Wilhelmina Skulska


Wilhelmina Skulska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wilhelmina Skulska przed 1968 rokiem

Wilhelmina Skulska-Kruczkowska, pierwotnie Lea Horowitz (ur. 18 grudnia 1918, zm. 28 czerwca 1998) – polska dziennikarka i publicystka.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodziła się w rodzinie żydowskiej[1]. Po II wojnie światowej była m.in. członkiem redakcji „Trybuny Ludu” w latach 1948–1956[2]. Po rozwiązaniu redakcji reformatorskiego tygodnika Po prostu w proteście wraz z grupą dziennikarzy przeszła do tygodnika „Świat”. Była też redaktorem krakowskiego tygodnika „Przekrój”. Żona Andrzeja Kruczkowskiego, jej córkami są Anna Bikont i Maria Kruczkowska.

Krystyna Zielińska napisała na jej temat: „W Stowarzyszeniu Dziennikarzy w latach pięćdziesiątych też odbieraliśmy niezłą edukację. Oto na przykład Wilhelmina Skulska miała wyjątkowo dobrze poinformowane źródła, z których czerpała materiały do swoich obszernych reportaży. Opisywała, jak źle się dzieje w fabryce X lub Y i nazajutrz zmieniano kierownictwo zakładu! Nie zdziwiłam się więc, gdy w SDP odbył się wykład pod tytułem „Wkład reportaży Wilhelminy Skulskiej w realizację zadań Planu Sześcioletniego[3]. Maciej Łukaszewicz napisał o niej jako o „niegdyś czołowej przedstawicielce prasy reżimowej”[4].

Twórczość | edytuj kod

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Anna Bikont: My z Jedwabnego. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2004. ISBN 83-73-37694-1.
  2. E. Ciborska „Leksykon polskiego dziennikarstwa”, Warszawa 2000, s. 498.
  3. Z historii PRL. Dziennikarze”, oprac. J. Waglewski, Warszawa 2003, s. 196-197.
  4. M. Łukaszewicz: „Weryfikacja. Z notatnika stanu wojennego 1981-1982”, s. 77.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Wilhelmina Skulska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy