Winfried Lipscher


Winfried Lipscher w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Winfried Lipscher (ur. 7 czerwca 1938 r. w Wartenburgu (dzisiejsze Barczewo koło Olsztyna) w Prusach Wschodnich) – niemiecki teolog katolicki, tłumacz, działacz na rzecz polsko-niemieckiego pojednania.

Zdał maturę i ukończył studia teologiczne na uniwersytecie w Münster. We wrześniu 1971 r. rozpoczął pracę tłumacza w Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec. Następnie został radcą ambasady niemieckiej w Polsce. Był pośrednikiem w kontaktach pomiędzy kanclerzem Helmutem Schmidtem, a prymasem Stefanem Wyszyńskim.

Współpracował z Kazimierzem Brakonieckim i Robertem Trabą, czego efektem było wydanie czterojęzycznej antologii: po polsku, niemiecku, rosyjsku i litewsku (w językach dawnych Prus Wschodnich).

Był jednym z sygnatariuszy Memorandum Bensberger Kreis. Przetłumaczył na język niemiecki m.in. tekst "Tryptyku rzymskiego". Odznaczony Orderem św. Sylwestra przez papieża Jana Pawła II za zasługi w dziedzinie pojednania polsko-niemieckiego. Postanowieniem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z 18 czerwca 2003 został odznaczony przez Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego[1].

Uczestniczył w działaniach Stowarzyszenia im. Arno Holza dla Porozumienia Polsko-Niemieckiego o wsparcie finansowe z Fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy w Warszawie.

Przypisy | edytuj kod

  1. M.P. z 2003 r. nr 51, poz. 789.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Winfried Lipscher" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy