Wikipedystka:Matinee71/LGBT symbols


Wikipedystka:Matinee71/LGBT symbols w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedystka:Matinee71 Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Społeczność LGBT przyjęła pewne symbole pozwalające na samoidentyfikacji, aby zademonstrować zjednoczenie, dumę, wspólne wartości i lojalność wobec siebie nawzajem. Symbole LGBT przekazują idee, koncepcje i poczucie tożsamości zarówno w obrębie swoich społeczności, jak i w ramach głównego nurtu kulturowego. Dwa najbardziej rozpoznawalne międzynarodowo symbole LGBT to różowy trójkąt i tęczowa flaga. Różowy trójkąt, używany przez nazistów w czasie II wojny światowej jako oznaka hańby, został ponownie przywłaszczony, ale utrzymał swoje negatywne skojarzenia. Tęczowa flaga, wcześniej używana jako symbol jedności wszystkich ludzi, została przyjęta jako bardziej organiczny i naturalny zamiennik pozbawiony jakichkolwiek negatywnych skojarzeń.

Spis treści

Flagi | edytuj kod

Tęczowa | edytuj kod

Gilbert Baker zaprojektował tęczową flagę z okazji parady równości w San Francisco w 1978 r. Flaga nie przedstawia tęczy spotykanej w naturze. Raczej kolory tęczy są ułożone w postaci poziomych pasów, z czerwonym na górze i fioletowym na dole. Reprezentuje ona różnorodność gejów i lesbijek na całym świecie. W oryginalnej wersji ośmiokolorowej kolor różowy oznaczał seksualność, czerwony — życie, pomarańczowy — uzdrowienie, żółty — słońce, zielony — naturę, turkus — sztukę, indygo — harmonię i fiolet — duszę. [1] Kopia oryginalnej flagi ośmiokolorowej o wymiarach 20 na 30 stóp została wykonana przez Baker w 2000 r. I została zainstalowana w dzielnicy Castro w San Francisco. [2] Kolejna podobna flaga powiewa przed ośrodkiem kultury "The Centre" w Nowym Jorku. Szablon:Gallery

Flaga Aseksualności | edytuj kod

Flaga orientacji aseksualnej

Flaga orientacji aseksualnej składa się z czterech poziomych pasków, kolejno od góry: czarnego, szarego, białego i fioletowego. [3] [4] Flaga została utworzona przez użytkowników AVEN(Asexual Visibility and Education Network) w sierpniu 2010 r., w wyniku wspólnego wysiłku społeczności mającego na celu utworzenie i wybranie flagi. [5] Czarny pasek reprezentuje aseksualność; szary pasek reprezentuje osoby grey-ace i osoby demiseksualne; biały pasek reprezentuje sojuszników; a fioletowy pasek reprezentuje wspólnotę. [6] [7]

Kultura miśków | edytuj kod

Flaga Międzynarodowego Bractwa Niedźwiedzi

Misiek jest czułym slangowym określeniem gejów używanym w społecznościach misiów, a także subkulturą w środowisku gejowskim i rodzącym się podzbiorem społeczności LGBT z własnymi wydarzeniami, kodami i kulturowo specyficzną tożsamością. Misie mają przeważnie owłosione ciała i zarost na twarzy; część z nich jest gruba; część przedstawia wizerunek męskości klasy robotniczej pod względem wyglądu i pielęgnacji, chociaż żaden z tych elementów nie jest wymogiem ani unikalnym wyróżnikiem. Pojęcie misia może pełnić funkcję tożsamości, przynależności i ideału, do którego można dążyć. Jednak nieustannie trwa debata w kręgach misiów na temat tego, co składa się na pojęcie misia. Niektórzy twierdzą, że jedynym wymogiem jest samookreślenie się jako misia, podczas gdy inni twierdzą, że misie muszą mieć pewne cechy fizyczne, takie jak owłosiona klatka piersiowa i twarz, duże ciało lub określony sposób ubierania się i zachowania.

Niedźwiedzie to prawie zawsze geje lub mężczyźni biseksualni; chociaż transseksualni mężczyźni (niezależnie od ich seksualności) oraz ci, którzy unikają etykiet dotyczących płci i orientacji seksualnej, są coraz powszechniej uwzględniani w społecznościach misiów. Środowisko misiów rozprzestrzeniło się na cały świat, a kluby niedźwiedzi są obecne w wielu krajach. Kluby misiów często służą za punkty socjalne i seksualne dla starszych, bardziej owłosionych, czasem grubszych gejów i biseksualnych mężczyzn, a członkowie często wspierają lokalne społeczności gejowskie poprzez zbiórki funduszy i inne inicjatywy. Imprezy z udziałem miśków są bardzo popularne w społecznościach homoseksualnych.

Flaga Międzynarodowego Bractwa Niedźwiedzi została zaprojektowana w 1995 r. Przez Craiga Byrnesa. [8]

Flaga biseksualności | edytuj kod

Flaga orientacji biseksualnej

Po raz pierwszy zaprezentowana w dniu 5 grudnia 1998 r. [9] flaga orientacji biseksualnej zaprojektowana została przez Michaela Page'a, aby reprezentować osoby biseksualne i zwiększyć ich widoczność w społeczności LGBT oraz społeczeństwa jako całości. Ta prostokątna flaga składa się z szerokiego pasma magenty na górze, szerokiego paska w kolorze niebieskim na dole i węższego pasma w kolorze lawendy zajmującego środkową jedną piątą.

M. Page opisuje znaczenie tej różowo-lawendowo-niebieskiej flagi (stosunek wysokości 2: 1: 2) w następujący sposób: „Różowy kolor reprezentuje pociąg seksualny tylko do tej samej płci. Niebieski reprezentuje pociąg seksualny tylko do płci przeciwnej, a uzyskany w wyniku nakładania się na siebie powyższych, kolor purpurowy reprezentuje pociąg seksualny do obu płci". Opisuje również głębsze znaczenie flagi, stwierdzając: „Kluczem do zrozumienia symboliki flagi orientacji biseksualnej jest świadomość, że piksele koloru fioletowego mieszają się niezauważalnie z różem i błękitem, tak jak w »świecie rzeczywistym«, gdzie ludzie biseksualni potrafią wmieszać się niezauważalnie zarówno ze środowiskiem gejowsko-lesbijskim, jak i ze środowiskiem osób heteroseksualnych. [10]

Flaga osób interseksualnych | edytuj kod

Flaga

Ludzie interseksualni to tacy, którzy nie wykazują wszystkich cech charakterystycznych dla mężczyzny lub kobiety, bądź wykazują kombinację tych cech w momencie narodzin. Szacuje się, że od 0,05% do 1,7% populacji ma cechy interseksualne. [11] [12]

Flaga osób interseksualnych została stworzona przez organizacje Intersex Human Rights Australia w lipcu 2013 r., z myślą o tym, aby „nie była pochodną innych symboli, ale jednocześnie miała głęboko zakorzenione znaczenie". Żółty i fioletowy opisywane są przez organizację jako kolory „hermafrodytyzmu". Organizacja ta opisuje ten krąg jako „nieprzerwany i nieozdobiony, symbolizujący kompleksowość i zupełność oraz nasz potencjał". Nadal walczymy o autonomię cielesną i nienaruszalność narządów płciowych, a to oznacza prawo do bycia tym, kim i jakim chcemy być". [13] [14] [15]

Flagi lesbijskie | edytuj kod

Feministyczna flaga lesbijek, z labrysem Flaga kobiecych lesbijek bez śladu szminki

Wersja flagi lesbijskiej często widziany na festiwalach dumy i marszach równości to tęczowa flaga z dwoma splecionymi symbolami Wenus. [16]

Flaga lesbijska z labrysem, utworzona w 1999 r. [17]składa się z labrysa nałożonego na odwrócony czarny trójkąt, na tle koloru fioletowego. Labrys był używany jako starożytny symbol religijny [18] i do wielu innych celów. [19] Został przyjęty jako symbol uwłasnowolnienia przez lesbijską społeczność feministyczną w latach 70-tych. [20] [21] [22] Kobiety uważane za aspołeczne przez Trzecią Rzeszę, ponieważ nie zgadzały się z nazistowskim ideałem kobiety, co obejmowało też homoseksualne kobiety, zostały skazane na obozy koncentracyjne, gdzie nosiły odznakę z odwróconym czarnym trójkątem, w celu identyfikacji. [23] [24] Niektóre lesbijki odzyskały ten symbol, gdy geje odzyskali różowy trójkąt (wiele lesbijek również odzyskało różowy trójkąt, chociaż lesbijki nie były uwzględnione w paragrafie 175 niemieckiego kodeksu karnego ). [23]

Flaga kobiecych lesbijek z czerwonym całusem nałożonym na sześć odcieni czerwieni i różu oraz z białym paskiem w centrum powstała na blogu internetowym w 2010 roku. [25] Zmodyfikowano go później, usuwając pocałunek, ale autor odpowiedzialny za wersję tylko z paskami nie został odnaleziony. Flaga ze szminką reprezentuje " lesbijki o bardziej kobiecej ekspresji płciowej". [26]

Żaden z projektów nie jest uważany za „oficjalną” flagę lesbijek.

Galeria | edytuj kod

Flagi LGBT | edytuj kod

Inne symbole | edytuj kod


 1. Błąd w składni szablonu {{Cytuj stronę}}. Brak podanego tytułu cytowanej strony (parametr tytuł=|).{{Cytuj stronę}} Brakujące pola: tytuł.
 2. Błąd w składni szablonu {{Cytuj stronę}}. Brak podanego tytułu cytowanej strony (parametr tytuł=|).{{Cytuj stronę}} Brakujące pola: tytuł.
 3. {{{tytuł}}}.{{Cytuj książkę}} Brakujące pola: tytuł.
 4. {{{tytuł}}}.{{Cytuj książkę}} Brakujące pola: tytuł.
 5. Błąd w składni szablonu {{Cytuj stronę}}. Brak podanego tytułu cytowanej strony (parametr tytuł=|).{{Cytuj stronę}} Brakujące pola: tytuł.
 6. Błąd w składni szablonu {{Cytuj stronę}}. Brak podanego tytułu cytowanej strony (parametr tytuł=|).{{Cytuj stronę}} Brakujące pola: tytuł.
 7. Błąd w składni szablonu {{Cytuj stronę}}. Brak podanego tytułu cytowanej strony (parametr tytuł=|).{{Cytuj stronę}} Brakujące pola: tytuł.
 8. Błąd w składni szablonu {{Cytuj stronę}}. Brak podanego tytułu cytowanej strony (parametr tytuł=|).{{Cytuj stronę}} Brakujące pola: tytuł.
 9. Błąd w składni szablonu {{Cytuj stronę}}. Brak podanego tytułu cytowanej strony (parametr tytuł=|).{{Cytuj stronę}} Brakujące pola: tytuł.
 10. Błąd w składni szablonu {{Cytuj stronę}}. Brak podanego tytułu cytowanej strony (parametr tytuł=|).{{Cytuj stronę}} Brakujące pola: tytuł.
 11. https://www.unfe.org/wp-content/uploads/2017/05/UNFE-Intersex.pdf
 12. Błąd w składni szablonu {{Cytuj stronę}}. Brak podanego tytułu cytowanej strony (parametr tytuł=|).{{Cytuj stronę}} Brakujące pola: tytuł.
 13. Flaga intersex, Intersex Human Rights Australia, 5 lipca 2013 r
 14. Are you male, female or intersex? Szablon:Webarchive, Amnesty International Australia, 11 July 2013
 15. Intersex advocates address findings of Senate Committee into involuntary sterilisation Szablon:Webarchive, Gay News Network, 28 October 2013
 16. Błąd w składni szablonu {{Cytuj stronę}}. Brak podanego tytułu cytowanej strony (parametr tytuł=|).{{Cytuj stronę}} Brakujące pola: tytuł.
 17. Błąd w składni szablonu {{Cytuj stronę}}. Brak podanego tytułu cytowanej strony (parametr tytuł=|).{{Cytuj stronę}} Brakujące pola: tytuł.
 18. . {{Cytuj pismo}} Brakujące pola: czasopismo.
 19. Caterina Mavriyannaki, „La double hache dans le monde héllenique à l'âge du bronze”, Revue Archéologique, Nowa seria (1983: 195-228).
 20. {{{tytuł}}}. ISBN 978-0-304-33721-7.{{Cytuj książkę}} Brakujące pola: tytuł.
 21. {{{tytuł}}}. ISBN 978-1-135-94234-2.{{Cytuj książkę}} Brakujące pola: tytuł.
 22. Błąd w składni szablonu {{Cytuj stronę}}. Brak podanego tytułu cytowanej strony (parametr tytuł=|).{{Cytuj stronę}} Brakujące pola: tytuł.
 23. a b R. AmyR.A. Elman R. AmyR.A., Triangles and Tribulations: The Politics of Nazi Symbols [dostęp 2016-12-10] . (Originally published in the Journal of Homosexuality: 30 (3): 1–11, 1996, ISSN 0091-8369)
 24. Błąd w składni szablonu {{Cytuj stronę}}. Brak podanego tytułu cytowanej strony (parametr tytuł=|).{{Cytuj stronę}} Brakujące pola: tytuł.
 25. Błąd w składni szablonu {{Cytuj stronę}}. Brak podanego tytułu cytowanej strony (parametr tytuł=|).{{Cytuj stronę}} Brakujące pola: tytuł.
 26. Błąd w składni szablonu {{Cytuj stronę}}. Brak podanego tytułu cytowanej strony (parametr tytuł=|).{{Cytuj stronę}} Brakujące pola: tytuł.
Na podstawie artykułu: "Wikipedystka:Matinee71/LGBT symbols" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy