Willem van Aelst


Willem van Aelst w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Srebrna waza z kwiatami (1663)

Willem van Aelst (ur. w 1627 w Delfcie, zm. w 1683 w Amsterdamie) – holenderski malarz okresu baroku. Malował głównie martwe natury i obrazy o tematyce myśliwskiej.

Życiorys | edytuj kod

Aelst pochodził z rodziny prawniczej. W 1643 został członkiem cechu malarzy w Delfcie. W 1645 wyjechał do Francji, później do Włoch. W 1649 pracował na dworze wielkiego księcia we Florencji. W 1657 zamieszkał na stałe w Amsterdamie.

Twórczość malarska | edytuj kod

Aelst nauczył się sztuki malarskiej od swego stryja, Everta van Aelsta. Rozwinął swój styl pod wpływem malarza owadów, Ottona Marseusa van Schriecka, poznanego we Florencji. Po zamieszkaniu w Amsterdamie skoncentrował się na twórczości o tematyce myśliwskiej. Jego prace odznaczają się eleganckimi i wyrafinowanymi kompozycjami. Artysta był najczęściej naśladowanym malarzem martwych natur w swojej epoce, jego uczennicą była malarka kwiatów Rachel Ruysch.

Dziesięć sygnowanych obrazów Aelsta znajduje się w Staatliches Museum w Schwerinie (m.in. Martwa natura z pucharem z nautilusa, Dwa martwe koguty, Martwa natura z kwiatami i zegarkiem, Martwa natura z owocami, Martwa natura z drobiem, Stół śniadaniowy z dzbankiem z nautilusa, Martwa natura z trofeami myśliwskimi).

Bibliografia | edytuj kod

  • Stukenbrock Ch., Töpper B., Arcydzieła malarstwa europejskiego, Koenigswinter: h.f.ullmann, 2007, ​ISBN 978-3-8331-2131-9​.
  • Stillleben des Goldenen Zeitalters, Schwerin: Staatliches Museum, 2000. ​ISBN 3-86106-063-9​.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Willem van Aelst" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy