnej Saksonii. Zawodowo związany był z takimi firmami i organizacjami jak: Bayerische Hypotheken- und Wechselbank, Bertelsmann, Greenpeace, Alfred-Herrhausen-Gesellschaft für internationalen Dialog, Kultur-Stiftung der Deutschen Bank AG. Od września 2002 jest rektorem Kolegium im. Abrahama Geigera, pierwszego od czasu Shoah seminarium kształcącego w Niemczech rabinów. Walter Homolka jest podpułkownikiem rezerwy przy Federalnym Ministerstwie Obrony.

Dialog chrześcijańsko-żydowski | edytuj kod

Walter Homolka, b. rabin krajowy Dolnej Saksonii jest członkiem kuratorium Niemieckiej Rady Koordynacyjnej Towarzystw Współpracy Żydów i Chrześcijan oraz członkiem kuratorium Towarzystwa Współpracy Żydów i Chrześcijan w Berlinie. Jako członek rady  nadzorczej Fundacji im. Eugena Bisera należy do głównych promotorów dialogu żydowsko-chrześcijańsko-muzułmańskiego w Niemczech. W kierowanej przez siebie Fundacji im. Ernsta Ludwiga Ehrlicha zainicjował program „DialogPerspektiven“, który daje młodym ludziom możliwość prowadzenia dialogu interreligijnego. Autor austriackiego tygodnika katolickiego „Die Furche” (w latach 2005-2015 miał w nim własną kolumnę) i wieloletni uczestnik Kręgu Żydzi i Chrześcijanie przy Centralnym Komitecie Katolików Niemieckich należy do prominentnych partnerów dialogu żydowsko-katolickiego. Założyciel i wykładowca jedynej w kontynentalnej Europie instytucji akademickiej kształcącej rabinów, kieruje w niej Katedrą Żydowskiej Filozofii Religii Czasów Nowożytnych. Działalność naukowa Katedry i regularne podróże naukowe studentów do Rzymu przyczyniają się do dialogu z Kościołem Katolickim podobnie jak współpraca z Katolicką Akademią Środków Masowego Przekazu Konferencji Biskupów Austriackich i współpraca Instytutu Teologii Żydowskiej na Uniwersytecie w Poczdamie z Wydziałem Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Poznaniu.

Główne dzieła | edytuj kod

 • The Encyclopedia of Jewish-Christian Relations (mit Rainer Kampling, Christoph Markschies und Peter Schäfer. Walter de Gruyter Berlin/Boston 2017 - 2021)
 • Jewish Jesus Research and Its Challenge to Christology Today (Brill Leiden 2016)
 • Die Tora deutsch/hebräisch nach der Übersetzung von Ludwig Philippson (Herder 2015)
 • Jesus Reclaimed – Jewish Perspectives on the Nazarene (Berghahn Oxford/New York 2015)
 • "... damit sie Jesus Christus erkennen" - Die neue Karfreitagsfürbitte für die Juden (mit Erich Zenger. Herder 2008)
 • Gemeinsam vor Gott: Gebete aus Judentum, Christentum und Islam (mit Martin Bauschke und Rabeya Müller. Gütersloher Verlagshaus 2004)
 • Jüdische Identität in der modernen Welt – Leo Baeck und der deutsche Protestantismus (Gütersloher Verlagshaus 1999)

Związki z Polską | edytuj kod

Walter Homolka utrzymuje od lat intensywne kontakty z Polską, zarówno z instytucjami naukowymi, jak i gminami żydowskimi. Jako profesor Uniwersytetu w Poczdamie jest inicjatorem polsko-niemieckich projektów realizowanych we współpracy z Instytutami Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach programu Erasmus, np. dorocznych konferencji młodych naukowców w 2016 i 2017 r. (z UJ). Efektem roboczego spotkania Waltera Homolki z profesorami Wydziału Teologii Katolickiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wiosną 2018 jest umowa o współpracy i wymianie studentów oraz nauczycieli akademickich w ramach programu Erasmus, a także planowane na początek 2019 r. wspólne seminarium z homiletyki. Walter Homolka był organizatorem uroczystej ordynacji absolwentów Kolegium im. Abrahama Geigera w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu, która odbyła się w 2014 r. w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 140. rocznicę śmierci Abrahama Geigera, żydowskiego uczonego, wrocławskiego rabina i patrona Kolegium. Ordynację na rabina lub kantora otrzymało wówczas siedmiu absolwentów w obecności niemieckiego ministra spraw zagranicznych i przedstawicieli polskiego rządu. Kolegium im. Abrahama Geigera utrzymuje ścisłe kontakty z z gminami żydowskimi w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. W 50. rocznicę ogłoszenia deklaracji „Nostra Aetate“ II soboru watykańskiego odbyła się z inicjatywy Waltera Homolki zorganizowana wraz z Towarzystwem Współpracy Chrześcijańsko-Żydowskiej w Poczdamie i Towarzystwem Polsko-Niemieckim w Brandenburgii dyskusja panelowa z udziałem prof. dr Hanspetera Heinza (Augsburg), przewodniczącego Kręgu Żydzi i Chrześcijanie przy Centralnym Komitecie Katolików Niemieckich i prof. dr Stanisława Krajewskiego (Warszawa), współprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Odznaczenia | edytuj kod

niemieckie | edytuj kod

 • 2015: Krzyż Zasługi I Klasy Republiki Federalnej Niemiec
 • 2010: Złoty Krzyż Honorowy Bundeswehry
 • 2011: Nagroda Pokojowa Centralnego Instytutu Archiwum Islamskie w Niemczech im. Mohammada Nafi Tschelebi
 • 2001: Nagroda im. Israela Jacobsona

austriackie | edytuj kod

 • 2016: Wielka Srebrna Odznaka Honorowa z Gwiazdą za Zasługi dla Republiki Austrii
 • 2006: Wielka Srebrna Odznaka Honorowa za Zasługi dla Republiki Austrii
 • 2001: Krzyż Honorowy za Zasługi dla Nauki i Sztuki Republiki Austrii
 • 2002: Złota Odznaka Honorowa Kraju Związkowego Dolnej Austrii
 • 2002: Srebrna Odznaka Honorowa Kraju Związkowego Wiednia

międzynarodowe | edytuj kod

 • 2002: Oficer Narodowego Orderu Zasługi Republiki Rumunii (Serviciul Credincios)
 • 2004: Kawaler Orderu Legii Honorowej (Francja)
 • 2002: Kawaler Narodowego Orderu Republiki Włoskiej
 • 2009: Doctor Humanarum Litterarum Hebrew Union College w Nowym Jorku
 • 1999: Honorowe obywatelstwo miasta Nowego Orleanu

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Rabbiner mit grüner Vergangenheit

Kategoria:Niemieccy Żydzi Kategoria:Urodzeni w 1964

Na podstawie artykułu: "Wikipedystka:Ina Müller/Walter Homolka 1" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy