Wilhelm Lürkens


Wilhelm Lürkens w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wilhelm Lürkensłódzki fabrykant, zajmował się przemysłem dziewiarskim.

Jego fabryki znajdowały się przy ul. Piotrkowskiej 63 oraz ulicy Piotrkowskiej 70. Na początku XX wieku zarówno fabryka Lurkensa jak i dom oraz magazyn zostały wystawione na licytację. Pomimo czterokrotnej próby sprzedaży, nie znalazł się jednak nabywca na te budynki. W 1905 roku w powodu wybuchu rewolucji licytację wstrzymano, a Lurkens wyszedł z długów. Pozwoliło mu to w 1909 roku powiększyć fabrykę. Elementem charakterystycznym nowej fabryki był ogromny komin połączony z maszyną parową. Rozbudowa fabryki pozwoliła podwoić wartość produkcji do 550.000 rubli.

Lurkens oszczędzał podczas budowy fabryki, gdyż jego marzeniem było zbudowanie pałacu, w którym mógłby prezentować dzieła sztuki, dlatego też nowa fabryka miał drewniane stropy.

W 1910 roku Lurkens otrzymał pożyczkę od Łódzkiego Towarzystwa Kredytowego w wysokości 75 tysięcy rubli. Pieniądze zostały przeznaczone na budowę pałacu przy al. Kościuszki 33/35 oraz na dzieła sztuki, których Lurkens był kolekcjonerem.

Wilhelm Lurkens zmarł 22 lutego 1920 roku. Po jego śmierci rodzina wyprzedała większość zgromadzonej przez niego kolekcji i majątku.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wilhelm Lürkens" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy