Wiltshire


Na mapach: 51°20′00″N 1°55′00″W/51,333333 -1,916667

Wiltshire w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wiltshirehrabstwo ceremonialne w południowej Anglii, w regionie South West England, obejmujące dwie jednolite jednostki administracyjne (ang. unitary authority) – Wiltshire oraz Swindon. Do 2009 roku funkcjonowało jako hrabstwo niemetropolitalne składające się z czterech dystryktów. Historyczną stolicą hrabstwa było miasto Wilton, a od 1930 roku Trowbridge.

Powierzchnia hrabstwa ceremonialnego wynosi 3485 km². Liczba ludności w 2011 roku wyniosła 680 200[1].

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Wiltshire jest hrabstwem nizinnym, charakteryzującym się równinnym krajobrazem z łagodnymi kredowymi pagórkami. Znaczną część hrabstwa zajmuje równina Salisbury Plain, na której znajduje się m.in. megalityczna budowla Stonehenge.

Hrabstwo ma w przeważającej części charakter wiejski. Największym miastem jest Swindon, położone na północno-wschodnim krańcu hrabstwa. Drugim pod względem wielkości miastem, a za razem jednym o statusie city, jest Salisbury, w południowo-wschodniej części hrabstwa. Inne większe miasta to Chippenham oraz Trowbridge.

Na zachodzie Wiltshire graniczy z hrabstwem Somerset, na północy z Gloucestershire, na północnym wschodzie z Oxfordshire, na wschodzie z Berkshire, na południowym wschodzie z Hampshire, a na południowym zachodzie z hrabstwem Dorset.

Głównymi zabytkami na terenie hrabstwa, obok Stonehenge, są kamienny krąg w Avebury, katedra w Salisbury oraz rezydencje Longleat House i Stourhead.

Podział administracyjny | edytuj kod

Obecny | edytuj kod

  1. Wiltshire (unitary authority)
  2. Swindon (unitary authority)

Do 2009 roku | edytuj kod

Podział administracyjny przed 2009 r.
  1. Salisbury
  2. West Wiltshire
  3. Kennet
  4. North Wiltshire
  5. Swindon (unitary authority)

Przypisy | edytuj kod

  1. Table P04 2011 Census: Usual resident population by five-year age group, local authorities in England and Wales (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2012-07-18].

Bibliografia | edytuj kod

  • Wiltshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-09-02].
Na podstawie artykułu: "Wiltshire" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy