Wilczomlecz błyszczący


Wilczomlecz błyszczący w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wilczomlecz błyszczący (Euphorbia lucida Waldst. et Kit.) – gatunek należący do rodziny wilczomleczowatych. W Polsce występuje na niżu i jest rośliną rzadką. Gatunek osiąga w Polsce zachodnią granicę swego zasięgu.

Spis treści

Morfologia | edytuj kod

Łodyga
O wysokości od 40 do 140 cm, wzniesiona, dęta, gruba, naga, gęsto ulistniona, w górze rozgałęziona z pędami płonnymi w kątach liści.
Liście
O kształcie jajowatolancetowatym, ponad nasadą najszersze, o szerokości 1,6-2,5 cm, nagie, sine, z wierzchu połyskujące, całobrzegie.
Kwiaty
Zebrane w kwiatostanie w postacie wierzchotki wieloramiennej. Górne podsadki wolne, żółtozielone, nerkowate, tępe lub zakończone drobnym kolcem, o szerokości równej ich długości. Kwiaty niepozorne, z półksiężycowatymi miodnikami o końcach wyciągniętych w długie różki.
Owoc
Ma postać rozłupni rozpadającej się na trzy gładkie rozłupki.

Biologia i ekologia | edytuj kod

Bylina, kwitnie od maja do lipca. Zasiedla wilgotne łąki, rowy, brzegi wód. Gatunek charakterystyczny wilgotnych łąk ziołoroślowych ze związku Filipendulion ulmariae. Roślina trująca.

Zagrożenia i ochrona | edytuj kod

Gatunek umieszczony na polskiej czerwonej liście w kategorii NT (bliski zagrożenia)[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-011-10].
  2. The Plant List. [dostęp 2014-08-26].
  3. Kaźmierczakowa R., Bloch-Orłowska J., Celka Z., Cwener A., Dajdok Z., Michalska-Hejduk D., Pawlikowski P., Szczęśniak E., Ziarnek K.: Polska czerwona lista paprotników i roślin kwiatowych. Polish red list of pteridophytes and flowering plants. Kraków: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, 2016. ISBN 978-83-61191-88-9.

Bibliografia | edytuj kod

  • Zbigniew Nawara: Rośliny łąkowe. Multico, 2012, s. 251.
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Wilczomlecz błyszczący" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy