Windows-1250


Windows-1250 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Windows-1250, CP-1250strona kodowa używana przez system Microsoft Windows do reprezentacji tekstów w językach środkowoeuropejskich używających alfabetu łacińskiego, na przykład albańskim, chorwackim, czeskim, polskim, rumuńskim, słowackim, słoweńskim, węgierskim. Może być także użyta w przypadku tekstów niemieckojęzycznych: będą one wtedy identyczne jak te kodowane w Windows-1252.

Spis treści

Podobieństwo do ISO 8859-2 | edytuj kod

Windows-1250 jest podobny do ISO 8859-2 – posiada wszystkie jego drukowalne znaki (a także kilka dodatkowych), lecz kilka z nich zajmuje inne miejsca (w przeciwieństwie do Windows-1252, w którym wszystkie drukowalne znaki zajmują te same miejsca co w ISO 8859-1). Wydaje się że większość zmian została wykonana w celu zachowania pozycji przez wspólne znaki ze stroną kodową Windows-1252. Obecne są jednak trzy przeniesione znaki (Ą, Ľ, ź), których zmiany miejsca nie da się wytłumaczyć w ten sposób. Różnice są przedstawione w poniższej tabeli. Z polskich znaków diakrytycznych różnice obejmują Ą, ą, Ś, ś, Ź, ź.

Porównanie z ISO 8859-2 | edytuj kod

Gdzie „NZ” oznacza znak niezdefiniowany w kodowaniu, „ZK” oznacza znak kontrolny, a „Znak” oznacza znak wspólny dla obydwu kodowań.

Tablica kodów | edytuj kod

Poniższa tabela przedstawia znaki i ich szesnastkowe kody w Windows-1250.

W powyższej tabeli znak o kodzie 0x20 jest zwykłą spacją, 0xA0 jest spacją niełamliwą, a znak 0xAD jest miękkim łącznikiem.

Mapowanie na Unicode | edytuj kod

Poniższa tabela przedstawia miejsca znaków z Windows-1250 w Unicode.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Windows-1250" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy