Wikiprojekt:Kategoryzacja/Opery


Wikiprojekt:Kategoryzacja/Opery w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikiprojekt:Kategoryzacja Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Oto drzewko kategorii Muzyka:► Muzyka według gatunkuMuzyka według regionówMuzyka według społecznościMuzyka według tradycyjnego podziałuListy związane z muzykąPortale muzyczneStrony internetowe o muzyceAgencje koncertoweAlbumy muzyczneArtyści muzyczniBóstwa muzykiCzasopisma muzyczneDemoscenaEdukacja muzycznaFestiwale muzyczneFilharmonieFilmy dokumentalne o tematyce muzycznejGatunki muzyczneGroupiesKalendarium muzyczneKluby muzyczneKoncertyKonkursy muzyczneKrytycy muzyczniKrytyka muzycznaLaureaci nagród muzycznychLibreciściLiteratura muzycznaMecenasi muzykiMuzea muzyczneMuzykologiaNagrody muzyczneOrganizacje muzyczne w PolscePedagodzy muzyczniReżyserzy teledyskówStudia nagranioweSzkoły muzyczneŚpiewTeatry muzyczneTekściarzeTeledyskiTelewizyjne programy muzyczneTelewizyjne stacje muzyczneUtwory muzyczneWpływ pandemii COVID-19 na przemysł muzycznyWydawnictwa muzyczneZawody w muzyceZespoły muzyczne

Kategoria:Opera | edytuj kod

Jak będzie lepiej (na przykładzie Kopciuszek (opera))? Obecność kategorii

 • Opery i dramaty muzyczne • Opery Gioacchina Rossiniego • Opery XIX wieku • Opery w języku włoskim

czy

 • Opery Gioacchina Rossiniego • Opery w języku włoskim
  • "Opery i dramaty muzyczne" i "Opery XIX wieku" wynika z obecności w "Opery Gioacchina Rossiniego"
 • Za pierwszym - nawigacja po większej ilości kategorii, w Kategoria:Opery i dramaty muzyczne będą wszystkie opery
 • Za drugim - czemu w takim razie nie wstawić i kategorii "Dzieła sztuki"? Powszechna jest opinia iż nie wstawiamy kategorii w ten sposób (np Żyrafa nie ma kategorii zwierzęta/ssaki/... a jedynie Żyrafowate i Ssaki Afryki)

-- Bulwersator (dyskusja) 21:21, 9 wrz 2011 (CEST)

Byłbym za tym, żeby w takim przypadku kategoryzacja wyglądała następująco:
 • Opery Gioacchina Rossiniego • Opery XIX wieku • Opery w języku włoskim

zaś w przypadku kompozytorów o skromniejszym dorobku:

 • Opery i dramaty muzyczne • Opery ??? wieku • Opery w języku ???

Przytoczony przykład żyrafy jest zbyt oczywisty Koń jaki jest, każdy widzi, tyle mówią "Nowe Ateny". Innymi słowy – nawet małe dziecko wie, gdzie żyrafy szukać, co w przypadku oper nie jest już takie oczywiste. Specjalistów w tym temacie w Wikipedii niewielu – dla nich jednak i dla ludzi lubujących się we wszelkich statystykach czy kategoriach są właśnie te ze względu na wiek czy język, ale niespecjaliści niekoniecznie tam będą kopać czy czytać coś więcej. Po prostu by mi ich było szkoda usuwać – a sensowniej byłoby zachować wtedy samą tylko kategorię Opery i dramaty muzyczne z podkategoriami kompozytorskimi niż uznać, że czasowe czy językowe są porządną kategoryzacją. Uważam też, że nie każdy kompozytor jest Ryszardem Wagnerem – wiek XIX, język niemiecki, do tego niepowtarzalny styl (choć epigonów też miał). Czyli po prostu tworzenie do tekstów w kilku językach i na przełomie wieków powoduje problemy. Oper Mozarta nie przypiszemy jednemu językowi, a oper Pucciniego żadną miarą nie da się przypisać do jednego wieku. Reasumując – kategorie wiek i język moim zdaniem powinno się traktować jedynie jako dodatkowe, a to co w nich zapisane powtarzać jeśli się da w kompozytorach, jeśli nie – to wprost w "Operach i dramatach muzycznych". --CudPotwórca (dyskusja) 22:26, 9 wrz 2011 (CEST)

 • Czyli jeśli artysta X działał tylko w wieku Y to proponujesz do haseł dawać "Kategoria:Opery Xa" a "Kategoria:Opery Ytego wieku" wstawić do razu do kategorii "Kategoria:Opery Xa". Jeśli zaś Z działał w wiekach A i B to do poszczególnych oper wstawiać odpowiedni wiek, oraz kategorię twórcy? -- Bulwersator (dyskusja) 22:48, 9 wrz 2011 (CEST)
  • Jeśli nawet już – to raczej na odwrót (kompozytor do wieku), ale i tak nie. Chodzi mi o to, że jedynie kategoria "Opery danego kompozytora" może zastąpić kategorię główną "Opery i dramaty muzyczne". Przeciętny człowiek albo będzie szukał w głównej, albo co najwyżej u kompozytora (znanego = takiego, który ma podkategorię). Oprócz tego niech kategorie "wiek" i "język" będą, ale tylko traktowane pomocniczo (czy statystycznie). Tym samym chodzi mi o to, że opera powinna mieć kategorię wg kompozytora lub główną, a dobrze jest, jeśli oprócz tego ma językową lub wiek powstania (pomocniczą), która nie zastępuje głównej. Opera Jommellego – który to wiek? Albo wyobraź sobie, że ja (tak, to prawda) pierwszą operę na żywo w teatrze – "Wesele Figara" słyszałem po polsku... Nawet jeśli jakiś kompozytor (np. Wagner) daje się ładnie kategoryzować ze względu na wiek i język, to nie należy go nigdzie wrzucać poza kategorią główną, bo z wszystkimi innymi już tego nie zrobimy, jeśli zaś wrzucać to do której kategorii? Ponadto wtedy gdy ktoś zobaczy jak to jest zrobione z jedną operą – z inną zrobi podobnie. Powinny być zatem trzy kategorie: wiek, język i główna (lub kompozytor). Rozumiem, że to stoi w małej sprzeczności z zasadami kategoryzacji, ale zasady w Wikipedii na ogół nie służą tylko do tego, by ich przestrzegać, ale są po to, by coś ułatwiały, więc jeśli nie ułatwiają, to należy wprowadzić inne regulacje (zdrowy rozsądek). --CudPotwórca (dyskusja) 23:51, 9 wrz 2011 (CEST)
   • Czyli chodzi ci o osoby które znają tytuł opery i szukają hasła - ale w takiej sytuacji używa się raczej wyszukiwania po tytule a nie Kategoria:Opery i dramaty muzyczne. @Zawsze trzy - to też pewien sens, muszę nad tym pomyśleć -- Bulwersator (dyskusja) 08:48, 11 wrz 2011 (CEST)
 • Opery i dramaty muzyczne, Opery Ryszarda Straussa i Opery w języku niemieckim to dla mnie jasne i przydatne kategorie (ta trzecia mniej przydatna i czasem - jak z Salome - jest trochę kłopotów, w operze z kategorii "niemieckojęzycznej" znajdzie się informacja, że istnieje też autorska wersja francuskojęzyczna). Opery XIX wieku dość mi się sztuczne wydają, bo Puccini się między Toską i Butterfly rozpada, jedna z pań się stowarzyszy z Bellinim, Verdim i Wagnerem, a druga z Bergiem, Korngoldem i Ligetim. Wolałbym tu style czy okresy, ale teoretyk ze mnie lichy. Papageno (Pisz do mnie tu) 00:08, 12 wrz 2011 (CEST)
 • Czyli wszystkie opery powinny mieć kategorię "Opery i dramaty muzyczne" kategorię języka, kategorię wieku i kategorię twórcy jeśli taki jest? -- Bulwersator (dyskusja) 09:06, 12 wrz 2011 (CEST)
 • Wydaje mi się, że do kategorii "Opery i dramaty muzyczne" nie powinny należeć żadne hasła, bo jest ona wyczerpywana przez podkategorie "Opery [twórca]", przez podkategorie "Opery [język]" i przez podkategorie "Opery [wiek]". Przy obecnych podkategoriach należy zatem każdą operę przyporządkować do odpowiedniej podkategorii z tych trzech podziałów, Kopciuszek to: Opery Gioacchina Rossiniego • Opery XIX wieku • Opery w języku włoskim. Jak już pisałem - podział wg wieków to czysta statystyka i nie bardzo mi się podoba, ale jeśli pozostanie on niezależny od podziału kompozytorskiego to OK; kategoria "XIX w.", w której byłaby cała kategoria "Rossini" i część oper Pucciniego "luzem" wydaje mi się układem nieintuicyjnym. Jest też podkategoria "Opery rockowe", co otwiera drogę w inną stronę, przypisania do stylów muzycznych i to chyba byłoby cenniejsze niż kategoryzacja "kalendarzowa". Mogłyby się także pojawić kategorie "rodzajowe": opera balladowa • opera buffa (opera komiczna) • opera seria (opera poważna) • opera semiseria • dramma giocoso • grand opéra • kantata dramatyczna • singspiel (te zaczerpnąłem z boksu Opera).Papageno (Pisz do mnie tu) 16:19, 13 wrz 2011 (CEST)
  • Rzucamy tymi literami i rzucamy ;-) Kategoryzacja ze względu na wiek ma charakter statystyczny. A tak na poważnie – Ałiku kiedyś mi napisał, że takich fanatyków, którzy obejrzeli i usłyszeli setki oper (mówię przede wszystkim o sobie) jest niewielu. Ba (!), może to być uznane za jakiś rodzaj dewiacji ;-D Zatem – czy dla "bardziej normalnych" ludzi nie powinniśmy oprócz bardziej zaawansowanych kategorii (czy jak wolisz dziwnych, albo nienaturalnych) zostawić oper (może czasami też i mniej "normalnych") w jednej z dwu kategorii głównych – dla kompozytora z podkategorią u niego, dla takiego, który nie ma kategorii – również w samych "Operach i dramatach"? --CudPotwórca (dyskusja) 01:07, 14 wrz 2011 (CEST)

Nie na temat, ale ze względu na to, że nie ma poodstrony kategoryzacyjnej na temat całej gałęzi kategoryzacyjnej muzyki, proponowałbym zmienić nazwę podstrony na "muzyka", by nie rozdrabniać tematu na niezliczoną liczbę podstron, do których nikt nie zajrzy. -- Alan ffm (dyskusja) 12:46, 3 paź 2011 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Wikiprojekt:Kategoryzacja/Opery" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy