Wiktoria Knecht


Rodzina książęca Monako – linia de Polignac w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Wiktoria Knecht)
To jest wersja przejrzana, która została oznaczona 17 kwi 2021. Na przejrzenie oczekują zmiany w szablonach lub plikach, które są zawarte na tej stronie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W artykule przedstawione są biografie osób należących do rodziny de Polignac, potomków hrabiego Pierre’a de Polignac, księcia Valentinois i jego małżonki księżniczki Charlotte z Monako, księżnej Valentinois. Książę Pierre i księżna Charlotte mieli dwoje dzieci, księżniczkę Antoinette, baronową Massy i księcia Rainiera III.

Z rodziny tej wywodzą się w linii męskiej kolejni władcy Księstwa Monako, książę Rainier III i książę Albert II, którzy utrzymali jednak tradycyjne nazwisko Grimaldi.

Spis treści

Drzewo genealogiczne | edytuj kod

Elżbieta de Massy | edytuj kod

Elżbieta de Massy, urodzona Grimaldi, primo voto Taubert Natta, secundo voto Costello (Elizabeth Ann de Massy[1], ur. 13 stycznia 1947 w Monako, zm. 10 czerwca 2020 w Monaco-Ville), potomkini monakijskiej rodziny książęcej, córka Aleksandra Noghes i Antoinette, baronowej Massy, cioteczna siostra Alberta II, księcia Monako; do kwietnia 2005 zajmowała czternaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Powiązania rodzinne

Elżbieta urodziła się 13 stycznia 1947 roku w Monako.

Jej rodzicami są Aleksander Noghes, monakijski tenisista, i Antoinette, baronowa Massy, monakijska księżniczka z dynastii Grimaldich.

Jej dziadkami są ze strony ojca Antoni Noghes, założyciel Grand Prix Monako Formuły 1 i Maria Markellos-Petsalis, natomiast ze strony matki Pierre, książę Valentinois, pochodzący z rodziny francuskich hrabiów de Polignac i Charlotte, księżna Valentinois, następczyni monakijskiego tronu.

Ma młodszego brata Krystiana de Massy i młodszą siostrę Krystynę de Massy oraz przyrodniego brata ze strony ojca, Lionela Noghes.

Dzieci chrzestne
Osoba związana z rodziną książęcą

Elżbieta de Massy nie jest członkinią monakijskiej rodziny książęcej i dlatego tylko okazyjnie bierze udział w oficjalnych wystąpieniach.

Urodziła się jako dziecko nieślubne i wobec tego nie przysługiwało jej miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu. Została do niej wpisana 4 grudnia 1951, po ślubie swoich rodziców. Zajęła miejsce trzecie, za matką i bratem. Po śmierci księcia Rainiera III w kwietniu 2005 cała rodzina de Massy została usunięta z listy, zgodnie z Konstytucją Monako. Elżbieta była wówczas na czternastej pozycji.

Elżbieta pełniła funkcję prezydenta Monakijskiej Federacji Tenisowej.

Jej ostatnie publiczne wystąpienie miało miejsce w lutym 2020 roku w ramach przygotowań do tenisowego turnieju Monte-Carlo Masters, który ostatecznie został odwołany z powodu pandemii COVID-19[2].

Patronaty
 • Jest prezydentem Monakijskiej Federacji Tenisowej.
 • Jest prezydentem Monaco Sporting Club.
Śmierć

11 czerwca podano do wiadomości, że Elżbieta de Massy zmarła wieczorem 10 czerwca w Centre Hospitalier Princesse Grace w Monaco-Ville[3].

Jan Taubert Natta | edytuj kod

Jan Taubert Natta (Jean Leonard Taubert Natta, ur. 3 czerwca 1974 w Genewie), potomek monakijskiej rodziny książęcej, syn Bernarda Taubert Natta i Elżbiety de Massy; do kwietnia 2005 zajmował piętnaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Melania Costello | edytuj kod

Melania Costello (Melanie Antoinette Costello, ur. 18 stycznia 1985 w Monako), potomkini monakijskiej rodziny książęcej, córka Mikołaja Costello i Elżbiety de Massy; do kwietnia 2005 zajmowała szesnaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Krystian de Massy | edytuj kod

Krystian de Massy, urodzony Grimaldi (Christian Louis de Massy, ur. 17 stycznia 1949 w Monako), potomek monakijskiej rodziny książęcej, syn Aleksandra Noghes i Antoinette, baronowej Massy, cioteczny brat Alberta II, księcia Monako; do kwietnia 2005 zajmował jedenaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Letycja de Brouwer | edytuj kod

Letycja de Brouwer (Leticia de Massy Quintana, ur. 16 maja 1971 w Buenos Aires), potomkini monakijskiej rodziny książęcej, córka Krystiana de Massy i Marii Quintany; do kwietnia 2005 zajmowała trzynaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Antoni de Massy | edytuj kod

Antoni de Massy (Antoine de Massy, ur. 15 stycznia 1997), potomek monakijskiej rodziny książęcej, syn Krystiana de Massy i Cecylii de Massy; do kwietnia 2005 zajmował dwunaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Krystyna de Massy | edytuj kod

Krystyna de Massy, primo voto Knecht, secundo voto Leroy (Christine Alix de Massy, ur. 8 lipca 1951 w Monako, zm. 15 lutego 1989 w Nicei), potomkini monakijskiej rodziny książęcej, córka Aleksandra Noghes i Antoinette, baronowej Massy, cioteczna siostra Alberta II, księcia Monako; do lutego 1989 zajmowała dwunaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Sebastian Knecht de Massy | edytuj kod

Sebastian Knecht de Massy (Keith Sebastian Knecht de Massy, ur. 24 sierpnia 1972 w Filadelfii), potomek monakijskiej rodziny książęcej, syn Wayne'a Knecht i Krystyny de Massy; do kwietnia 2005 zajmował siedemnaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Aleksander Casiraghi | edytuj kod

Aleksander Casiraghi (Alexandre Andrea Stefano Casiraghi, ur. 21 marca 2013 w Londynie), potomek monakijskiej rodziny książęcej, syn Andrei Casiraghiego i Tatiany Casiraghi; od grudnia 2014 zajmuje piąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Powiązania rodzinne

Aleksander urodził się 21 marca 2013 w Londynie[4].

Jego rodzicami są Andrea Casiraghi, potomek monakijskiej rodziny książęcej i jego żona, Tatiana, pochodząca z kolumbijskiej rodziny biznesmenów Santo Domingo.

Jego dziadkami są ze strony ojca Stefan Casiraghi, zmarły tragicznie w 1990 włoski biznesmen i Karolina, księżna Hanoweru, monakijska księżniczka; natomiast ze strony matki Julio Mario Santo Domingo Braga i jego żona, Vera Rechulski.

Ma młodszą siostrę Indię Casiraghi i młodszego brata Maksymiliana Casiraghiego.

Jest najstarszym prawnukiem Rainiera III, księcia Monako w latach 1949-2005 i jego żony, Grace, księżnej Monako, amerykańskiej aktorki, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej za rolę w filmie Dziewczyna z prowincji.

Jego pierwsze imię zostało ujawnione przez członków rodziny podczas balu Rose w Monte Carlo w marcu 2013[5]. Został ochrzczony w wierze katolickiej 31 stycznia 2014 w szwajcarskim Gstaad, na jeden dzień przed kościelnym ślubem swoich rodziców[6]. Otrzymał imiona Aleksander Andrea Stefan, na cześć ojca i dziadka. Pierwsze imię dzieli ze swoimi rodzicami chrzestnymi, księżniczką Aleksandrą z Hanoweru (przyrodnia ciotka ze strony ojca) i Aleksandrem Dellal (przyjacielem matki), swoim wujem, Aleksandrem Coste; jest to również jedno z imion księcia Alberta II.

Edukacja

13 września 2017 rozpoczął naukę w Nordland Place School w Holland Park w Londynie[7].

Osoba związana z rodziną książęcą

Aleksander Casiraghi nie jest członkiem monakijskiej rodziny książęcej i nie jest zobowiązany do udziału w oficjalnych wystąpieniach.

W chwili narodzin chłopca jego rodzice byli zaręczeni, a ślub planowany był po przyjściu Aleksandra na świat. Jako dziecko nieślubne, nie mógł zostać wpisany do linii sukcesji tronu Monako. Andrea Casiraghi i Tatiana Santo Domingo wstąpili w związek małżeński 31 sierpnia 2013[8] i od tego dnia Aleksander zajmował trzecie miejsce na tej liście, za babką i ojcem, z dużymi szansami na objęcie władzy w kraju w przypadku bezpotomnej śmierci księcia Alberta II.

Pierwsze oficjalne wystąpienie chłopca miało miejsce 19 listopada 2014 podczas obchodów Narodowego Dnia Monako, na których pojawił się ze swoim ojcem i ciężarną matką oraz członkami monakijskiej rodziny książęcej[9].

10 grudnia książę Albert i księżna Charlene zostali rodzicami bliźniąt, co spowodowało, że Aleksander przesunął się w linii sukcesji tronu na miejsce piąte, a szanse rodziny Casiraghich na objęcie tronu stały się minimalne[10].

W 2017 w Gstaad razem z matką i siostrą wziął udział w sesji zdjęciowej z okazji 50. rocznicy otwarcia w Paryżu pierwszego butiku Baby Dior. Fotografie wykonano na cześć prababki chłopca, Grace, księżnej Monako, która współpracowała z Diorem[11].

Genealogia

India Casiraghi | edytuj kod

India Casiraghi (India Julia Casiraghi, ur. 12 kwietnia 2015 w Londynie), potomkini monakijskiej rodziny książęcej, córka Andrei Casiraghiego i Tatiany Casiraghi; od kwietnia 2018 zajmuje siódme miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Powiązania rodzinne

India urodziła się 12 kwietnia 2015 w Londynie[12]. Jej narodziny zostały oficjalnie ogłoszone przez Pałac Książęcy[13][14].

Jej rodzicami są Andrea Casiraghi, potomek monakijskiej rodziny książęcej, i jego żona, Tatiana, pochodząca z kolumbijskiej rodziny biznesmenów Santo Domingo.

Jej dziadkami są ze strony ojca Stefan Casiraghi, zmarły tragicznie w 1990 roku włoski biznesmen i Karolina, księżna Hanoweru, monakijska księżniczka; natomiast ze strony matki Julio Mario Santo Domingo Braga i jego żona, Vera Rechulski.

Ma starszego brata Aleksandra Casiraghiego i młodszego brata Maksymiliana Casiraghiego.

Została ochrzczona dnia 13 sierpnia 2015 w Kaplicy Miłosierdzia w Monako[15][16]. Otrzymała imię India, niespotykane wcześniej w monakijskiej rodzinie książęcej. W sierpniu 2016 niemieckie media ujawniły, że drugie imię dziewczynki to Julia, na cześć jej przodków ze strony matki[17].

Osoba związana z rodziną książęcą

India Casiraghi nie jest członkinią monakijskiej rodziny książęcej i nie jest zobowiązana do udziału w oficjalnych wystąpieniach.

W dniu narodzin została wpisana na szóste miejsce linii sukcesji monakijskiego tronu. Zgodnie z prawem, zostanie skreślona z listy, jeżeli na tron wstąpi jeden z potomków księcia Alberta II.

W listopadzie 2016 po raz pierwszy wzięła udział w oficjalnych obchodach Narodowego Dnia Monako.

W 2017 w Gstaad razem z matką i bratem wzięła udział w sesji zdjęciowej z okazji 50. rocznicy otwarcia w Paryżu pierwszego butiku Baby Dior. Fotografie wykonano na cześć prababki dziewczynki, Grace, księżnej Monako, która współpracowała z Diorem[18].

19 kwietnia 2018, po narodzinach młodszego brata, spadła na siódme miejsce w kolejce do tronu - zgodnie z obowiązującym prawem, bracia wyprzedzają siostry w liście sukcesji.

15 września 2019 oficjalnie wzięła udział w Londyńskim Tygodniu Mody w Royal Albert Hall[19]

Genealogia

Maksymilian Casiraghi | edytuj kod

Maksymilian Casiraghi (Maximilian Rainier Casiraghi, ur. 19 kwietnia 2018 w Londynie), potomek monakijskiej rodziny książęcej, syn Andrei Casiraghiego i Tatiany Casiraghi; od kwietnia 2018 zajmuje szóste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Powiązania rodzinne

Maksymilian urodził się 19 kwietnia 2018[20][21] w Londynie[22][23]. Dnia 24 kwietnia informację o jego narodzinach potwierdziły w specjalnym oświadczeniu księżna Hanoweru i Vera Rechulski.

Jego rodzicami są Andrea Casiraghi, potomek monakijskiej rodziny książęcej, i jego żona, Tatiana, pochodząca z kolumbijskiej rodziny biznesmenów Santo Domingo.

Jego dziadkami są ze strony ojca Stefan Casiraghi, zmarły tragicznie w 1990 włoski biznesmen i Karolina, księżna Hanoweru, monakijska księżniczka; natomiast ze strony matki Julio Mario Santo Domingo Braga i jego żona, Vera Rechulski.

Ma starszego brata Aleksandra Casiraghiego i starszą siostrę Indię Casiraghi.

Otrzymał imię Maksymilian na cześć dziadka Tatiany Casiraghi, Maxa Rechulskiego (zm. 31 grudnia 2008) i Rainier na cześć dziadka Andrei Casiraghiego, księcia Rainiera III (zm. 6 kwietnia 2005).

Osoba związana z rodziną książęcą

Maksymilian Casiraghi nie jest członkiem monakijskiej rodziny książęcej i nie jest zobowiązany do udziału w oficjalnych wystąpieniach.

W dniu narodzin został wpisany na szóste miejsce linii sukcesji monakijskiego tronu, wyprzedzając swoją siostrę Indię. Zgodnie z prawem, zostanie skreślony z listy, jeżeli na tron wstąpi jeden z potomków księcia Alberta II.

19 listopada 2018 po raz pierwszy wystąpił publicznie, biorąc udział w obchodach Narodowego Dnia Monako[24].

Inne aktywności

W styczniu 2020 wraz z matką wziął udział w sesji zdjęciowej, zorganizowanej przez nowozelandzką projektantkę mody Emilię Wickstead[25].

Genealogia

Dimitri Rassam | edytuj kod

Dimitri Rassam (Dimitri Rassam, ur. 16 listopada 1981 w Paryżu), francusko-libański producent filmowy; poprzez małżeństwo z Charlotte Casiraghi związany z monakijską rodziną książęcą.

Powiązania rodzinne

Dimitri urodził się 16 listopada 1981 roku w Paryżu.

Jego rodzicami są Jean-Pierre Rassam (zm. 1985), francuski producent filmowy i jego ówczesna partnerka, Carole Bouquet, francuska aktorka. Jego ojciec zmarł z powodu przedawkowania barbituranów.

Ma młodszego przyrodniego brata, Louisa Giacobetti.

Życie prywatne

24 lipca 2010 w Sankt Petersburgu w kościele prawosławnym poślubił rosyjską modelkę Marię Nowosiełową. W 2011 przyszła na świat ich córka, Daria Rassam. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 2016.

W grudniu 2016 związał się z Charlotte Casiraghi, córką Stefana Casiraghiego i Karoliny, księżnej Hanoweru, siostrzenicą panującego w Monako księcia Alberta II. 24 marca 2018 w czasie dorocznego Monaco Rose Ball potwierdzili swoje zaręczyny. 23 października 2018 urodził się w Monako ich syn, Baltazar Rassam. 1 czerwca 2019 zawarli cywilny związek małżeński w Pałacu Książęcym w Monako, wskutek czego Baltazar został wpisany na dwunaste miejsce linii sukcesji monakijskiego tronu. 29 czerwca w Abbaye Sainte-Marie de Pierredon w Saint-Rémy-de-Provence miała miejsce ich religijna ceremonia zaślubin w wierze katolickiej[26].

Osoba związana z rodziną książęcą

Dimitri Rassam nie jest członkiem monakijskiej rodziny książęcej, dlatego tylko okazyjnie bierze udział w oficjalnych wystąpieniach. W marcu 2018 po raz pierwszy towarzyszył swojej partnerce, Charlotte Casiraghi w dorocznym Monaco Rose Ball, z którego dochody wspierają działalność Fundacji Księżnej Grace.

Jest gościem festiwali filmowych i ceremonii wręczenia nagród w dziedzinie kina.

Rafał Elmaleh | edytuj kod

Rafał Elmaleh (Raphäel Elmaleh, ur. 17 grudnia 2013 w Monako), potomek monakijskiej rodziny książęcej, syn Charlotte Casiraghi i jej partnera, Gada Elmaleh; nie zajmuje miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Powiązania rodzinne

Rafał urodził się 17 grudnia 2013 roku w Klinice Imienia Księżnej Grace w Monako[27]. Jego narodziny potwierdził następnego dnia Laurent Nouvion, prezydent monakijskiej Rady Narodowej. W oficjalnym oświadczeniu Pałacu Książęcego podano, że chłopiec otrzymał imię Rafał, niespotykane dotąd w rodzinie książęcej[28].

Jego rodzicami są Gad Elmaleh, francuski aktor marokańskiego pochodzenia i Charlotte Casiraghi, potomkini monakijskiej rodziny książęcej. Poprzez małżeństwo matki jego ojczymem jest Dimitri Rassam.

Jego dziadkami są ze strony ojca David Elmaleh i jego żona Regina, natomiast ze strony matki Stefan Casiraghi, zmarły tragicznie w 1990 włoski biznesmen i Karolina, księżna Hanoweru, monakijska księżniczka.

Ma starszego przyrodniego brata, Noego Elmaleh i młodszego przyrodniego brata, Baltazara Rassam. Poprzez małżeństwo matki jego przybraną siostrą jest Daria Rassam.

22 czerwca 2014 został ochrzczony w wierze katolickiej w Kaplicy Królewskiej Pałacu Książęcego, a jego rodzicami chrzestnymi zostali Albert II, książę Monako i Charlene, księżna Monako[29][30].

Jego rodzice rozstali się jesienią 2015 roku. Rafał wychowywany jest przez matkę i utrzymuje kontakt z ojcem, który przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, by tam kontynuować karierę aktorską.

Edukacja

We wrześniu 2019 rozpoczął naukę w szkole podstawowej przy Place Saint-Sulpice w Paryżu[31].

Osoba związana z rodziną książęcą

Rafał nie jest członkiem monakijskiej rodziny książęcej i nie ma obowiązku brać udziału w oficjalnych wystąpieniach. Jego rodzice nigdy nie wstąpili w dynastyczny związek małżeński, wobec czego nie przysługuje mu miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

19 listopada 2016 po raz pierwszy wziął udział w oficjalnych obchodach Narodowego Dnia Monako. 13 maja 2017 pojawił się razem z matką, księciem Albertem i Ludwikiem Ducruet na wyścigu Grand Prix Monaco Formuły 1[32].

Genealogia

Baltazar Rassam | edytuj kod

Baltazar Rassam (Balthasar Rassam, ur. 23 października 2018 w Monako), potomek monakijskiej rodziny książęcej, syn Dimitriego Rassam i jego żony, Charlotte Casiraghi; zajmuje dwunaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Powiązania rodzinne

Baltazar urodził się 23 października 2018 roku w Klinice Księżnej Grace w Monako[33]. Jego narodziny potwierdziła w wydanym oficjalnie oświadczeniu księżna Hanoweru.

Jego rodzicami są Dimitri Rassam, francuski producent filmowy i Charlotte Casiraghi, potomkini monakijskiej rodziny książęcej.

Jego dziadkami są ze strony ojca Jean-Pierre Rassam, francuski producent filmowy (zm. 1985) i jego partnerka, Carole Bouquet, francuska aktorka i modelka; natomiast ze strony matki Stefan Casiraghi, zmarły tragicznie w 1990 włoski biznesmen i Karolina, księżna Hanoweru, monakijska księżniczka.

Ma starszą przyrodnią siostrę, Darię Rassam i starszego przyrodniego brata, Rafała Elmaleh.

Został ochrzczony w wierze katolickiej 31 maja 2019 w Kaplicy Świętego Jana Baptisty w Pałacu Książęcym w Monako, razem ze swoim wujecznym bratem, Franciszkiem Casiraghim[34].

Osoba związana z rodziną książęcą

Baltazar nie jest członkiem monakijskiej rodziny książęcej i nie ma obowiązku brać udziału w oficjalnych wystąpieniach. W dniu narodzin nie przysługiwało mu prawo dziedziczenia tronu Monako, bo jego rodzice nie pozostawali w dynastycznym związku małżeńskim. Casiraghi i Rassam wzięli ślub 1 czerwca 2019 i wskutek tego Baltazar został wpisany na dwunaste miejsce linii sukcesji[35], za matką, a przed ciotką, księżniczką Aleksandrą.

Genealogia

Stefan Casiraghi | edytuj kod

Stefan Casiraghi (Stefano Ercole Carlo Casiraghi, ur. 28 lutego 2017 w Monako), potomek monakijskiej rodziny książęcej, syn Pierre'a Casiraghiego i Beatrice Casiraghi; od kwietnia 2018 zajmuje dziewiąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Powiązania rodzinne

Stefan urodził się 28 lutego 2017 w Klinice imienia Księżnej Grace w Monte Carlo. O jego narodzinach jako pierwsza poinformowała siostra jego matki, Matylda, za pośrednictwem Instagrama[36]. 1 marca oficjalne oświadczenie wydał Pałac Książęcy w imieniu obu babć chłopca.

Jego rodzicami są Pierre Casiraghi, potomek monakijskiej rodziny książęcej, i jego żona, Beatrice Casiraghi, dziennikarka, pochodząca z włoskiego rodu hrabiów Borromeo.

Jego dziadkami są ze strony ojca Stefan Casiraghi, zmarły tragicznie w 1990 włoski biznesmen i Karolina, księżna Hanoweru, monakijska księżniczka; natomiast ze strony matki Karol, hrabia Arony i jego partnerka, hrabianka Paola Marzotto.

Ma młodszego brata Franciszka Casiraghiego.

2 marca ogłoszono, że kolejny potomek rodu Casiraghich będzie nosił imiona Stefan Herkules Karol. Pierwsze z nich nadane jest na cześć jego dziadka, Stefana Casiraghiego. Kolejne jest tradycyjnym imieniem w monakijskiej rodzinie książęcej, nosił je między innymi Herkules, markiz Baux, XVIII-wieczny następca tronu; ostatnie imię nosi drugi dziadek chłopca, Karol, hrabia Arony.

Osoba związana z rodziną książęcą

Stefan nie jest członkiem monakijskiej rodziny książęcej i nie ma obowiązku brać udziału w oficjalnych wystąpieniach. W dniu narodzin został wpisany na ósme miejsce linii sukcesji monakijskiego tronu, za ojcem Pierre'em, a przed ciotką Charlotte. Zgodnie z prawem, zostanie wykreślony z tej listy, jeżeli na tron wstąpi jedno z dzieci księcia Alberta II.

Po narodzinach stryjecznego brata Maksymiliana Casiraghiego w kwietniu 2018 przesunął się na dziewiąte miejsce w liście sukcesji.

2 lipca 2018 towarzyszył rodzicom i księżnej Hanoweru w czasie 1. Spotkania Historycznych Stron Grimaldich z Monako[37].

19 listopada po raz pierwszy wziął udział w obchodach Narodowego Dnia Monako[38].

Genealogia

Franciszek Casiraghi | edytuj kod

Franciszek Casiraghi (Francesco Carlo Albert Casiraghi, ur. 21 maja 2018 w Monako), potomek monakijskiej rodziny książęcej, syn Pierre'a Casiraghiego i Beatrice Casiraghi; od maja 2018 zajmuje dziesiąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Powiązania rodzinne

Franciszek urodził się 21 maja 2018 w Klinice imienia Księżnej Grace w Monte Carlo[39]. O jego narodzinach poinformował Pałac Książęcy w oficjalnym oświadczeniu następnego dnia.

Jego rodzicami są Pierre Casiraghi, potomek monakijskiej rodziny książęcej i jego żona, Beatrice Casiraghi, dziennikarka, pochodząca z włoskiego rodu hrabiów Borromeo.

Jego dziadkami są ze strony ojca Stefan Casiraghi, zmarły tragicznie w 1990 włoski biznesmen i Karolina, księżna Hanoweru, monakijska księżniczka; natomiast ze strony matki Karol, hrabia Arony i jego partnerka, hrabianka Paola Marzotto.

Ma starszego brata Stefana Casiraghiego.

Otrzymał imię Franciszek, które pojawia się w historii monakijskiej rodziny książęcej w XIII wieku. Jest to imię, które nosił pierwszy senior Monako, a także obecny papież. Pozostałe imiona chłopca nadane są na cześć jego dziadka, hrabiego Karola Borromeo i wuja, Alberta II, księcia Monako.

Został ochrzczony w wierze katolickiej 31 maja 2019 w Kaplicy Świętego Jana Baptisty w Pałacu Książęcym w Monako, razem ze swoim ciotecznym bratem, Baltazarem Rassam.

Osoba związana z rodziną książęcą

Franciszek nie jest członkiem monakijskiej rodziny książęcej i nie ma obowiązku brać udziału w oficjalnych wystąpieniach. W dniu narodzin został wpisany na dziesiąte miejsce linii sukcesji monakijskiego tronu, za bratem Stefanem, a przed ciotką Charlotte. Zgodnie z prawem, zostanie wykreślony z tej listy, jeżeli na tron wstąpi jedno z dzieci księcia Alberta II.

19 listopada 2018 po raz pierwszy wystąpił publicznie, biorąc udział w obchodach Narodowego Dnia Monako[40].

Genealogia

Jaśmina Grimaldi | edytuj kod

Jaśmina Grimaldi, wcześniej Rotolo (Jazmin Grace Grimaldi, ur. 4 marca 1992 w Palm Springs, Kalifornia), potomkini monakijskiej rodziny książęcej, córka Alberta II, księcia Monako i Tamary Rotolo; amerykańska aktorka i piosenkarka; nie zajmuje miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Powiązania rodzinne

Jaśmina urodziła się 4 marca 1992 w Desert Hospital w Palm Springs w Kalifornii.

Jej rodzicami są Albert II, książę Monako od 2005 roku i Tamara Jean Rotolo, zamężna Schumacher (ur. 25 października 1961). Poprzez małżeństwo ojca jej macochą jest Charlene, księżna Monako.

Jej dziadkami są ze strony ojca Rainier III, władca Monako w latach 1949-2005 i Grace, księżna Monako, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki za rolę Georgie Elgin w filmie Dziewczyna z prowincji.

Ma troje młodszego przyrodniego rodzeństwa ze strony ojca: braci Aleksandra i księcia Jakuba oraz siostrę księżniczkę Gabrielę.

Drugie imię otrzymała na cześć swojej babci, księżnej Grace, której nigdy nie poznała.

Rodzice Jaśminy spotkali się latem 1991 roku w czasie turnieju tenisowego w Monako i nawiązali romans (Rotolo była wówczas mężatką). Relacja zakończyła się po powrocie Tamary do Stanów Zjednoczonych. Kobieta zorientowała się, że spodziewa się dziecka, ale następca tronu monakijskiego zerwał z nią kontakt. W akcie urodzenia dziewczynki wpisano dane księcia i jeszcze w tym samym roku Rotolo wniosła do sądu sprawę o ustalenie ojcostwa jej dziecka. W 1993 sąd zakończył sprawę, nie przeprowadzając badań genetycznych. W tym samym czasie Tamara doprowadziła do pierwszego spotkania Jaśminy z księciem Albertem.

W lipcu 2005 Albert oficjalnie uznał za swoje dziecko Aleksandra Coste, syna togijskiej stewardesy, z którą w przeszłości pozostawał w relacji. Rotolo ponowiła swoje roszczenia wobec księcia, a wykonane testy dowiodły, że jest on ojcem Jaśminy. 1 czerwca 2006 książę Monako poinformował w specjalnym oświadczeniu, że uznaje Kalifornijkę za swoje dziecko[41].

Dziewczyna otrzymała nazwisko swojego ojca, a także prawo do dziedziczenia jego majątku. Pozostała jednak w Stanach Zjednoczonych, mimo że otrzymała zaproszenie do Księstwa Monako.

Edukacja

W 2006 roku ukończyła St. Margaret’s Episcopal School w Palm Springs. 5 czerwca 2010 została absolwentką JSerra Catholic High School w Orange County w Kalifornii. W maju 2014 ukończyła Fordham University w Nowym Jorku[42].

Kariera zawodowa

W listopadzie 2006 roku odwiedziła charytatywnie osiem wysp na Fidżi, aby wspomóc tamtejsze dzieci w zakresie edukacji, medycyny i rozwoju lokalnego. Założyła fundację Jazmin Fund, która ma za zadanie zbierać pieniądze dla tego regionu świata. Ponownie odwiedziła Fidżi we wrześniu 2018[43].

W 2015 udzieliła pierwszego oficjalnego wywiadu, który został opublikowany w Harper's Bazaar[44].

W 2016 zadebiutowała jako aktorka w amerykańskim komediowym serialu telewizyjnym Jay & Pluto w roli Cashier[45]. W 2017 zagrała w krótkometrażowym filmie science-fiction The Scarlet M w roli Mory[46].

31 marca 2018 ukończyła wyścig samochodowy Rallye Aicha des Gazelles du Maroc na trzecim miejscu w swojej kategorii. W zmaganiach brała udział również jej cioteczna siostra, Paulina Ducruet.

W 2018 znalazła się obsadzie swojego pierwszego pełnometrażowego filmu, dramatu Cicada w reżyserii Matthew Fifera i Kierana Mulcare[47].

W 2018 wydała swój debiutancki singiel Fearless[48].

Osoba związana z rodziną książęcą

Jaśmina nie jest członkinią monakijskiej rodziny książęcej i nie ma obowiązku brać udziału w oficjalnych wystąpieniach. Jej nazwisko nie widnieje w linii sukcesji monakijskiego tronu, ponieważ w chwili jej narodzin matka była w trakcie rozprawy rozwodowej ze swoim ówczesnym mężem (co powoduje, że nawet ewentualny dynastyczny związek małżeński księcia Alberta z Tamarą Rotolo nie może spowodować wpisania Jaśminy na tę listę).

Regularnie uczestniczy w premierach i festiwalach filmowych oraz pokazach mody.

22 października 2012 po raz pierwszy wystąpiła oficjalnie razem z ojcem i jego małżonką, księżną Charlene, w czasie rocznicowej ceremonii rozdania Nagród imienia Księżnej Grace w Nowym Jorku[49].

15 lipca 2019 wzięła udział w obchodach rocznicy wstąpienia księcia Alberta II na tron; z tej okazji spotkała się w Stanach Zjednoczonych z ambasador Monako[50] i konsulem generalnym.

W sierpniu 2019 odwiedziła w irlandzkim Newport dom, w którym mieszkali jej krewni ze strony babki, księżnej Grace[51]. 3 września złożyła wizytę w rodzinnej posiadłości Kelly'ch w Filadelfii[52].

Życie prywatne

Od 2016 związana jest z Ianem Mellencampem, bratankiem amerykańskiego wokalisty Johna Mellencampa[53].

15 lipca 2020 poinformowała, że wykryto u niej zakażenie wirusem SARS-CoV-2 w czasie pandemii COVID-19[54]. Kilka miesięcy wcześniej tę samą chorobę przeszedł jej ojciec.

Genealogia

Aleksander Grimaldi-Coste | edytuj kod

Aleksander Grimaldi-Coste, urodzony Tossoukpé, później Coste (Alexandre Eric Stephane Coste, ur. 24 sierpnia 2003 w Paryżu), potomek monakijskiej rodziny książęcej, syn Alberta II, księcia Monako i Nicole Coste; nie zajmuje miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Powiązania rodzinne

Aleksander urodził się 24 sierpnia 2003 w Paryżu.

Jego rodzicami są Albert II, książę Monako od 2005 roku i Nicole Coste, wcześniej Tossoukpé, togijska stewardesa linii Air France. Poprzez małżeństwo ojca jego macochą jest Charlene, księżna Monako.

Jego dziadkami są ze strony ojca Rainier III, władca Monako w latach 1949-2005 i Grace, księżna Monako, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki za rolę Georgie Elgin w filmie Dziewczyna z prowincji.

Ma troje przyrodniego rodzeństwa ze strony ojca: brata księcia Jakuba oraz siostry, Jaśminę i księżniczkę Gabrielę; ma również przyrodnich braci ze strony matki.

Chłopiec po urodzeniu otrzymał imiona Eryk Aleksander Stefan i nazwisko rodowe swojej matki, Tossoukpé. 10 listopada 2004 jego matka podjęła decyzję o zmianie ich nazwiska na Coste, a także zmianie kolejności imion dziecka na Aleksander Eryk Stefan. Od 2014 roku chłopiec nosi nazwisko Grimaldi-Coste.

Książę Albert i Nicole Tossoukpé pozostawali w relacji od 1989 roku. W 2005 matka Aleksandra wystąpiła o wykonanie badań genetycznych, które potwierdziły ojcostwo księcia. Albert uznał chłopca za swojego syna 6 lipca 2005, o czym Pałac Książęcy poinformował w specjalnym oświadczeniu[55].

1 lipca 2018 w Londynie przystąpił do sakramentu bierzmowania, a w uroczystości uczestniczył książę Albert II[56].

Osoba związana z rodziną książęcą

Aleksander nie jest członkiem monakijskiej rodziny książęcej i nie ma obowiązku brać udziału w oficjalnych wystąpieniach. Jego nazwisko nie jest wpisane do linii sukcesji monakijskiego tronu, ponieważ jego rodzice nigdy nie wstąpili w dynastyczny związek małżeński. Gdyby tak się stało, zostałby następcą tronu Monako, jako najstarszy prawowity syn księcia Alberta II.

Po raz pierwszy publicznie wystąpił z rodziną ojca w lipcu 2019 roku w czasie ceremonii zaślubin swojego ciotecznego brata, Ludwika Ducruet z Marią Chevallier[57].

Genealogia

Ludwik Ducruet | edytuj kod

Ludwik Ducruet (Louis Robert Paul Ducruet, ur. 26 listopada 1992 w Monako), potomek monakijskiej rodziny książęcej, syn Daniela Ducruet i księżniczki Stefanii z Monako; od maja 2018 zajmuje piętnaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Powiązania rodzinne

Ludwik urodził się 26 listopada 1992 w Klinice imienia Księżnej Grace w Monte Carlo[58].

Jego rodzicami są Daniel Ducruet, niegdyś ochroniarz monakijskiej rodziny książęcej i Stefania, księżniczka Monako. Poprzez trzecie małżeństwo ojca jego macochą jest Kelly Marie Lancien[59].

Jego dziadkami ze strony ojca są Henri Ducruet i Maguy Barbero; natomiast ze strony matki Rainier III, władca Monako w latach 1949-2005 i Grace, księżna Monako, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki za rolę Georgie Elgin w filmie Dziewczyna z prowincji.

Ma młodszą siostrę Paulinę Ducruet, starszego przyrodniego brata Michała Ducruet oraz młodsze przyrodnie siostry Kamilę Gottlieb i Linoué Ducruet.

Został ochrzczony razem ze swoją siostrą 17 kwietnia 1995 w prywatnej ceremonii w Katedrze Świętego Devote w Monako[60]. Jego rodzicami chrzestnymi zostali brat matki, Albert II, markiz Baux (obecnie książę Monako) i siostra matki księżniczka Karolina (obecnie księżna Hanoweru).

Otrzymał imiona na cześć poprzednich władców Księstwa Monako, księcia Ludwika I i księcia Ludwika II.

Edukacja

Swoją edukację rozpoczął od szkoły podstawowej w Auron. Następnie uczęszczał do Francuskiego Liceum Marie Curie w Zurychu. W 2010 ukończył Liceum Księcia Alberta I w Monako[61]. Był studentem Skema Business School w Sophia Antipolis we Francji[62]. 13 grudnia 2015 ukończył Western Carolina University w Cullowhee w Karolinie Północnej i otrzymał dyplom menedżera sportowego.

Zna język francuski, angielski i dialekt monakijski.

Kariera zawodowa

Ludwik Ducruet od lutego 2019 jest asystentem wiceprezydenta monakijskiego klubu piłkarskiego AS Monaco[63].

Od 2016 razem z ojcem jest współmenedżerem firmy MONADECO.

Osoba związana z rodziną książęcą

Ludwik Ducruet nie jest członkiem monakijskiej rodziny książęcej, dlatego tylko okazyjnie bierze udział w oficjalnych wystąpieniach. Regularnie uczestniczy w publicznych świętach w księstwie, obchodach Narodowego Dnia Monako, balach charytatywnych i wydarzeniach sportowych. Ponadto jest gościem europejskich tygodni mody oraz festiwali cyrkowych i telewizyjnych.

Zajmuje piętnaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu, za swoją matką Stefanią, a przed siostrą Pauliną. Zgodnie z Konstytucją Księstwa Monako, zostanie wykreślony z tej listy, gdy władcą zostanie jego wujeczny brat, książę Jakub. Ducruet nie posiada żadnych szlacheckich tytułów, bo te dziedziczone są tylko w linii męskiej, a jego ojciec takowych nie posiadał. W mediach niekiedy referowana jest jako "książę Monako", co jest błędem.

Ludwik urodził się jako dziecko nieślubne. Jego rodzice wstąpili w związek małżeński 1 lipca 1995[64], co spowodowało włączenie Pauliny i Ludwika do linii sukcesji.

Po rozwodzie rodziców w październiku 1996 pozostał z matką na dworze monakijskim.

W maju 2010 zagrał w charytatywnym meczu piłki nożnej, organizowanym przez księcia Alberta II na Stadionie Księcia Ludwika II[65].

W 2013 wziął udział w wyścigu samochodowym 4L Trophy, w czasie którego pokonał 6000 kilometrów na terenie Francji, Hiszpanii i Maroka. Nagrodę przeznaczył na dofinansowanie uczniów marokańskich szkół[66].

19 września 2015 reprezentował swoją matkę podczas Chicken Show Dance w Monako, który zorganizowany był w ramach działalności fundacji Fight AIDS Monaco (jej patronem jest księżniczka Stefania).

Życie prywatne

21 lutego 2018 Pałac Książęcy w imieniu księżniczki Stefanii ogłosił zaręczyny Ludwika Ducruet z Marią Chevallier[67]. Para poznała się podczas studiów w Sophia Antipolis, a Ducruet oświadczył się po sześciu latach związku w czasie ich wspólnej wyprawy do Wietnamu.

26 lipca 2019 Ducruet i Chevallier wstąpili w cywilny związek małżeński w Ratuszu Monakijskim[68]. Panna młoda wystąpiła w sukni zaprojektowanej przez dom mody Rosa Clara.

27 lipca miała miejsce religijna ceremonia ich zaślubin w wierze katolickiej[69]. Chevallier ubrała suknię projektu swojej bratowej, Pauliny Ducruet. Świadkami uroczystości byli Michael Ducruet i Kamila Gottlieb. Wśród gości znaleźli się książę Monako i księżna Hanoweru. Był to pierwszy ślub potomka monakijskiej rodziny książęcej w Katedrze Monakijskiej od 1956, kiedy to związek małżeński zawarli dziadkowie Ludwika, książę Rainier i księżna Grace. Po ślubie Ducruet wraz z małżonką złożyli kwiaty na grobach dziadków pana młodego.

Genealogia

Maria Ducruet | edytuj kod

Maria Ducruet z domu Chevallier (Marie Hoa Chevallier, ur. 28 grudnia 1992 w Nicei), francuska projektantka mody; poprzez małżeństwo z Ludwikiem Ducruet związana jest z monakijską rodziną książęcą.

Powiązania rodzinne

Maria Chevallier urodziła się 28 grudnia 1992 w Monako[70].

Ma pochodzenie wietnamskie.

Edukacja

W latach 2011-2013 była uczennicą SKEMA Bussines School w Sophia Antipolis, gdzie szkoliła się w kierunku administracji w biznesie. W 2015 ukończyła Western Carolina University w Cullowhee w Karolinie Północnej w Stanach Zjednoczonych i została magistrem marketingu.

Kariera zawodowa

Od lutego 2016 pracuje w hotelu Hermitage w Monte Carlo, a od listopada 2018 w Kasynie Monakijskim.

Osoba związana z rodziną książęcą

Maria Chevallier od lutego 2018 zaręczona jest z Ludwikiem Ducruet, synem księżniczki Stefanii z Monako i wnukiem Rainiera III, księcia Monako oraz Grace, księżnej Monako.

25 maja 2018 po raz pierwszy oficjalnie wystąpiła razem z narzeczonym w czasie Amber Lounge U*NITE 2018 'Race Against Dementia' w Monako[71].

Maria regularnie uczestniczy w wydarzeniach, odbywających się w księstwie Monako, do których należą:

 • Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny w Monte Carlo, od 2018[72];
 • Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy w Monte Carlo, od 2019[73];
 • mecze piłkarskie i inne imprezy sportowe.
Życie prywatne

W 2013 roku związała się z Ludwikiem Ducruet, potomkiem monakijskiej rodziny książęcej, synem księżniczki Stefanii i jej pierwszego męża, Daniela Ducruet. 21 lutego 2018 Pałac Książęcy ogłosił ich zaręczyny[74], do których doszło w czasie ich wspólnej podróży do Wietnamu.

Para zawarła cywilny związek małżeński w Ratuszu Monakijskim 26 lipca 2019 roku. Następnego dnia miała miejsce ich religijna ceremonia zaślubin w wierze katolickiej w Katedrze Świętego Mikołaja w Monako. Panna młoda wystąpiła w sukniach zaprojektowanych przez dom mody Rosa Clara i przez swoją bratową, Paulinę Ducruet. Świadkami ceremonii byli przyrodni brat Ludwika, Michael Ducruet i jego przyrodnia siostra, Kamila Gottlieb.

Kamila Gottlieb | edytuj kod

Kamila Gottlieb, wcześniej Grimaldi (Camille Marie Kelly Gottlieb, ur. 15 lipca 1998 w Monte Carlo), potomkini monakijskiej rodziny książęcej, córka Jana Gottlieba i księżniczki Stefanii z Monako; nie zajmuje miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Powiązania rodzinne

Kamila urodziła się 15 lipca 1998 roku w Klinice Księżnej Grace w Monako[75][76].

Jej rodzicami są Jan Raymond Gottlieb, pracujący wcześniej jako ochroniarz na dworze monakijskim i księżniczka Stefania, potomkini monakijskiej rodziny książęcej. Prasa ujawniła dane ojca Kamili 23 lipca 1998[77], sugerując się tym, że księżniczka była podejrzewana o romans z Gottliebem, a ponadto mężczyzna pojawił się w szpitalu w dniu narodzin dziecka. Dziewczynka przy urodzeniu otrzymała nazwisko Grimaldi, które później zmieniono na Gottlieb.

Jej dziadkami ze strony matki Rainier III, władca Monako w latach 1949-2005 i Grace, księżna Monako, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki za rolę Georgie Elgin w filmie Dziewczyna z prowincji.

Ma starszego przyrodniego brata Ludwika Ducruet i starszą przyrodnią siostrę Paulinę Ducruet.

Została ochrzczona w kwietniu 1999 roku i otrzymała trzy imiona, z czego ostatnie - Kelly - to panieńskie nazwisko jej babki, księżnej Grace. Jej rodzicami chrzestnymi zostali przyjaciele jej rodziców.

Edukacja

Była uczennicą szkoły imienia księcia Karola III w Monako, a następnie w Lyçée François d'Assise Nicolas Barré.

Kariera zawodowa

W lutym 2018 znalazła się na okładce i udzieliła swojego pierwszego wywiadu dla magazynu Point de Vue[78].

Osoba związana z rodziną książęcą

Kamila Gottlieb nie jest członkiem monakijskiej rodziny książęcej, dlatego tylko okazyjnie bierze udział w oficjalnych wystąpieniach. Regularnie uczestniczy w publicznych świętach w księstwie, obchodach Narodowego Dnia Monako, balach charytatywnych i wydarzeniach sportowych. Ponadto jest gościem europejskich tygodni mody oraz festiwali cyrkowych i telewizyjnych. Nie przysługuje jej miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu, ponieważ jej rodzice nie zawarli nigdy dynastycznego związku małżeńskiego.

10 listopada 2018 roku powstała fundacja Be Safe Monaco pod patronatem Gottlieb[79]. Kamila, która w przeszłości straciła przyjaciela w wypadku spowodowanym z udziałem kierowcy będącego pod wpływem alkoholu, zdecydowała się promować trzeźwość wśród kierowców[80].

Patronaty
 • Od 2018 jest patronem Be Safe Monaco.
Życie prywatne

W 2018 związała się z Hugo Romulusem.

Genealogia

Przypisy | edytuj kod

 1. Instagram
 2. Scontent
 3. La baronne Elizabeth-Ann de Massy est décédée - Monaco-Matin, www.monacomatin.mc [dostęp 2020-07-09]  (fr.).
 4. Tatiana Santo Domingo gives birth to the new Monaco royal baby | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2020-07-09]  (ang.).
 5. Tatiana Santo Domingo baby: name of Andrea Casiraghi's new son revealed. | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2020-07-09]  (ang.).
 6. Andrea Casiraghi and Tatiana Santo Domingo baptise their son Sacha before their wedding in Gstaad, Switzerland | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2020-07-09]  (ang.).
 7. Instagram, www.instagram.com [dostęp 2017-11-15]  (ang.).
 8. Andrea Casiraghi and Tatiana Santo Domingo marry in a royal wedding for Monaco | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2020-07-09]  (ang.).
 9. Andrea Casiraghi and Tatiana Santo Domingo take baby out | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2020-07-09]  (ang.).
 10. Princess Charlene of Monaco gives birth to twins | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2020-07-09]  (ang.).
 11. Princess Caroline's grandchildren star in Baby Dior campaign, fashion.hellomagazine.com [dostęp 2017-12-03]  (ang.).
 12. Tatiana Santo Domingo and Andrea Casiraghi welcome baby | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2020-07-09]  (ang.).
 13. Caroline welcomes granddaughter, www.gulf-times.com [dostęp 2020-07-09]  (arab.).
 14. Naissance : Communiqué du Palais Princier / News & Photos / Palais Princier de Monaco / Chaines - MC Channel - Chaines vidéos de Monaco, www.monacochannel.mc [dostęp 2020-07-09]  (ang.).
 15. Baptism ceremony of India Casiraghi in Monaco. The christening took place at the Chapel of Mercy (La Chapelle de la Miséricorde) in Monaco. (Andrea… | Pinterest, pl.pinterest.com [dostęp 2017-11-15]  (pol.).
 16. https://twitter.com/royalnewssite/status/631941569096998912
 17. Tumblr, casiraghitrio.tumblr.com [dostęp 2017-11-15]  (ang.).
 18. Princess Caroline's grandchildren star in Baby Dior campaign, fashion.hellomagazine.com [dostęp 2017-12-03]  (ang.).
 19. India Casiraghi debuta en la Semana de la Moda de Londres, www.hola.com [dostęp 2019-09-17]  (hiszp.).
 20. Tatiana Santo Domingo gives birth to her third child | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2018-04-25]  (ang.).
 21. Another Royal Baby Is Here: Monaco's Andrea Casiraghi and Tatiana Santo Domingo Welcome Son, www.harpersbazaar.com [dostęp 2018-04-25]  (ang.).
 22. Tatiana Santo Domingo gives birth to third baby - name & gender revealed, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-25]  (ang.).
 23. Monaco's Andrea Casiraghi & Tatiana Santo Domingo Welcome Son | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2018-04-25]  (ang.).
 24. Monaco royal family assemble for National Day celebrations | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2018-11-21]  (ang.).
 25. Tatiana Santo Domingo y su hijo pequeño posan como modelos para Emilia Wickstead, www.hola.com [dostęp 2020-01-11]  (hiszp.).
 26. Carlota Casiraghi se inspira en Carolina de Mónaco para su romántico tercer vestido de novia, www.hola.com [dostęp 2019-07-01]  (hiszp.).
 27. Charlotte Casiraghi gives birth to first child with Gad Elmaleh, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-25]  (ang.).
 28. Palace reveals name of Charlotte Casiraghi's baby, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-25]  (ang.).
 29. Charlotte Casiraghi and Gad Elmaleh's baby baptism, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-25]  (ang.).
 30. Charlotte Casiraghi And Gad Elmaleh Baptise Baby Son, www.femalefirst.co.uk [dostęp 2018-04-25]  (ang.).
 31. 2.9.2019 Raphael's first day at school in Paris, France - Charlotte Monaco - Photo Gallery, charlottemonaco.sosugary.org [dostęp 2019-10-15]  (ang.).
 32. Charlotte Casiraghi's 3-year-old son Raphaël steals the show at Monaco Grand Prix, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-25]  (ang.).
 33. Charlotte Casiraghi gives birth to baby boy, ca.hellomagazine.com [dostęp 2018-11-03]  (ang.).
 34. Madameei! on Instagram: “Charlotte Casiraghi and Dimitri Rassam spotted with their son Balthazar Rassam in Monaco on the day that Baltazar was baptized in the…”, www.instagram.com [dostęp 2019-06-07]  (ang.).
 35. Royal wedding: Charlotte Casiraghi emulates Grace Kelly in FIRST evening reception picture | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2019-06-03]  (ang.).
 36. Pierre Casiraghi and Beatrice Borromeo welcome a baby boy in Monaco | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2020-07-09]  (ang.).
 37. Beatrice Borromeo, son Stefano support Pierre Casiraghi at medieval fight, us.hola.com [dostęp 2018-07-03]  (hiszp.).
 38. Monaco royal family assemble for National Day celebrations | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2018-11-21]  (ang.).
 39. Pierre Casiraghi and Beatrice Borromeo welcome second child!, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-05-23]  (ang.).
 40. Monaco royal family assemble for National Day celebrations | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2018-11-21]  (ang.).
 41. RootsWeb's WorldConnect Project: Family of Legends (and The Unknown), wc.rootsweb.ancestry.com [dostęp 2018-06-09] .
 42. Albert II of Monaco skipped daughter Jazmin Grace Grimialdi's graduation | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2018-06-09]  (ang.).
 43. Jazmin Grimaldi on dad Prince Albert and mom’s influence, charity work in Fiji, us.hola.com [dostęp 2018-11-17]  (ang.).
 44. Prince Albert's daughter Jazmin Grace Grimaldi: 'I'm ready to share my story', us.hellomagazine.com [dostęp 2018-06-09]  (ang.).
 45. Jay & Pluto (TV Series 2016– ) - IMDb, www.imdb.com [dostęp 2018-11-17] .
 46. The Scarlet M (2017) - IMDb, www.imdb.com [dostęp 2018-11-17] .
 47. Cicada (2019) - IMDb, www.imdb.com [dostęp 2018-11-17] .
 48. Princess Stephanie, Pauline Ducruet, Jazmin Grimaldi Morocco Rallye Gala, us.hola.com [dostęp 2018-11-17]  (ang.).
 49. Prince of Monaco's child Jazmin Grace Grimaldi hits red carpet at The Immigrant premiere | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2018-11-21]  (ang.).
 50. JazminGraceGrimaldi on Instagram: “It was such an honor to celebrate the anniversary of my Fathers Accession to the Throne alongside my dear friend, the wonderful Ambassador…”, www.instagram.com [dostęp 2019-09-17]  (ang.).
 51. JazminGraceGrimaldi on Instagram: “A mini Irish family reunion at the lovely #newporthouse where my Grandmother Grace visited and reconnected with the Kelly side of our…”, www.instagram.com [dostęp 2019-09-17]  (ang.).
 52. JazminGraceGrimaldi on Instagram: “Learning about ones family history can be complex but I believe it is one of life’s biggest treasures. Knowing where you come from and how…”, www.instagram.com [dostęp 2019-09-17]  (ang.).
 53. Jazmin Grace Grimaldi kisses boyfriend in LA | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2018-06-09]  (ang.).
 54. https://www.hellomagazine.com/royalty/2020071693631/royal-shock-prince-albert-monaco-daughter-tests-positive-covid-19/
 55. RootsWeb's WorldConnect Project: Family of Legends (and The Unknown), wc.rootsweb.ancestry.com [dostęp 2018-06-09] .
 56. Delia Antal, actrița româncă din anturajul Prințului Albert de Monaco | DCNews, www.dcnews.ro [dostęp 2018-08-07]  (ang.).
 57. La discreta vida de Alexandre, el hijo menos conocido de Alberto de Mónaco, www.vanitatis.elconfidencial.com [dostęp 2019-09-17]  (hiszp.).
 58. Reading Eagle - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2018-04-29] .
 59. En ¡HOLA!, Daniel Ducruet se casa por sorpresa con Kelly Marie Lancien, www.hola.com [dostęp 2018-06-11]  (hiszp.).
 60. Is The `Bad Girl' Of Monaco Finally Ready For Marriage? | Deseret News, www.deseretnews.com [dostęp 2018-04-29]  (ang.).
 61. Résultat bac 2018 académie de Nice, resultat-bac.linternaute.com [dostęp 2018-04-29]  (fr.).
 62. The House of Grimaldi: new generation. Pauline and Louis Ducruet, www.hellomonaco.com [dostęp 2018-04-29] [zarchiwizowane z adresu 2016-10-17]  (ang.).
 63. Princess Stéphanie of Monaco's Son Louis Ducruet Engaged | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2018-04-29]  (ang.).
 64. Reading Eagle - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2018-04-29] .
 65. Louis Ducruet makes a rare public appearance at charity footie match, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-29]  (ang.).
 66. 4L Trophy : Un équipage aux couleurs de Radio Monaco ! / News / Monaco ma Ville / Chaines - MC Channel - Chaines vidéos de Monaco, www.monacochannel.mc [dostęp 2018-04-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-01]  (ang.).
 67. Stephanie of Monaco's son Louis Ducruet is engaged | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2018-04-29]  (ang.).
 68. Boda civil de Louis Ducruet y Marie Chevallier en Mónaco, www.hola.com [dostęp 2019-07-31]  (hiszp.).
 69. Boda religiosa de Louis Ducruet y Marie Chevallier: todos los detalles, www.hola.com [dostęp 2019-07-31]  (hiszp.).
 70. Marie Chevallier - La biographie de Marie Chevallier avec Voici.fr, www.voici.fr [dostęp 2019-06-20]  (fr.).
 71. Royal jewels: Louis Ducruet Marie Chevallier wedding – see the engagement ring | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2019-06-20]  (ang.).
 72. Louis Ducruet,Marie Chevallier and Prince Albert II of Monaco attend... News Photo - Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2019-06-20]  (ang.).
 73. Prince Albert II of Monaco, Princess Stephanie of Monaco, Louis... News Photo - Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2019-06-20]  (ang.).
 74. Stephanie of Monaco's son Louis Ducruet is engaged | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2019-06-20]  (ang.).
 75. Reading Eagle - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 76. Gainesville Sun - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 77. Daily News - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 78. Image Upper.com - Free Image Hosting - View Image, imageupper.com [dostęp 2018-04-29] .
 79. Be Safe: a new charity in the Principality / Videos / Monaco Info : Les Reportages / Channels - MC Channel - Video channels of Monaco, en.monacochannel.mc [dostęp 2018-11-17]  (ang.).
 80. Princess Stephanie's daughter Camille Gottlieb gives rare interview on Monaco royal family | Hello! Canada, ca.hellomagazine.com [dostęp 2018-11-17]  (ang.).
Na podstawie artykułu: "Wiktoria Knecht" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy