Winlandia


Winlandia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mapa Winlandii z XV wieku, domniemana kopia XIII-wiecznego oryginału (obecnie uznawana za fałszerstwo)

Winlandia (Kraj winorośli lub Kraj łąk[1]) – nazwa nadana odkrytej w roku 1000 przez wikinga Bjarniego Herjólfssona, a zasiedlonej przez Leifa Erikssona części Ameryki Północnej. Odkryty wówczas fragment lądu jest dziś różnie identyfikowany; przypuszczalnie była to Nowa Fundlandia.

Spis treści

Historia odkopania osady Leifa | edytuj kod

Trasy wypraw wikingów

W latach sześćdziesiątych XX wieku dwoje norweskich badaczy, Helge Instad i Anne-Stine Instad, w kanadyjskiej miejscowości L'Anse aux Meadows natrafiło na ślady domów, które na podstawie dalszych wykopalisk zakwalifikowali jako wikińskie. To odkrycie wzmocniło wiarygodność tezy o umiejscowieniu Winlandii właśnie w Nowej Fundlandii.

Kwestia etymologii nazwy | edytuj kod

Nazwa vinland została wyprowadzona przez Adama z Bremy w jego dziele Gesta Hammaburgensis ecclesiae pontificum od staronorweskiego vín (przez długie í) oznaczającego wino. Ten średniowieczny historyk uważał, że Leif zastosował taki sam chwyt propagandowy, jak jego ojciec Eryk Rudy, nazywając Grenlandię zieloną wyspą, co miało na celu przyciągnięcie osadników. Obecnie historycy uważają jednak, że nazwa Winlandii pochodzi od vin (przez krótkie i), oznaczającego łąkę. Hipoteza ta była już znana w latach 60. XX w., więc możliwe jest, że właśnie z tego powodu badacze pojechali do miejscowości L'Anse aux Meadows (ang.-fr. Zatoka Łąk).

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Encyklopedia PWN: Vinland (pol.). [dostęp 21-11-2012].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (region geograficzny):
Na podstawie artykułu: "Winlandia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy