Wiosna (partia polityczna)


Wiosna (partia polityczna) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Robert Biedroń, prezes partii

Wiosna Roberta Biedronia (Wiosna) – polska centrolewicowa partia polityczna, której powstanie ogłoszono 3 lutego 2019 podczas konwentu założycielskiego. Partia została zarejestrowana 29 czerwca 2018 pod nazwą Kocham Polskę. Podczas konwentu założycielskiego przyjęła nazwę „Wiosna”, a jej prezesem został Robert Biedroń (zastępując Monikę Gotlibowską). Charakter ideowy ugrupowania jest socjaldemokratyczny, socjalliberalny, antyklerykalny, feministyczny i proekologiczny[2][3][4][5]. Od lipca 2019 wchodzi w skład koalicji Lewica.

Spis treści

Historia

W maju 2018 współpracujący z ówczesnym prezydentem Słupska Robertem Biedroniem Monika Gotlibowska, Diana Mróz i Sławomir Szymczak złożyli wniosek o rejestrację partii Kocham Polskę, którą sąd wpisał do ewidencji 29 czerwca tego samego roku[6][7]. We wrześniu 2018 Robert Biedroń, nieubiegający się o reelekcję na prezydenta Słupska, zainicjował cykl 40 spotkań pt. „Burza Mózgów”, w ramach którego podjął dyskusje z mieszkańcami polskich miejscowości na temat ich preferowanych reform politycznych i zapowiedział, że wypracowane podczas spotkań postulaty będą stanowić element programu jego nowego projektu politycznego. Wniosek o zmianę nazwy partii z „Kocham Polskę” na nazwę „Wiosna” wpłynął do sądu już 21 grudnia 2018, natomiast w kolejnym wniosku z 23 stycznia 2019 zaproponowano pełną nazwę „Wiosna Roberta Biedronia”[8] (nazwy te zarejestrowano odpowiednio 8 i 11 lutego 2019). 3 lutego 2019 na warszawskim Torwarze odbyła się konwencja założycielska ugrupowania, na którym nowa nazwa została upubliczniona[9]. W przedterminowych wyborach na prezydenta Gdańska (miesiąc później) partia poparła (podobnie jak PO, PSL i Nowoczesna) kandydaturę Aleksandry Dulkiewicz (która zwyciężyła w I turze)[10].

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 Wiosna zarejestrowała listy we wszystkich okręgach. Oprócz osób związanych z tą partią na listach znalazły się także dwie działaczki partii Teraz! (pomimo poparcia przez tę formację Koalicji Europejskiej), m.in. posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, a także działaczka ROG[11]. Na komitet Wiosny oddano 826 975 głosów (6,06%), co dało jej trzecie miejsce za PiS i KE – była jedynym komitetem oprócz nich, który przekroczył próg wyborczy. Partia uzyskała trzy mandaty eurodeputowanych, które przypadły Robertowi Biedroniowi (okręg warszawski), Sylwii Spurek (okręg wielkopolski – pięć miesięcy po wyborach odeszła z Wiosny) i Łukaszowi Kohutowi (okręg śląski)[12].

19 lipca 2019 Robert Biedroń ogłosił na konferencji prasowej z przewodniczącym Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierzem Czarzastym oraz Adrianem Zandbergiem z zarządu krajowego Lewicy Razem wspólny start ich partii w wyborach parlamentarnych w tym samym roku[13]. Do porozumienia (startującego jako komitet wyborczy SLD, pod nieoficjalną nazwą Lewica) przystąpiły także m.in. Polska Partia Socjalistyczna i Twój Ruch. Na listach znalazło się około 100 kandydatów Wiosny, w tym kilkunastu na pierwszych miejscach[14]. Z rekomendacji Wiosny ponownie wystartowała posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (po rozwiązaniu partii Teraz!)[15]. Spośród 49 przypadłych komitetowi SLD mandatów poselskich i 2 senackich, Wiosna uzyskała 19 mandatów w Sejmie i 1 w Senacie. Sekretarz Wiosny Krzysztof Gawkowski został przewodniczącym Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy, wiceprezes partii Gabriela Morawska-Stanecka objęła funkcję wicemarszałka Senatu, a Paulina Piechna-Więckiewicz została dyrektorką biura Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy.

14 grudnia 2019 ogłoszono, że Wiosna i SLD połączą się w jedną partię o nazwie Nowa Lewica[16]. 19 stycznia 2020 prezes Wiosny Robert Biedroń został ogłoszony przez SLD, Wiosnę i Lewicę Razem wspólnym kandydatem w wyborach prezydenckich w tym samym roku. W głosowaniu otrzymał 2,22% poparcia, zajmując 6. miejsce wśród 11 kandydatów[17]. Przed II turą poparł Rafała Trzaskowskiego z PO[18], jednak Wiosna (podobnie, jak cała koalicja Lewica) nie zajęła oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

8 września 2020 z członkostwa w Wiośnie zrezygnowała posłanka Hanna Gill-Piątek, odchodząc z KKP Lewicy i wiążąc się z formacją Polska 2050[19].

Program polityczny

Program gospodarczy

 • Stopniowe podwyższanie pensji minimalnej do 2700 zł w 2020 roku, do 3000 zł w 2021 roku oraz do 3500 zł w 2024 roku, przy czym do 2028 ma zostać trwale powiązana ze średnią krajową na poziomie 60% średniej pensji[20].
 • Minimalna nieopodatkowana emerytura wynosząca 1600 złotych[21].
 • Likwidacja ZUS i KRUS, oraz przeniesienie ich kompetencji do administracji skarbowej[21].
 • Zniesienie ograniczeń dotyczących matek i ojców samodzielnie wychowujących dzieci w ramach programu Rodzina 500 plus[22].
 • Zagwarantowanie równości płac dla kobiet i mężczyzn pracujących na tym samym stanowisku[23].
 • Minimalna pensja dla nauczycieli wynosząca 3500 zł, a dla najlepszych dyplomowanych i profesorów oświaty – 6000–7000 zł[24].
 • Odejście od gospodarki opartej na węglu do 2035 roku poprzez zapoczątkowanie programu stworzenia sektora odnawialnych źródeł energii na 200 tysięcy miejsc pracy z programem dostosowawczym dla górników oraz pracowników elektrowni[25].
 • Cyfryzacja administracji, bezpłatny dostęp do Internetu w całym kraju[26].
 • Ogólnopolski budżet partycypacyjny[27].
 • Rozliczanie przedsiębiorstw przez internet, inkubator dla startupów w każdej gminie, jednolite interpretacje podatkowe[28].
 • Likwidacja Funduszu Kościelnego, opodatkowanie Kościoła[29].

Program społeczny

 • Gwarancja dostępu do lekarza specjalisty w ciągu 30 dni[30].
 • Legalizacja małżeństw osób tej samej płci[23].
 • Wprowadzenie instytucji rejestrowanego związku partnerskiego[23].
 • Gwarancja prawa kobiet do aborcji na żądanie do 12 tygodnia ciąży, pełne finansowanie in vitro, ściąganie alimentów jako zaległości podatkowych[31].
 • Bezpłatny wstęp do wszelkich instytucji kultury w całej Polsce w każdą niedzielę[32].
 • Powołanie Komisji Sprawiedliwości i Pojednania, która miałaby „zbadać nadużycia prawa przez funkcjonariuszy publicznych w latach 2015–2019”[33].
 • Autobus w każdej gminie[34].
 • Wsparcie asystentów, edukacja włączająca i wyższe o 500 zł świadczenia dla osób z niepełnosprawnością[35].
 • Deglomeracja urzędów i instytucji publicznych[36].

Zmiany w szkolnictwie

 • Wprowadzenie do programu nauczania wiedzy o najnowszych technologiach, zmianach klimatycznych, profilaktyce zdrowotnej, językach programowania, „cyberbezpieczeństwie” oraz rozpoznawaniu tzw. fake newsów[37].
 • Wprowadzenie nowoczesnej edukacji seksualnej oraz obowiązkowej edukacji przeciwko przemocy w szkołach każdego rodzaju[37].
 • Podwojenie liczby lekcji języka angielskiego oraz danie wyboru jednego przedmiotu prowadzonego całkowicie w języku angielskim dla uczniów szkół ponadpodstawowych[37].
 • Wycofanie religii ze szkół[29].

Program dla Unii Europejskiej

 • 10 milionów mieszkań w Unii Europejskiej[38].
 • Bezpłatny transport lądowy dla osób do 26 roku życia na terenie całej Unii[39].
 • Jednolity paszport europejski zamiast paszportów krajowych od 2022 roku[40].
 • Odejście od węgla do 2050 roku[41].
 • Wprowadzenie Europejskiej Karty Kultury i Sportu[42].
 • Wprowadzenie Europejskiej Karty Praw Kobiet[43].
 • Wdrożenie konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami[44].
 • Wsparcie finansowe dla mediów promujących demokrację i patrzących władzy na ręce[45].
 • Większe środki na granty dla organizacji pozarządowych[46].
 • Stworzenie listy leków kluczowych, które muszą być tak samo dostępne we wszystkich państwach członkowskich[47].
 • Zapewnienie dostępu do leków w cenie stosownej do zarobków obywateli danych krajów[47].
 • Europejski Program Walki z Rakiem[48].

Struktura i działacze

 Z tym tematem związana jest kategoria: Politycy partii Wiosna.

W partii Wiosna działają politycy zaliczani do różnych nurtów tzw. progresywnych (lewicowych i centrolewicowych). Z Wiosną związało się wielu dawnych działaczy Ruchu Palikota i Twojego Ruchu[49], częściowo także SLD (m.in. Krzysztof Gawkowski, Paulina Piechna-Więckiewicz, Grzegorz Pietruczuk) i Zielonych oraz lokalnie Partii Razem czy Nowoczesnej, jak również osoby wcześniej niezaangażowane politycznie (m.in. Maciej Gdula, Krzysztof Śmiszek i Sylwia Spurek)[50][51].

Zarząd Krajowy

Prezes:

Wiceprezes:

Sekretarz:

Skarbnik:

 • Arkadiusz Czarnecki

Pozostali członkowie:

Posłowie na Sejm IX kadencji (w KKP Lewicy)

Była posłanka Wiosny:

 • Hanna Gill-Piątek – do 8 września 2020, została posłanką bezpartyjną i niezrzeszoną

Senator X kadencji (w KKP Lewicy)

Posłowie do Parlamentu Europejskiego IX kadencji

Była posłanka Wiosny do Parlamentu Europejskiego:

Obaj eurodeputowani Wiosny IX kadencji należą w Parlamencie Europejskim IX kadencji do Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.

Poparcie w wyborach

Wybory parlamentarne

Wybory prezydenckie

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Zobacz też

Uwagi

 1. Data konwencji założycielskiej – rejestracja partii nastąpiła już w 2018.
 2. Członkowie kandydowali z list KW Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Przypisy

 1. Ilu członków mają polskie partie? Liczba zapisanych do PiS wzrosła dwukrotnie, polsatnews.pl, 1 lutego 2020 [dostęp 2020-02-01] .
 2. Wiosna Roberta Biedronia – Członkowie, liderzy, sondaże. [dostęp 2019-07-05].
 3. JacekJ. Liberski JacekJ., Nie każdy czeka na wiosnę. Robert Biedroń nie rozumie, że znowu jesteśmy w punkcie wyjścia, natemat.pl, 4 lutego 2019 [dostęp 2019-02-09] .
 4. ŁukaszŁ. Rogojsz ŁukaszŁ., Wiosna Roberta Biedronia. Polityczna złota rybka, której boją się rekiny [ANALIZA], gazeta.pl, 3 lutego 2019 [dostęp 2019-02-09] .
 5. KamilK. Fejfer KamilK., Fejfer: Wiosna Biedronia, czyli partia „dosyć” lewicowa [OPINIA], wp.pl, 6 lutego 2019 [dostęp 2019-02-09] .
 6. Pozycja 38507, Monitor Sądowy i Gospodarczy nr 172/2018, 5 września 2018 .
 7. AndrzejA. Stankiewicz AndrzejA., Skrywana partia Biedronia, onet.pl, 7 grudnia 2018 [dostęp 2019-02-02] .
 8. MarcinM. Dobski MarcinM., Wiosna nie nadejdzie? Kolejne zawirowania i wątpliwości wokół partii Biedronia, polskieradio24.pl, 10 lutego 2019 [dostęp 2019-02-11] .
 9. Wiosna Biedronia w Warszawie. Polityk ogłosił na Torwarze program i nazwę partii, naszemiasto.pl, 3 lutego 2019 [dostęp 2019-02-03] .
 10. Robert Biedroń udzielił poparcia Dulkiewicz w wyborach w Gdańsku. „Marzę o ty, żeby polityka Pawła Adamowicza była kontynuowana”, wpolityce.pl, 25 lutego 2019 [dostęp 2019-03-14] .
 11. Serwis PKW – Wybory 2019. [dostęp 2019-05-01].
 12. Serwis PKW – Wybory 2019. [dostęp 2019-05-27].
 13. SLD, Wiosna i Lewica Razem idą do wyborów parlamentarnych razem, pap.pl, 19 lipca 2019 [dostęp 2019-07-21] .
 14. Serwis PKW – Wybory 2019. [dostęp 2019-09-15].
 15. Kandydatem Lewicy na posła z Grudziądza: Łukasz Kowarowski, pomorska.pl, 26 sierpnia 2019 [dostęp 2019-09-15] .
 16. SLD i Wiosna połączą się. Biedroń zdradził nazwę, tvp.info, 14 grudnia 2019 [dostęp 2020-02-01] .
 17. Serwis PKW – Wybory 2020. [dostęp 2020-07-14].
 18. LeszekL. Rudziński LeszekL., Robert Biedroń zachęca by w II turze głosować na Rafała Trzaskowskiego i zapowiada powstanie nowej siły politycznej, polskatimes.pl, 29 czerwca 2020 [dostęp 2020-07-01] .
 19. ArkadiuszA. Jastrzębski ArkadiuszA. (oprac.), Hanna Gill-Piątek poza Wiosną. Rezygnuje też z klubu Lewicy, wp.pl, 8 września 2020 [dostęp 2020-09-08] .
 20. Godna praca, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-02-03] .
 21. a b Emerytury, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-02-03] .
 22. Polityka rodzinna, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-02-03] .
 23. a b c Równość, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-02-04] .
 24. Szkoła, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-02-04] .
 25. Transformacja energetyczna, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-02-04] .
 26. Cyfrowa Polska, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-02-04] .
 27. Partycypacja obywatelska, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-02-04] .
 28. Nowoczesna przedsiębiorczość, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-02-04] .
 29. a b Świeckie państwo, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-02-04] .
 30. Opieka zdrowotna, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-02-04] .
 31. Prawa kobiet, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-02-04] .
 32. Kultura i media, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-02-04] .
 33. Komisja sprawiedliwości i pojednania, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-02-04] .
 34. Transport publiczny, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-02-04] .
 35. Osoby z niepełnosprawnością, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-02-04] .
 36. Deglomeracja, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-02-04] .
 37. a b c Szkoła, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-02-03] .
 38. 10 milionów mieszkań w Europie, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-04-10] .
 39. Bezpłatny transport dla młodych, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-04-10] .
 40. Wspólna polityka wizowa, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-04-10] .
 41. Zielony Pakt dla Europy, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-04-10] .
 42. Europejska Karta Kultury i Sportu, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-04-10] .
 43. Europejska Karta Praw Kobiet, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-04-10] .
 44. Prawo do niezależnego życia, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-04-10] .
 45. Europejski Fundusz Wolnych Mediów, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-04-10] .
 46. Wsparcie dla organizacji pozarządowych, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-04-10] .
 47. a b Tańsze leki, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-04-10] .
 48. Europejska ochrona zdrowia, wiosnabiedronia.pl [dostęp 2019-04-10] .
 49. SebastianS. Białach SebastianS., Wiosna Biedronia powstała na gruzach starych partii Janusza Palikota, onet.pl, 4 lutego 2019 [dostęp 2019-02-05] .
 50. Zespół Wiosna [dostęp 2019-02-03] .
 51. Niech to się w końcu zmieni, czyli marzenia Biedronia, oko.press, 3 lutego 2019 [dostęp 2019-02-03] .

Linki zewnętrzne

Na podstawie artykułu: "Wiosna (partia polityczna)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy