Wiktor Bielajew


Wiktor Bielajew w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wiktor Michajłowicz Bielajew, ros.: Виктор Михайлович Беляев (ur. 6 lutego 1888 w Niżniuralsku, zm. 16 lutego 1968 w Moskwie) – rosyjski muzykolog i etnograf.

Życiorys | edytuj kod

Ukończył konserwatorium w Petersburgu, gdzie od 1914 wykładał teorię muzyki. Od 1922 r. był członkiem rzeczywistym Państwowej Akademii Nauk o Sztuce, a tym samym działaczem Stowarzyszenia Współczesnej Muzyki. W roku 1923 przeniósł się do Moskwy aby objąć katedrę teorii i historii muzyki w tamtejszym konserwatorium. Rok później został kierownikiem działu teorii sekcji muzycznej Akademii. Do Leningradu powrócił w roku 1942. Pracował wtedy przez dwa następne lata wykładając historię muzyki w konserwatorium. Następnie, ponownie wyjechał do Moskwy - tym razem na stałe. W 1944 r. uzyskał tytuł profesora i doktora nauk o sztuce. Wiktor Bielajew publikował w kraju i za granicą artykuły biograficzne i metodyczne o współczesnych kompozytorach. W latach 30. XX w. rozpoczął skrupulatne badania tradycji ludowych narodów ZSRR i rejestracji ich dorobku folklorystycznego. Pisał również prace o instrumentach i muzyce ludowej oraz przygotowywał wznowienie wydania dawnych zbiorów pieśni ludowych. W roku 1959 zrezygnował z nauczania aby w pełni poświęcić się pracy badawczej w Instytucie Historii Sztuki w Moskwie.

Bibliografia | edytuj kod

  1. Bielawski Ludwik: Bielajew Wiktor [w:] Encyklopedia muzyczna PWM. Część biograficzna, t. I, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Kraków 1979
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Wiktor Bielajew" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy