Wiktor Amadeusz I


Wiktor Amadeusz I w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wiktor Amadeusz I, wł. Vittorio Amedeo I di Savoia (ur. 8 maja 1587 w Turynie, zm. 7 października 1637) – książę Sabaudii w latach 1630-1637, tytularny król Cypru i Jerozolimy. Znany był również jako Lew z Suzy.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Turynie jako drugi syn Karola Emanuela I, księcia Sabaudii i Katarzyny Michaliny Habsburg, księżniczki hiszpańskiej (córki Filipa II Habsburga). Większość swojego dzieciństwa spędził na dworze królewskim, w Madrycie. Kiedy zmarł jego starszy brat – książę Filip Emanuel, Wiktor Amadeusz stał się oficjalnym następcą tronu księstwa i złożył królewską przysięgę na dworze w Racconigi (21 stycznia 1607). Jego ojciec zmarł w 1630 i wtedy Wiktor Amadeusz został księciem Sabaudii. Musiał poprawić stosunki Sabaudii z Hiszpanią i Francją oraz wzmocnić obronę wojskową księstwa. Podpisał traktat pokojowy z Hiszpanią – traktat z Cherasco, na jego mocy Sabaudia otrzymała z powrotem Pinerolo, jednak oddała je Francji w zamian za Genewę.

25 września 1637 Wiktor Amadeusz poczuł się źle po obiedzie zjedzonym z księciem Créqui. Został zawieziony do Turynu i zmarł tam 7 października 1637.

Rodzina | edytuj kod

Po zażegnaniu kryzysu z Hiszpanią, Wiktor Amadeusz został ożeniony z córką króla FrancjiHenryka IV Burbona i jego drugiej żony – Marii Medycejskiej, Krystyną Marią (1606-1663), która po śmierci męża została regentką księstwa w latach 1637-1663. Para miała kilkoro dzieci:

Ordery | edytuj kod

Najwyższy Order Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (Order Annuncjaty) w 1602[1], a od 1630 Wielki Mistrz[2]

Rodowód | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Federico Bona: I Cavalieri dell'Ordine Supremo del Collare o della Santissima Annunziata (wł.). W: Blasonario subalpino [on-line].
  2. Federico Bona: I Cavalieri dell'Ordine Supremo del Collare o della Santissima Annunziata (wł.). W: Blasonario subalpino [on-line].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Wiktor Amadeusz I" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy