Windows 95


Windows 95 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Windows 95 (nazwa kodowa Chicago) – to system operacyjny zorientowany na konsumenta, opracowany przez firmę Microsoft jako część rodziny systemów operacyjnych Windows 9x. Pierwszy system operacyjny z rodziny 9x, jest następcą Windows 3.1x i został wypuszczony do produkcji 15 sierpnia 1995 r., a do sprzedaży detalicznej 24 sierpnia 1995 r. Windows 95 połączył poprzednio oddzielne produkty MS-DOS i Microsoft Windows i zawierał znaczące ulepszenia w stosunku do swojego poprzednika, przede wszystkim w graficznym interfejsie użytkownika (GUI) i uproszczonych funkcjach „plug-and-play”. Wprowadzono również poważne zmiany w podstawowych komponentach systemu operacyjnego, takie jak przejście z 16-bitowej architektury wielozadaniowej na 32-bitową architekturę wielozadaniową z wywłaszczaniem, przynajmniej w przypadku uruchamiania 32-bitowych aplikacji w trybie chronionym.

W połączeniu z obszerną kampanią marketingową, Windows 95 wprowadził liczne funkcje, które były dostępne w późniejszych wersjach systemu Windows, takie jak pasek zadań, przycisk „Start” i sposoby nawigacji użytkownika.

Trzy lata po wprowadzeniu systemu Windows 95 zastąpił go system Windows 98. 31 grudnia 2001 r. Microsoft zakończył rozszerzoną obsługę systemu Windows 95.

Spis treści

Nowości | edytuj kod

Interfejs | edytuj kod

W systemie Windows 95 pojawiło się kilka elementów interfejsu, które stały się charakterystyczne dla Windows do dzisiaj, m.in. przycisk Start, pasek zadań i ikona Mój komputer.

Internet Explorer | edytuj kod

Od wersji OSR1 Windows 95 był dostarczany z możliwością odinstalowania przeglądarki internetowej Internet Explorer. Do wersji OSR 2.5 na oddzielnym nośniku dołączano Internet Explorer 4.0, który dawał możliwość integracji przeglądarki z systemem. Automatyczna instalacja przeglądarki razem z systemem w domyślnej konfiguracji stała się przyczyną do wytoczenia przeciw Microsoftowi procesu antymonopolowego.

Plug and Play | edytuj kod

Wprowadzono mechanizm instalowania sprzętu: system sam wykrywa włożoną kartę i prosi o sterowniki do niej.

Inne | edytuj kod

Interfejs | edytuj kod

Menu Start | edytuj kod

Menedżer programów został zastąpiony przez przycisk z napisem „Start”.

Edycje | edytuj kod

Wymagania systemowe | edytuj kod

Zakończenie wsparcia technicznego | edytuj kod

31 grudnia 2001 firma Microsoft zakończyła udzielanie wsparcia technicznego dla tej wersji systemu operacyjnego[4].

Odbiór | edytuj kod

Windows 95 był promowany poprzez kampanię marketingową Microsoftu[5].

Podczas premiery Windows 95 zespół The Rolling Stones zagrał utwór „Start Me Up”. W dniu premiery systemu w Wielkiej Brytanii gazeta The Times była rozdawana za darmo – Microsoft zapłacił wydawcy za wszystkie egzemplarze. W rezultacie prowadzonej kampanii Windows 95 wyparł z rynku OS/2 oraz konkurencyjne wersje DOS.

W wersji OSR2.x wprowadzono poprawki techniczne, między innymi ulepszono obsługę sprzętu i dodano obsługę nowego systemu plików, co zyskało uznanie również nastawionych dotąd sceptycznie użytkowników.

Następcy | edytuj kod

Następcą systemu Windows 95 jest Windows 98. W 1996 roku planowano wydanie Windowsa 96, jednak zaniechano tej edycji, a jego możliwości zostały przeniesione do ostatniej wersji Windowsa 95. Ówcześnie Windows 95 OSR2.x był też potocznie nazywany systemem Windows 97.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. W skład sprzedawanego oddzielnie dodatku Microsoft Plus! wchodził Internet Explorer 1.0.
  2. Microsoft Windows 95 Service Pack 1 CD-ROM Readme.txt File (ang.).
  3. Wraz z premierą wersji OSR 2.1 Microsoft udostępnił do ściągnięcia dodatek o nazwie usbsupp.exe, który dodaje obsługę USB do wersji OSR2. Dodatek ten przestał być oficjalnie udostępniany około 2004 r., jak wynika z daty ostatniej modyfikacji dokumentu MS KB253756, ale wciąż można go znaleźć w internetowych serwisach z aktualizacjami do Windows 95.
  4. Windows Life-Cycle Policy (ang.).
  5. David Segal. With Windows 95's Debut, Microsoft Scales Heights of Hype. „Washington Post”, 1995-08-24 (ang.). 

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Windows 95" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy