Wiktor Tałalichin


Wiktor Tałalichin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wiktor Wasiljewicz Tałalichin (ros. Ви́ктор Васи́льевич Талали́хин, ur. 18 września 1918 we wsi Tiepłowka w obwodzie saratowskim, zm. 27 października 1941) – radziecki lotnik wojskowy, Bohater Związku Radzieckiego (1941).

Życiorys | edytuj kod

Uczył się w szkole średniej w Wolsku, w 1934 wraz z rodziną przeniósł się do Moskwy, gdzie ukończył szkołę fabryczną, później uczył się w aeroklubie. Od grudnia 1937 służył w Armii Czerwonej, skończył wojskową lotniczą szkołę pilotów w Borisoglebsku i w 1938 otrzymał stopień młodszego porucznika, 1939-1940 uczestniczył w wojnie z Finlandią, podczas której wykonał 47 lotów bojowych i strącił osobiście i w grupie 4 samoloty wroga. Od czerwca 1941 walczył w wojnie z Niemcami, w której wykonał ponad 60 lotów bojowych, brał udział w bitwie pod Moskwą. W powietrznej walce w nocy na 7 sierpnia 1941 przy odpieraniu niemieckiego nalotu na Moskwę własnym myśliwcem staranował niemieckim bombowiec, odnosząc ranę ręki, jednak zdołał wyskoczył na spadochronie; jego wyczyn został szeroko nagłośniony przez propagandę ZSRR. Wkrótce został mianowany dowódcą eskadry, brał udział w wielu walkach powietrznych pod Moskwą. Strącił 5 samolotów wroga osobiście i 1 w grupie. Zginął w walce. Został pochowany na Cmentarzu Nowodziewiczym.

W Moskwie i Podolsku zbudowano jego pomniki. Jego imieniem nazwano ulice w Moskwie, Kaliningradzie, Wołgogradzie, Krasnojarsku, Władywostoku, Borisoglebsku i innych miastach, oraz wiele szkół.

Odznaczenia | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wiktor Tałalichin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy