Winamp


Winamp w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Winamp – program komputerowy wyprodukowany przez Justina Frankela i Dmitra Boldyreva i ich firmę Nullsoft (którą później sprzedali firmie AOL), służący do odtwarzania większości plików audio (w tym internetowych stacji radiowych) i wideo.

Winamp posiada też możliwość nagrywania i zgrywania płyt CD, bibliotekę mediów, uzupełnianie danych o utworach z internetowego serwisu CDDB. Współpracuje z odtwarzaczami multimedialnymi (firmy Apple, Creative i zgodnych z Microsoft Plays For Sure). Możliwości programu można zwiększyć wtyczkami.

Program jest dostępny na platformy Windows, Linux (tylko Winamp3), OS X (beta) i Android.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwsza wersja programu ukazała się w kwietniu 1997 roku. Zbudowana była jedynie z okna zawierającego przyciski play, stop, pause oraz unpause. Wśród nowych funkcji wersji 2.0 wydanej we wrześniu 1998 roku była między innymi obsługa skórek. W wersji 3.0 wydanej w sierpniu 2002 roku, dodano obsługę „nowoczesnych” skórek które były niekompatybilne z wcześniejszymi wersjami programu. Premiera wersji 5.0 miała miejsce w grudniu 2003 roku i obsługuje ona skórki „klasyczne”, jak i „nowoczesne”. Wersja 4.0 nigdy nie istniała, ponieważ Winamp 5 jest wersją łączącą cechy serii oznaczonej numerem 2.x i wersji 3.x (2 + 3 = 5).

20 listopada 2013 roku AOL ogłosiło zaprzestanie prac nad Winampem i od 20 grudnia 2013 roku strona internetowa programu miała przestać działać, a sam program miał być niedostępny do pobrania[1]. Pomimo decyzji AOL’u strona nie została zamknięta i 14 stycznia 2014 roku oficjalnie ogłoszono przejęcie firmy Nullsoft oraz ich marek Winamp i Shoutcast przez belgijski agregator internetowych stacji radiowych Radionomy. 18 października 2018 ukazała się odświeżona wersja beta 5.8, ze zaktualizowanym kodem pod Windows 8.1 i 10, funkcjami Pro dostępnymi za darmo, wyszukiwarką w Playliście oraz pomniejszymi poprawkami.

Wersje programu | edytuj kod

Winamp 5 dostępny jest w czterech wersjach: Lite, Full, Bundle i Pro. Wersja Pro dostępna odpłatnie (19.95 USD), natomiast Lite i Full oraz Bundle są darmowe. Wersja Bundle różni się od Full obecnością piosenek MP3.

Przypisy | edytuj kod

  1. Za miesiąc pożegnamy WinAmpa. Twórcy zakończyli rozwój i wsparcie aplikacji (pol.). pcworld.pl. [dostęp 2013-11-20].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Winamp" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy