Wikiprojekt:Botanika/Przegląd jakości


Wikiprojekt:Botanika/Przegląd jakości w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikiprojekt:Botanika Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania By treść i forma poszybowały wysoko.

Projekt ma na celu wyłapanie i w konsekwencji naprawienie treści i formy artykułów

odbiegających jakością od standardów. Uwagi i inne spostrzeżenia dot. projektu proszę zgłaszać w jego Dyskusji.

Spis treści

Metodyka

 1. Uczestnicy proszeni są o systematyczny przegląd zawartości kolejnych/wybranych kategorii w obrębie Kategoria:Botanika. Poniżej, w sekcji "Przejrzane" proszę wpisywać przejrzane kategorie (z podpisem byśmy wiedzieli, kto i kiedy co przejrzał). Oczywiście nie ma przeciwwskazań dla wykonania przeglądu haseł danej kategorii przez kilka osób.
 2. W sytuacjach szczególnie istotnych należy wstawiać do artykułów odpowiednie szablony. Ponieważ jednak nie chodzi o to by nadmiernie upstrzyć artykuły odstraszającymi szablonami, zaleca się by zamiast oklejać hasła informacjami o tym, że coś jest z nimi nie tak – wypisywać je poniżej do odpowiedniej sekcji. Pozwoli to na bieżąco mieć pełną kontrolę i przegląd sytuacji co do potrzeb prac naprawczych. Jeżeli hasło kwalifikuje się do naprawy z kilku powodów proszę je wymienić w sekcji dla przypadków do dopracowania ze wskazaniem problemów.
 3. W przypadku wątpliwości co do jakości (hasła niejasne, niepewne) proszę śmiało podawać takie artykuły w sekcji "Niepewne".
 4. Z wyjątkiem sytuacji oczywistych zalecane jest podanie w nawiasach po linku do hasła wyjaśnienia, co w danym artykule stanowi problem.

Przy okazji przeglądu warto kopiować czerwone linki (brakujące hasła) i dopisywać je do Wikipedia:Propozycje tematów/Biologia#Botanika.

Artykuły wymagające działań naprawczych

Do dopracowania

(Po linku do artykułu napisać co wymaga dopracowania, można wykreślić hasła poprawione)

 1. Zdjęcie fitosocjologiczneb. skromnie jak na możliwości, skorygować dane o powierzchniach zdjęć, dodać literaturę. Kenraiz(dyskusja) 10:05, 8 sty 2008 (CET)
 2. Lista zbiorowisk roślinnych Polski – nieukończona, braki polskich nazw Kenraiz (dyskusja) 11:39, 8 sty 2008 (CET)
 3. Digiterietum ischaemi dopracować wg schematu Zrobione, przynajmniej w podstawowym zakresie Panek (dyskusja) 09:06, 22 lis 2012 (CET)
 4. Ammophiletea dopracować wg schematu
 5. Etnobotanika – wg zaleceń w dyskusji art.
 6. Z zakresu morfologii roślin przede wszystkim: chwytniki, cyjatium, dno kwiatowe, gametofor, gatka (botanika), gałąź, gałęziak, heterofilia, hipokotyl, jagoda pozorna, karpofor, kaulifloria, kora, krótkopęd, kwiat pułapkowy, liścień, mikrofil, nasienie (botanika), organ spichrzowy, osadka, osadnik, owocolistek, owoc zbiorowy, sporofil, strobil, paznokieć (botanika), przedrośle, prętosłup, rozłogi, rośliny sympodialne, sori (botanika), rośliny monopodialne, wąs czepny, wąsy pędowe, zawijka.

Do napisania od nowa

Wymagające weryfikacji/uzupełnienia lub podania źródeł

(Nie dotyczy wszystkich artykułów bez źródeł lecz tych zawierających nieuźródłowione treści dyskusyjne lub obszerne i szczegółowe informacje bez wskazanego źródła)

Do integracji

Tych haseł proszę tu nie wpisywać lecz w każdym wypadku wstawić szablon {{integruj|cel=Inny artykuł}})

 1. Do rozważenia czy nie lepiej połączyć: wąs czepny i wąsy pędowe. Kenraiz (dyskusja) 11:44, 9 sty 2008 (CET) Zintegrowałem. Kenraiz (dyskusja) 13:03, 10 sty 2008 (CET)

Artykuły budzące rozmaite wątpliwości

 1. Seria artykułów o grzybach znajduje się w Kategoria:Roślinne psychodeliki, trzeba je przerzucić do innej kategorii, ale jakiej? "Grzybowe psychodeliki"? Kenraiz (dyskusja) 21:39, 8 sty 2008 (CET). Poza tym sporo zastrzeżeń do prawie wszystkich artykułów w Kategoria:Roślinne psychodeliki: brak polskich nazw, jako nazwy zwyczajowe podawane są nazwy obcojęzyczne, brak źródeł, nieuźródłowione porady nt. stosowania halucynogennego wglądają na WP:OR (twórczość własną), niewiele treści poza zastosowaniem psychodelicznym. Kenraiz (dyskusja) 23:35, 8 sty 2008 (CET)

Artykuły do kasacji (?)

(Z różnych względów nie nadające się nawet do naprawy)

 1. Purpur – oj się naszukałem w internecie, coś nawet jest o chlebie, ale to hasło nic nie wnosi raziel (dyskusja) 16:55, 8 sty 2008 (CET) Wskazałem do kasacji – nic nie mogę sensownego znaleźć, możliwe że to nawet hoax, jedynie 1 strona komercyjna po polsku coś zawiera ten sam tekst jak u nas (nie wiadomo gdzie pojawił się najpierw), po angielsku nic. Jeśli istnieje to i tak niewiele tracimy ze względu na kiepską formę i treść. Kenraiz (dyskusja) 12:48, 19 sty 2008 (CET)
 2. jagoda pozorna – mamy problem (wspólnie z Arniką) ze znalezieniem potwierdzenia, że takie coś istnieje. Mądre książki milczą, internet podsuwa mirrory Wikipedii. To co jest w każdym razie to bzdury jakieś. W Wikipedii informacje o jagodzie pozornej pojawiają się przy gatunkach, o których literatura podaje, ze mają inne owoce: figowiec to owocostan wielopestkowcowy, granat to jagoda, truskawka to wieloorzeszek. Kenraiz (dyskusja) 00:42, 15 sty 2008 (CET) Nie jest to przypadkiem synonim nibyjagody? raziel (dyskusja) 17:39, 18 sty 2008 (CET)
 3. Rośliny egzotyczne – co to jest? rośliny rosnące w innych strefach klimatycznych? w tropikach? dendrolodzy i leśnicy używają tego potocznie do określenia (w wersji "egzoty") drzew obcych (antropofitów). Z treści wynika, że ktoś miał bardziej na myśli owoce egzotyczne. W obecnej wersji wygląda to na twórczość własną. Kenraiz (dyskusja) 00:42, 15 sty 2008 (CET) Do kosza raziel (dyskusja) 17:39, 18 sty 2008 (CET)

Przejrzane kategorie

W trakcie

 • tu wpisz czym się zajmujesz
  • Przeglądam z wolna hasła znajdujące się bezpośrednio w Kategoria:Botanika (koryguję błędy, wstawiam źródła, poprawiam kategoryzację). Kenraiz (dyskusja) 21:05, 7 maj 2008 (CEST)
  • Przeglądam hasła o kaktusowatych i innych sukulentach Dawid (dyskusja) 15:11, 27 sie 2008 (CEST)

Gotowe

(tu proszę też wpisać ew. uwagi ogólne do kategorii)

Kategoria:Choroby roślin. Usunąłem z katalogu artykuł Choroba (nie dotyczy raczej chorób roślin, jest właściwy do tej treści artykuł pt. Choroby roślin). Wszystkie pozostałe art. są encyklopedyczne. ze spolszczaniem nazw byłbym ostrożny – syntaksony zwykle nie mają usankcjonowanych nazw polskich (nazwy typu "szuwar szerokopałkowy" czy "trzcinowisko" są raczej zwyczajowe), chyba że na zasadzie "zespół tego-i-owego"--Panek (dyskusja) 10:32, 7 maj 2008 (CEST)

Pomocne linki, podobne tematy

Na podstawie artykułu: "Wikiprojekt:Botanika/Przegląd jakości" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy