Winfried Lipscher w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaWinfried Lipscher (ur. 7 czerwca 1938 r. w Wartenburgu (dzisiejsze Barczewo koło Olsztyna) w Prusach Wschodnich) – niemiecki teolog katolicki, tłumacz, działacz na rzecz polsko-niemieckiego pojednania.
Zdał maturę i ukończył studia teologiczne na uniwersytecie w Münster. We wrześniu 1971 r. rozpoczął pracę tłumacza w Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec. Następnie został radcą ambasady niemieckiej w Polsce. Był pośrednikiem w kontaktach pomiędzy kanclerzem Helmutem Schmidtem, a prymasem Stefanem Wyszyńskim.
Współpracował z Kazimierzem Brakonieckim i Robertem Trabą, czego efektem było wydanie czterojęzycznej antologii: po polsku, niemiecku, rosyjsku i litewsku (w językach dawnych Prus Wschodnich).
Był jednym z sygnatariuszy Memorandum Bensberger Kreis. Przetłumaczył na język niemiecki m.in. tekst "Tryptyku rzymskiego". Odznaczony Orderem św. Sylwestra przez papieża Jana Pawła II za zasługi w dziedzinie pojednania polsko-niemieckiego. Postanowieniem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z 18 czerwca 2003 został odznaczony przez Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego[1].
Uczestniczył w działaniach Stowarzyszenia im. Arno Holza dla Porozumienia Polsko-Niemieckiego o wsparcie finansowe z Fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy w Warszawie.
Przypisy | edytuj kod
Linki zewnętrzne | edytuj kod
- Deutsche-und-polen.de, Nota biograficzna (niem.)
- Stowarzyszenie im. Arno Holza Dla Porozumienia Polsko-Niemieckiego w Kętrzynie, Nota biograficzna (pol.)