William Gibson (pisarz science fiction)


William Gibson (pisarz science fiction) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

William Ford Gibson (ur. 17 marca 1948 w Conway w stanie Karolina Południowa) – amerykański pisarz science fiction, twórca cyberpunku.

W wieku dziewiętnastu lat – uciekając przed poborem – opuścił Stany Zjednoczone i osiadł w Kanadzie. Obecnie[kiedy?] mieszka w Vancouver, w prowincji Kolumbia Brytyjska. Jest nazywany ojcem cyberpunku – nowego gatunku literatury science fiction, wizjonerem, który stworzył słowo „cyberprzestrzeń” i opisał koncepcję internetu i wirtualnej rzeczywistości na długo przed powstaniem tych technologii.[potrzebny przypis]

Jego książki to mieszanka przeróżnych folklorów, miejskich legend i wiedzy technicznej. Są one studium nad świadomością społeczną i popkulturą.

William Gibson jest też twórcą licznych opowiadań, powieści, esejów, artykułów rodzajowych, scenariuszy filmowych i telewizyjnych; m.in. jest autorem scenariuszy do filmów Obcy 3 (wersja zrealizowana różni się znacznie od scenariusza Gibsona) i Johnny Mnemonic oraz do dwóch odcinków serialu Z Archiwum X: Kill Switch (sezon 5., odcinek 11.) oraz First Person Shooter (sezon 7., odcinek 13.)

Spis treści

Bibliografia | edytuj kod

Powieści | edytuj kod

Trylogia Ciągu (Sprawl Trilogy) | edytuj kod

W tym samym uniwersum rozgrywa się akcja opowiadań: Johnny Mnemonic (1981), New Rose Hotel (1981) i Wypalić Chrom (Burning Chrome, 1982).

Trylogia San Francisco (San Francisco Trilogy) zwana również Trylogią Mostu (The Bridge Trilogy) | edytuj kod

W tym samym uniwersum rozgrywa się akcja opowiadania Skinner’s Room (1990).

Inne | edytuj kod

Zbiory opowiadań | edytuj kod

  • Wypalić Chrom (Burning Chrome (1986, przedmowa Bruce Sterling, wyd. pol. 2018)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "William Gibson (pisarz science fiction)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy