William Henry Seward


William H. Seward w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z William Henry Seward) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

William Henry Seward (ur. 16 maja 1801 we Floridzie w stanie Nowy Jork, zm. 10 października 1872 w Auburn, Nowy Jork) – amerykański prawnik i polityk.

Pełnił między innymi funkcje gubernatora stanu Nowy Jork, senatora Stanów Zjednoczonych z tego stanu i sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych.

Wkrótce po objęciu stanowiska w sekretarza stanu w rządzie Abrahama Lincolna, uznając prezydenta za politycznego dyletanta, zaproponował w adresowanym do niego 1 kwietnia 1861 r. memoriale przejęcie przez siebie znacznej części uprawnień szefa rządu i pozostawienie Lincolnowi jedynie nominalnego udziału w sprawowaniu władzy. Prezydent grzecznie lecz stanowczo odmówił uczynienia z Sewarda kogoś w rodzaju premiera. W roku 1862 koledzy ministrowie Salmon Chase i Edwin M. Stanton próbowali doprowadzić do dymisji Sewarda, co Lincoln uniemożliwił[1].

Pod koniec wojny secesyjnej w 1865 roku miała miejsce próba zabicia go jako część zamachu, który pozbawił życia Lincolna. Zamachowiec ciężko ranił syna Sewarda, Fredericka, a samemu Sewardowi zadał kilka ran nożem w okolicy głowy i karku. Seward został ciężko ranny, jednak w przeciwieństwie do Lincolna zamach przeżył. Z tego zdarzenia do końca życia na twarzy pozostały mu blizny.

Popierał projekt rekonstrukcji prezydenta Johsona[2].

Jako sekretarz stanu odpowiedzialny był między innymi za zakup Alaski przez Stany Zjednoczone od Rosji. Potocznie transakcję tę określano jako „szaleństwo Sewarda” (Seward's folly)[3].

Od jego nazwiska pochodzi nazwa półwyspu Seward na Alasce, a także miejscowości Seward na Alasce, Seward w stanie Kansas oraz Seward w Nebrasce.

Przypisy | edytuj kod

  1. Krzysztof Michałek, Na drodze ku potędze, Warszawa 1991, s.39n.
  2. Tamże, s.56.
  3. Tamże, s.138n.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "William Henry Seward" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy