Wikiprojekt:Czy wiesz/pomoc


Wikiprojekt:Czy wiesz/pomoc w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikiprojekt:Czy wiesz Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ta strona zbiera wszystkie instrukcje i wskazówki niezbędne do pracy w wikiprojekcie „Czy wiesz”. Nasza ogólna, wewnętrzna dyskusja, dotycząca pomysłów, problemów ogólnych i planów rozwoju projektu prowadzona jest na stronie dyskusji wikiprojektu. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek pytań i problemów, zawsze możesz zapytać dowolnego aktywnego uczestnika wikiprojektu.

Informacje ogólne o wikiprojekcie „Czy wiesz”
Kto może dołączyć i po co.

Zgłaszanie i poprawa propozycji haseł
Wymagania dla zgłaszanych haseł, zgłaszanie propozycji, konstruowanie pytań, sprawne i skuteczne sprawdzanie haseł. Współpraca z innymi wikiprojektami.

Projektowanie rubryki, harmonogram ekspozycji i szablony
Składanie rubryki krok po kroku ze sprawdzonych już propozycji i gotowych pytań. Koordynacja z podobnymi rubrykami w portalach tematycznych.

Podziękowania, archiwa Wikiprojektu, statystyki
Dziękowanie autorom haseł, wpisy informacyjne w dyskusje haseł, tworzenie archiwów i statystyk Wikiprojektu.

Kwestie techniczne
Działanie szablonów i funkcjonowanie Wikiprojektu od strony technicznej. Zapis dla potomnych, na wypadek wymarcia autorów obecnych rozwiązań.

Spis treści

Informacje ogólne o wikiprojekcie „Czy wiesz” | edytuj kod

Do wikiprojektu może dołączyć każdy kto otrzymał uprawnienia redaktora (patrz: grupy użytkowników). Każdy spełniający ten warunek może wykonywać dowolnie wybraną przez siebie pracę, związaną z przygotowaniem rubryki. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zachodzi konieczność poprawienia niezauważonego błędu w rubryce podczas trwania ekspozycji na stronie głównej. Spowodowane jest to tym, że aktualna rubryka dziedziczy zabezpieczenie strony głównej, którą mogą wówczas edytować tylko ci użytkownicy, którzy posiadają uprawnienie do edycji stron częściowo zabezpieczonych (autoconfirmed), czyli administratorzy.

Zgłaszanie propozycji i poprawa haseł | edytuj kod

Wymagania dla zgłaszanych haseł | edytuj kod

Minimalne, najbardziej podstawowe kryterium dla nowych artykułów, to rozmiar wynoszący 2 kb tekstu, wyłączając tabele i szablony. Pomocna w tym może być zliczarka lub wybranie (poprzez wpisanie) minimalnego rozmiaru artykułu w rejestrze nowych stron. Zazwyczaj nieakceptowane są artykuły o ubogiej treści, ponieważ zwykle w takich przypadkach sprawdzający odnotowują zastrzeżenia do propozycji.

Może się zdarzyć, że artykuł będzie spełniać powyższe kryterium, ale będzie poruszać temat bardzo obszerny w sposób bardzo ogólnikowy – wtedy decyzja o umieszczeniu go na stronie głównej zależy od osób, które zaglądają na stronę zgłoszeń. Jeśli zgłoszą tego typu zastrzeżenie do propozycji, to artykuł nie powinien zostać „wpuszczony” na stronę główną.

Jeśli dla tematu istnieją standardy formatowania i układu treści – artykuł powinien być z nimi zgodny.

Odpowiednie źródła
W artykule pojawić się muszą obowiązkowo źródła w formie przypisów. Zależnie od przypadku autor może zostać poproszony o uszczegółowienie danych o pochodzeniu informacji i umieszczeniu dodatkowych przypisów. Same źródła muszą być zgodne z zasadą weryfikowalności oraz zaleceniem dotyczącym źródeł.
„Świeżość” haseł
Do rubryki należy zgłaszać nowe lub bardzo rozbudowane hasła, jako kryterium „świeżości” („nowości”) ustalono 30 dni od czasu napisania lub znacznego rozbudowania hasła, oraz 10 dni na jego zgłoszenie. Oznacza to, że jeśli od powstania hasła upłynęło więcej niż 10 dni, to nie należy go zgłaszać do propozycji, a hasła po upływie 30 dni nie mogą być już eksponowane na stronie głównej. Ponieważ aktualnie jest to kontrolowane wyłącznie przez ludzi, to normy te nie są sztywno trzymane, jednak należy mieć świadomość, że hasło mające powyżej dziesięciu dni raczej nie trafi już do rubryki. Odstępstwem od tego jest sytuacja, w której ogólna liczba zgłoszeń jest mniejsza i zagraża płynności działania rubryki, oraz gdy artykuły związane są z jakąś specjalną akcją, np. Dzień Sztuki, Dzień Chiński, mogą czekać trochę dłużej. Należy jednak pamiętać o rozsądnych ramach czasowych.

Zgłaszanie propozycji haseł | edytuj kod

Krok po kroku, co robimy
 1. Zgłaszane hasło wstawiamy na tej stronie na koniec sekcji, której tytuł jest zgodny z datą utworzenia lub znaczącego rozbudowania artykułu (w przypadku, gdy nie ma takiej sekcji, należy ją utworzyć), nadając podsekcji kolejny numer zgłoszenia;
 2. Na górze zgłoszenia umieszcza się opcjonalnie grafikę (patrz punkt Grafiki);
 3. Następnie formułuje się pytanie (patrz niżej Forma pytania);
 4. Jako ostatnie wstawia się tzw. {{Wikiprojekt:Czy wiesz/weryfikacja|szablon weryfikacyjny}} z uzupełnionymi polami „Tytuł”, „liczba obrazków”, „Autor” oraz „Wstawiający”;
 5. Zapisujemy stronę.
Forma pytania
Ponieważ formuła pytania zaczyna się od „czy wiesz…” prosimy o podawanie propozycji zaczynających się od „…ile”, „…kto”, „…jak”, „…co”, „…po co”, „…kiedy”, „…dlaczego”, „…gdzie”, „…skąd”, „…że”, itp. Starajmy się różnicować pytania zaczynające poszczególne zapowiedzi. Prosimy o utrzymywanie propozycji w duchu neutralnego punktu widzenia i dołożenie starań, by dotyczyły one różnych kręgów zainteresowań. Ważne jest, aby odpowiedź na pytanie znalazła się w zgłoszonym haśle. W pytaniu należy zamieścić w dowolny, logiczny sposób pogrubiony link do artykułu, którego pytanie dotyczy, np.: …od jak dawna i gdzie pływa '''[[Okręty transportowo-minowe projektu 767 typu Lublin|Lublin]]'''?
Szablon weryfikacyjny
Aby ułatwić sprawdzającym weryfikację, propozycje wstawiamy w przygotowane szablony weryfikacyjne: {{Wikiprojekt:Czy wiesz/weryfikacja|Tytuł|+|liczba obrazków|Autor|Wstawiający|?|?|?}} Więcej na temat poszczególnych parametrów możesz przeczytać na stronie dokumentacji szablonu.
Grafiki
Jeśli mamy odpowiednią dla artykułu grafikę, wstaw ją przed określoną propozycją w ten sposób: [[Plik:Nazwa pliku|100px|right]] (uwaga: w tej syntaktyce „Opis grafiki” nie wyświetla się jawnie; pojawi się jedynie po najechaniu kursorem na wyświetlany obrazek oraz zadziała w przeglądarkach ze specjalnymi dodatkami dla niewidomych).
Uwagi
 • Nie zapomnij o weryfikowalności – zadbaj, by nowe artykuły posiadały źródła, czyli przypisy (najlepiej) bądź bibliografię.
 • Ujednoznacznij wszystkie linki w swojej propozycji.
 • Poinformuj o swoim zgłoszeniu odpowiedni tematycznie Wikiprojekt, wstawiając na jego stronę dyskusji szablon {{Czy wiesz - wikiprojekt|nazwa artykułu}}.
 • Upewnij się, że artykuł nie zawiera żadnych szablonów informujących o potrzebie naprawy artykułu.
 • Chcąc wstawić propozycję artykułu, przejdź do edycji sekcji odpowiadającej dacie utworzenia hasła (jeśli nie ma jeszcze takiej sekcji, to śmiało ją utwórz.
 • Skomponuj pytanie i wklej je nad szablonem weryfikacyjnym. Mile widziane są pytania zaskakujące, wzbudzające zainteresowanie, itd. Nie oznacza to, że w innym przypadku hasło zostanie odrzucone, jednak te z ciekawszymi pytaniami będą miały pierwszeństwo przy projektowaniu rubryki.

Sprawne i skuteczne sprawdzanie haseł | edytuj kod

 • Zweryfikuj, czy zgłoszone hasło rzeczywiście jest uźródłowione. Niezbędne minimum to przypisy. Hasła, które nie posiadają tego niezbędnego minimum, nie mogą być eksponowane na stronie głównej. Ponadto, jeśli hasło zostało napisane przez osobę nieposiadającą uprawnień redaktora, pamiętaj o przejrzeniu hasła.
 • W pierwszej kolejności sprawdzamy artykuły znajdujące się na samym dole tej strony zgłoszeń.
 • Nie weryfikujemy własnych artykułów.
 • Przy poprawianiu należy sprawdzić, czy przestrzegane są obowiązujące standardy oraz w przypadku biografii zalecenia.

Projektowanie rubryki i harmonogram ekspozycji | edytuj kod

Projektowanie rubryki to nic innego jak odpowiedni wybór i ułożenie pytań oraz grafik w odpowiedniej kolejności, tak aby prezentowały się jak najlepiej na stronie głównej.

Projektowanie ekspozycji | edytuj kod

Aby zaprojektować ekspozycję, należy wykonać kilka czynności, które w istocie nie są trudne.

 • Ze strony propozycji kopiujemy całą sekcję propozycji hasła. Kopiujemy tylko te, które zostały sprawdzone przez 3 osoby, a ewentualne zastrzeżenia zostały już wyjaśnione.
 • Usuwamy skopiowane propozycje ze strony Wikiprojekt:Czy wiesz/propozycje.
 • Każdego dnia można wykorzystać maksymalnie 10 ciekawostek, które, jeśli są krótkie, to mogą zostać wykorzystane wszystkie. Pozostałe propozycje są przesuwane na kolejne dni, lub jeśli nie zostały dopracowane przed upływem 30 dni od utworzenia lub rozbudowania hasła, pozostaną niewykorzystane.
 • Pierwsze pytanie w rubryce musi mieć obrazek, jeżeli wstawiane hasło nie ma ilustracji, to należy je wstawić jako drugie lub znaleźć wśród propozycji takie, które jest ilustrowane. Dobrze jest przeplatać zajawki (pytania) ilustrowane z tymi bez ilustracji.
 • W czasie prac nad rubryką na określony dzień, dobrze jest podać przybliżony, procentowy postęp prac. Proponowaną wartością, jest "20.0" punktów procentowych więcej, dla każdego dopracowanego już pytania, natomiast kiedy rubryka jest w pełni gotowa na ekspozycję na stronie głównej, wówczas wpisujemy wartość 100. Osiągnięcie 100% wykonania rubryki powoduje w kalendarzu na stronie harmonogramu ekspozycji, zmianę lekko humorystycznej ikony z opisem – „ brak” lub paska postępu pracy na "". Więcej szczegółów na stronie dokumentacji szablonu {{Kartka z kalendarza}}.

Harmonogram ekspozycji | edytuj kod

Harmonogram ekspozycji pozwala na planowanie ekspozycji w czasie. Zwykle nowe strony dla ekspozycji są przygotowane na cały rok pod koniec aktualnego w sposób automatyczny przez operatora bota. Czasem może się zdarzyć, że będzie potrzeba przygotowania stron wcześniej i jeśli opiekun bota nie będzie w stanie tego zrobić natychmiast, to wówczas warto skorzystać z możliwości ręcznego utworzenia kilku stron. Można tego dokonać korzystając z formularza na stronie Wikiprojekt:Czy wiesz/ekspozycje, oraz postępując zgodnie z instrukcją zawartą bezpośrednio w oknie edycji nowej strony ekspozycji.

Aktualny dzień podświetlany jest w kalendarzu na kolor żółtozłoty. Jeśli ekspozycja nie została przygotowana (wyświetlająca się ikona " brak"), to wówczas należy w szablonie głównym ustawić ręcznie datę istniejącej już ekspozycji, zmieniając:

{{Wikiprojekt:Czy wiesz/ekspozycje/{{LOCALYEAR}}-{{LOCALMONTH}}-{{LOCALDAY2}}}}

na

{{Wikiprojekt:Czy wiesz/ekspozycje/rrrr-mm-dd}}

gdzie w miejsce "rrrr-mm-dd" należy wstawić datę w tym formacie.

Ze względu na dziedziczone ze strony głównej zabezpieczenie szablonu, tę zmianę mogą dokonać wyłącznie administratorzy.

Ekspozycje w portalach | edytuj kod

Można pomóc aktualizować rubryki specjalistyczne w portalach tematycznych. Zdarza się, że te rubryki są opuszczone i nie aktualizowane od dawna, dlatego dzięki stronie Wikiprojekt:Czy wiesz/portale, można pomóc tym portalom, które wyraziły chęć bezpośredniej współpracy z tym wikiprojektem.

Podziękowania, archiwa Wikiprojektu, statystyki | edytuj kod

Informowanie autorów | edytuj kod

Po pojawieniu się na stronie głównej, każdy autor artykułu zostaje powiadomiony na swojej stronie dyskusji użytkownika za pomocą szablonu "{{Czy wiesz - autor}}". Również na stronę dyskusji hasła wklejany jest szablon "{{Czy wiesz - artykuł}}" informujący o ekspozycji hasła na stronie głównej. Te czynności może wykonywać każdy aktywny uczestnik wikiprojektu, ale najczęściej wykonują to zadanie opiekunowie, niemniej jednak mile widziana jest pomoc.

Po opublikowaniu, najlepiej zaraz po północy lub wczesnym rankiem, używa się następujących szablonów w określonych miejscach:

 • na stronę dyskusji autora:
{{subst:Czy wiesz - autor|tytuł strony=[[Nazwa]]|data=[[{{subst:LOCALDAY}} {{subst:LOCALMONTHNAMEGEN}}]] [[{{subst:CURRENTYEAR}}]]|więcej stron=}}~~~~ Szablon ten można wstawiać w półautomatyczny sposób korzystając ze strony Wikiprojekt:Czy wiesz/Podziękowania tworzonej przez MalarzBOT dziennie po północy.
 • na stronę dyskusji artykułu, który aktualnie wykonuje automatycznie MalarzBOT:
{{Czy wiesz - artykuł|data=[[{{subst:LOCALDAY}} {{subst:LOCALMONTHNAMEGEN}}]] [[{{subst:CURRENTYEAR}}]]}}
 • na stronę dyskusji autora artykułu napisanego w ramach Dnia Sztuki:
{{subst:Czy wiesz - autor (Dzień Sztuki)|tytuł strony=[[Nazwa]]|data=[[{{subst:LOCALDAY}} {{subst:LOCALMONTHNAMEGEN}}]] [[{{subst:CURRENTYEAR}}]]|więcej stron=}}~~~~

Autorzy zwykle bardzo się cieszą i dziękują za poinformowanie ich o tym fakcie, dlatego może to również działać mobilizująco. Już sama świadomość ekspozycji hasła na stronie głównej daje dużo satysfakcji z wykonanej pracy, dlatego jest bardzo ważne by o tym nie zapomnieć. Przypomina również o tym ikona "" w kalendarzu na stronie harmonogramu ekspozycji. Po poinformowaniu o ekspozycji we wszystkich wskazanych miejscach, należy zmienić wartość postępu procentowego "100" na "zrobione", wówczas ikona zamieni się na "", która informuje, że ta część pracy również została wykonana. Więcej szczegółów na stronie dokumentacji szablonu {{Kartka z kalendarza}}.

Archiwa wikiprojektu | edytuj kod

Dawne ekspozycje można odnaleźć korzystając z archiwum lub zaglądając do kategorii "Czy wiesz - ekspozycje". Każde archiwum powinno być opatrzone małą tabelą podsumowującą liczbowo każdą ekspozycję. Pomoże to w budowaniu ogólnych statystyk projektu. Dodatkowo strona dyskusji każdej rubryki musi zawierać historię zgłoszenia, która jest kopiowana ze strony propozycji wraz z dyskusją prowadzoną w czasie poprawiania zgłoszenia.

Kwestie techniczne | edytuj kod

Wszystkie strony i podstrony dotyczące rubryki „Czy wiesz” znajdują się w kategorii Wikiprojekt Czy wiesz. Natomiast szablony zgromadzone są w kategorii "Wikiprojekt Czy wiesz - szablony". Ponadto należy pamiętać, że na stronie głównej znajduje się odnośnik Zaproponuj artykuł do ekspozycji, który prowadzi bezpośrednio na stronę zgłaszania propozycji.

Działanie szablonów i codzienna zmiana ekspozycji | edytuj kod

Szablonem głównym, bezpośrednio osadzonym na stronie głównej jest szablon „Czy wiesz”. W nim, osadzone są jako szablony, przygotowywane wcześniej, strony ekspozycji, np. taka jak ta: Wikiprojekt:Czy wiesz/ekspozycje/2011-10-30.

Strony ekspozycji zawierają dwa szablony (szczegóły na stronach opisu tych szablonów):

Przyjrzyjmy się budowie pustej strony ekspozycji:

 • czerwoną czcionką zaznaczono wartość parametru "ekspozycja" szablonu "Czy wiesz - ekspozycja". Treść ta jest widoczna na stronie ekspozycji na każdy dzień (link do aktualnej ekspozycji), w rubryce na stronie głównej, na stronie propozycji oraz w archiwum;
 • zieloną czcionką zaznaczono szablon "Kartka z kalendarza", który widoczny jest tylko na stronie harmonogramu ekspozycji jako pojedyncza kartka w kalendarzu;
 • niebieską czcionką zaznaczono tagi "<noinclude></noinclude>", flankujące treść strony, która jest pomijana podczas wywoływania strony jako szablonu w innych miejscach. Treść ta jest widoczna tylko na tej stronie;
 • czcionką fioletową zaznaczono początek i koniec wywołania szablonu "Czy wiesz - ekspozycja";

<!-------------------------------------------------------------------------------------------

Do osób dodających nowe hasła

1. Przed dodaniem własnego hasła tutaj, sprawdź najpierw, czy posiada źródła, nie ma żadnych informacyjnych szablonów naprawczych lub nie zostało zgłoszone do usunięcia.

2. Upewnij się, czy rubryki "Aktualności" i „Czy wiesz” mają zbliżoną wielkość.

4. Pierwsze hasło w rubryce MUSI mieć obrazek, jeżeli wstawiane przez Ciebie nie ma ilustracji, to wstaw je jako drugie lub znajdź takie, które jest ilustrowane.

5. Nie zapomnij zaktualizować szablonu "kartka z kalendarza" na początku sekcji "propozycje".

------------------------------------------------------------------------------------------->

{{Czy wiesz - ekspozycja

| ekspozycja =

Z [[Specjalna:Nowe strony|nowych artykułów]] w Wikipedii:

[[Plik:|right|100px]] …

}}

{{Kartka z kalendarza|rodzaj kartki = czywieszowa|rrrr|mm|dd|d|0.0|okazja specjalna = }}

<noinclude>

[[Kategoria:Ekspozycje Czywiesza rrrr|mm]]

</noinclude>


Przydatne rzeczy w jednym miejscu | edytuj kod

Tutaj w jednym miejscu zebrane zostały wszystkie informacje o szablonach potrzebnych każdego dnia w czasie pracy w wikiprojekcie.

Szablony | edytuj kod

Poniżej zebrane są wszystkie najważniejsze szablony wikiprojektu i ich stosowanie:

{{Wikiprojekt:Czy wiesz/weryfikacja|Tytuł|+|liczba obrazków|Autor|Wstawiający|?|?|?}} {{subst:Czy wiesz - wikiprojekt|tytuł artykułu}} w ten sam dzień wystarczy: {{subst:Czy wiesz - autor|tytuł strony = [[Nazwa]] | więcej stron = }}~~~~ w inne dni: {{subst:Czy wiesz - autor|tytuł strony = [[Nazwa]] | dzień = dzień | miesiąc = miesiąc | rok = rrrr | więcej stron = }}~~~~ w ten sam dzień: {{subst:Czy wiesz - autor0|tytuł strony = Nazwa | dzień = {{subst:LOCALDAY}} | miesiąc = {{subst:LOCALMONTHNAMEGEN}} | rok = {{subst:CURRENTYEAR}} }}~~~~ w inne dni: {{subst:Czy wiesz - autor0|tytuł strony = Nazwa | dzień = dzień | miesiąc = miesiąc | rok = rrrr }}~~~~ {{subst:Czy wiesz - autor (Dzień Sztuki)|tytuł strony=[[Nazwa]]|data={{subst:LOCALDAY}} {{subst:LOCALMONTHNAMEGEN}} {{subst:CURRENTYEAR}}|więcej stron=}}~~~~ w ten sam dzień wystarczy: {{subst:Czy wiesz - artykuł}} w inne dni: {{subst:Czy wiesz - artykuł | dzień = dzień | miesiąc = miesiąc | rok = rok}}

Skrypty | edytuj kod

Można użyć gotowego gadżetu do automatycznego zgłaszania propozycji do rubryki „Czy wiesz…”, dostępnego tutaj.

Aby usprawnić i przyspieszyć własną pracę przy wklejaniu szablonów można można użyć skryptu autorstwa wikipedysty ToSterWikipedysta:ToSter/snippets.js. Poniżej jest kod, który należy wkleić na własną stronę skryptów. Efektem działania będzie dodanie przycisków nad polem edycji, które po kliknięciu automatycznie wstawiają szablon "Wikiprojekt:Czy wiesz/weryfikacja" lub "Czy wiesz - autor". Analogicznie można też dodawać do tego kodu kolejne szablony wg potrzeb.

// Przyciski nad polem edycji importScript('Wikipedysta:ToSter/snippets.js'); $(document).ready(function() { window.sniparray = [ '{{Wikiprojekt:Czy wiesz/weryfikacja|Tytuł|+|liczba obrazków|?|Autor|Wstawiający|?|?|?}}', '{{sub"+"st:Czy wiesz - autor | tytuł strony = [[tytuł]] | dzień = {{sub"+"st:LOCALDAY}} | miesiąc = {{sub"+"st:LOCALMONTHNAMEGEN}} | rok = {{sub"+"st:CURRENTYEAR}} | więcej stron = }}' ]; }); 
Na podstawie artykułu: "Wikiprojekt:Czy wiesz/pomoc" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy