Wiktor Kuriencow


Wiktor Kuriencow w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wiktor Grigorjewicz Kuriencow (ros. Виктор Григорьевич Куренцов, ur. 5 kwietnia 1941 w Tuchince) – radziecki sztangista, dwukrotny medalista olimpijski i wielokrotny medalista mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Startował w wadze średniej (do 75 kg); podnoszeniem ciężarów zainteresował się podczas służby w wojsku. Pierwszy sukces w karierze osiągnął w 1966 roku, kiedy podczas mistrzostw Europy w Moskwie zdobył złoty medal w wadze średniej. Kilka tygodni później wystartował na igrzyskach olimpijskich w Tokio, gdzie wywalczył srebrny medal. Rozdzielił tam na podium Hansa Zdražilę z Czechosłowacji oraz Japończyka Masushiego Ouchi. Podczas rozgrywanych cztery lata później igrzysk w Meksyku zdobył złoty medal, ustanawiając jednocześnie nowy rekord olimpijski wynikiem 475 kg. Zdobył jednocześnie tytuł mistrza świata[a], pokonując Ouchiego i Węgra Károly'ego Bakosa. Kuriencow zdobywał też złote medale na MŚ w Teheranie (1965), MŚ w Berlinie Wschodnim (1966), MŚ w Warszawie (1969) i MŚ w Columbus (1970). Do dziś pozostaje jedynym sztangistą, który zdobył w tej wadze pięć tytułów mistrza świata z rzędu.

Ponadto wywalczył dziewięć medali na mistrzostwach Europy: złote w latach 1964-1966 i 1968-1971, srebrny w 1972 roku i brązowy dwa lata później. Ustanowił 24 rekordy świata (sześć w wyciskaniu, osiem w podrzucie i dziesięć w trójboju). W latach 1964-1974 dziewięć razy był mistrzem ZSRR[1].

Po zakończeniu kariery sportowej kontynuował służbę w wojsku. Na emeryturę przeszedł w 1990 roku w randze pułkownika. Następnie był radnym miasta Odincowo, pracował także w ambasadzie Rosji we Włoszech.

W 1966 roku został uhonorowany tytułem Zasłużonego Mistrza Sportu ZSRR[2].

Uwagi | edytuj kod

  1. W latach 1964–1984 wyniki igrzysk olimpijskich były jednocześnie wynikami mistrzostw świata.

Przypisy | edytuj kod

  1. Profil na Chidlovski.net.
  2. peoples.ru: Виктор Куренцов (ros.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wiktor Kuriencow" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy