Wikiprojekt:Badania i rozwój Wikipedii/Archiwum/Asystent edycyjny/Wikipedia:Asystent edycyjny/Encyklopedyczność portali


Wikiprojekt:Badania i rozwój Wikipedii/Archiwum/Asystent edycyjny/Wikipedia:Asystent edycyjny/Encyklopedyczność portali w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikiprojekt:Badania i rozwój Wikipedii‎ | Archiwum/Asystent edycyjny‎ | Wikipedia:Asystent edycyjny Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomoc przez IRC

1. Wprowadzenie 2. Temat 3. Encyklopedyczność 4. Źródła 5. Treść 6. Koniec ENCYKLOPEDYCZNOŚĆ

Aby dany temat mógł być uznany za encyklopedyczny, konieczne jest istnienie wiarygodnych i niezależnych źródeł, pozwalających na jego opisanie zgodnie z zasadą weryfikowalności, bez odwoływania się do twórczości własnej.

Bardzo mało treści dotyczących stron internetowych jest odpowiednie do włączenia do Wikipedii.

"Web kontekst" obejmuje, ale nie tylko, webcomics, podcasty, blogi, fora internetowe, czasopisma online i inne media, portale internetowe i firmy hostingowe. Każda treść, która jest rozpowszechniana wyłącznie w Internecie, jest uważana, dla niniejszych wytycznych, jak treść internetowa.

Aby zostać akceptowane w Wikipedii, treści pobrane z portali internetowych, muszą spełniać co najmniej jeden z następujących kryteriów:

 1. Sama treść była przedmiotem wielu nietrywialnych prac opublikowanych, których źródło jest niezależne od samego portalu.
  • Kryterium to nie obejmuje:
   • Przedruki z agencji prasowych i reklamy dotyczące treści lub portalu.
   • Mało istotne omówienia prasowe, takie jak artykuły w gazetach, które, po prostu, podają adres internetowy, czas w którym takie treści są aktualizowane lub udostępnione, krótki opis charakteru treści i publikacji adresu internetowego i witryny lub opis treści w katalogach internetowych lub sklepów internetowych.
  • Kryterium to obejmuje wiarygodne, opublikowane prace w każdej formie, takie jak gazety i artykuły prasowe, książki, telewizyjne filmy dokumentalne i opublikowane raporty przez organizacje konsumenckie.
 2. Portal lub jego treść zdobyła znane, renomowane, niezależne nagrody, za publikacjęi lub organizację.

Konflikt interesów/reklama

Jeśli jesteś ściśle powiązany z witryną chcesz opisać, masz konflikt interesów i będzie bardzo trudno napisać dobry, neutralny, encyklopedyczny artykuł. Prawdopodobnie okaże się, że bardzo trudno jest napisać artykuł, który nie będzie wyglądał jak reklama dla innych edytorów, ponieważ użycie Wikipedii do celów reklamowych jest wbrew oficjalnej polityce Wikipedii od dłuższego czasu. Jeśli składania artykułu brzmi jak reklama lub nie spełnia opisanych powyżej wytycznych, zostanie on najprawdopodobniej bardzo szybko usuwany.


Czy proponowany artykuł spełnia wymagania dotyczące encyklopedyczności?

Mój proponowany artykuł dotyczy encyklopedycznej strony internetowej Mój proponowany artykuł można uznać za reklamę (proszę o pomoc!) Mój proponowany artykuł jest o stronie internetowej, ale może nie być encyklopedyczny (co mam robić?)


en:Wikipedia:Article wizard/Website notability es:Wikipedia:Asistente para la creación de artículos/Relevancia de sitio web pt:Wikipedia:Artigos novos/Guia-Relevância de website fa:ویکی‌پدیا:ایجاد مقاله/سرشناسی وب‌گاه

Na podstawie artykułu: "Wikiprojekt:Badania i rozwój Wikipedii/Archiwum/Asystent edycyjny/Wikipedia:Asystent edycyjny/Encyklopedyczność portali" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy