Wiktoria Sachsen-Coburg-Saalfeld


Wiktoria z Saksonii-Coburga-Saalfeld w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Wiktoria Sachsen-Coburg-Saalfeld) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wiktoria, księżna Kentu (F.X. Winterhalter, 1861)

Maria Luiza Wiktoria z Saksonii-Coburga-Saalfeld (ur. 17 sierpnia 1786 w Coburgu; zm. 17 marca 1861 w Frogmore House, Windsor) – księżniczka Saksonii, księżna Kentu, matka brytyjskiej królowej Wiktorii.

Wiktoria urodziła się jako czwarta z pięciu córek księcia Franciszka z Saksonii-Coburga-Saalfeld i Augusty Reuss. Jej siostrą była Julia z Saksonii-Coburga-Saalfeld – wielka księżna Rosji, a bratem – Leopold I – król Belgów.

Kiedy miała 17 lat, 21 grudnia 1803 roku w Coburgu wyszła za mąż za Emicha Karola zu Leiningen, wdowca po jej ciotce, starszego od niej o 23 lata. Mieli dwoje dzieci:

Pierwszy mąż Wiktorii zmarł w 1814 roku.

W wieku trzydziestu dwóch lat, 11 lipca 1818 roku w Amorbach wyszła za mąż za księcia Kentu, Edwarda Augusta Hanowerskiego i przeniosła się do Anglii. Z tego związku urodziła się ich jedna córka:

Mąż Wiktorii zmarł niespodziewanie w styczniu 1820, zaledwie kilka dni przed swoim ojcem – królem Jerzym III. Wiktoria nie cieszyła się sympatią rodziny królewskiej[potrzebny przypis]. Zmarła w wieku 74 lat i została pochowana w rodzinnym mauzoleum we Frogmore.

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Wiktoria Sachsen-Coburg-Saalfeld" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy