Wisła Kraków w sezonie 2007/2008 (piłka nożna)


Wisła Kraków w sezonie 2007/2008 (piłka nożna) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sezon 2007/2008 był dla Wisły Kraków 12. sezonem z rzędu, a 68. w całej historii klubu, w najwyższej klasie rozgrywkowej w polskim systemie ligowym w piłce nożnej. Zespół rozpoczął przedsezonowe treningi 26 czerwca[1], a zajęcia przygotowawcze odbywały się w Austrii, Krakowie i Chicago[2]. W przerwie zimowej obozy szkoleniowe przeprowadzono w Hiszpanii[3]. Pierwszym spotkaniem, które rozegrała drużyna, był sparing 3 lipca z Omonią Nikozja. Krakowski klub rozpoczął sezon ligowy 4 sierpnia meczem na wyjeździe z Zagłębiem Lubin. W Pucharze Polski Wisła przegrała w finale z Legią Warszawą. Drugą edycję Pucharu Ekstraklasy drużyna zakończyła w półfinale. Na 5 kolejek przed końcem rozgrywek ligowych Wisła zdobyła 11. mistrzostwo Polski[4] i zapewniła sobie uczestnictwo w drugiej rundzie kwalifikacyjnej do Ligi Mistrzów.

Spis treści

Działalność klubu | edytuj kod

Pawełek GłowackiBaszczyńskiCléberPiotr BrożekSobolewskiZieńczukCantoroPaulistaBoguskiPaweł Brożek Podstawowy skład w sezonie 2007/2008 według ilości występów

Przed sezonem | edytuj kod

W lutym przedstawiciele Borussii Dortmund osiągnęli porozumienie z krakowskim klubem w sprawie transferu definitywnego Jakuba Błaszczykowskiego, który po zakończeniu sezonu 2007/2008 przeniósł się oficjalnie do Niemiec. Pomocnik został drugim najdrożej sprzedanym piłkarzem w historii Wisły[5].

5 czerwca Lech Poznań na oficjalnej stronie internetowej poinformował o transferze Emiliana Dolhy[6]. Krakowski klub wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec rumuńskiego bramkarza za przedwczesne zerwanie kontraktu i wypowiedzi w mediach ujawniające kulisy nieudanych negocjacji nad nową umową[7].

Z końcem czerwca ze sponsorowania Wisły wycofała się Kompania Piwowarska[8].

Od 1 do 12 lipca kadra Wisły razem z sztabem przygotowywała się do rundy jesiennej w ośrodku treningowym położonym w Großpetersdorf. Podczas zgrupowania rozegrano 4 sparingi z klubami z Cypru, Słowenii, Rumunii i Bułgarii[9]. Między 25 a 30 lipca 20 zawodników[10] krakowskiego klubu przebywało w Chicago[11], gdzie wzięli udział w turnieju towarzyskim Chicago Trophy[12], zakończonym zdobyciem statuetki. Wyjazd sprawił, że mecz 1. kolejki z Górnikiem Zabrze przesunięto na 15 sierpnia.

Runda jesienna | edytuj kod

Od sezonu 2007/2008 na koszulki meczowe wrócił herb klubu, który w poprzedniej edycji rozgrywek został zastąpiony symbolem gwiazdy w ramach obchodów stulecia powstania[13].

Na początku sierpnia Polski Związek Piłki Nożnej za pośrednictwem Wydziału Gier odrzucił skargę Wisły i potwierdził uprawnienia Dolhy do gry w Poznaniu. Decyzja została podtrzymana 20 września na posiedzeniu Związkowego Trybunału Piłkarskiego, gdzie rozpatrzono negatywnie odwołanie krakowskiego klubu[14].

Piłkarze Wisły w dniach 12-14 listopada wzięli udział w zgrupowaniu w Dublinie, gdzie zmierzyli się w towarzyskim spotkaniu z St. Patrick’s Athletic. Wyjazd do Irlandii był kontynuacją współpracy klubu z agencją Platinum One, która zorganizowała udział Wisły w lipcowym turnieju Chicago Trophy[15].

Przerwa zimowa | edytuj kod

18 grudnia do polskich pierwszoligowych klubów rozesłano spis nazwisk zawodników, którzy w zimowym oknie transferowym mogli zmienić zespół. Na zaakceptowanej przez radę nadzorczą liście znalazło się 18 piłkarzy z szerokiego składu Wisły[16].

Od 14 do 27 stycznia w prowincji Walencja przeprowadzono pierwszą część przygotowań klubu do rundy wiosennej. W trakcie zgrupowania rozegrano 4 sparingi z zagranicznymi zespołami. Zawodnicy Wisły ponownie przebywali w Hiszpanii między 1 a 13 lutego, trenując w regionie Andaluzja i biorąc udział w międzynarodowym turnieju towarzyskim[17].

Na styczniowym posiedzeniu Europejskiego Forum Klubowego, które odbywało się w Nyonie w siedzibie UEFA, krakowski klub dołączył do Europejskiego Zrzeszenia Klubów, składającego się z 103 zespołów[18].

W lutym przedstawiciele Wisły wystąpili do Polskiego Związku Piłki Nożnej o rozwiązanie umowy Tomasza Dawidowskiego z powodu licznych kontuzji[19]. W marcu Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim uwzględnił zastrzeżenia Wisły wobec wyrejestrowania Emiliana Dolhy i nadania uprawnień do gry w Lechu. Transfer rumuńskiego bramkarza wrócił do ponownego rozstrzygnięcia w Polskim Związku Piłki Nożnej[20].

Runda wiosenna | edytuj kod

Przed rozpoczęciem marcowego spotkania z Widzewem Łódź na trybuny stadionu Wisły nie została wpuszczona część kibiców gości. Powodem była niezgodność danych na dokumentach osobistych z listą autoryzowaną przez wysyłający klub[21]. W wyniku solidaryzowania się z przyjezdnymi druga połowa meczu odbyła się bez dopingu fanów krakowskiego zespołu[22].

Jean Paulista za postawę wobec trenera Macieja Skorży podczas marcowego meczu przeciwko Odrze Wodzisław został dyscyplinarnie odsunięty od pierwszego zespołu[23]. Po zakończeniu 22. kolejki krakowski klub został ukarany przez Komisję Ligi zamknięciem trybuny D na 2 spotkania ligowe z powodu rzucenia na murawę scyzoryka oraz karami finansowymi w łącznej wysokości 60 000 złotych za protesty zawodników i sztabu po czerwonej kartce Clébera. Brazylijskiemu piłkarzowi nałożono dodatkowo 3 mecze zawieszenia[24]. Odwołanie Wisły od decyzji o zamknięciu trybuny północnej zostało rozpatrzone negatywnie przed derbami Krakowa[25].

Odebranie medali i pucharu za zdobycie 11. mistrzostwa Polski przez zawodników odbyło się po zakończeniu ostatniego spotkania ligowego na specjalnej scenie ustawionej na murawie stadionu Wisły[26]. Po dekoracji zawodnicy wspólnie z kibicami świętowali tytuł na krakowskim rynku[27].

Podczas ostatniej kolejki inauguracyjnego sezonu Młodej Ekstraklasy zawodnicy drugiego zespołu Wisły zapewnili sobie pierwsze miejsce w tabeli[28].

Między 19 a 26 maja część zawodników Wisły ponownie przebywała w Ameryce Północnej, gdzie rozegrali 2 spotkania towarzyskie w Chicago i Toronto[29].

Stadion | edytuj kod

Przed sezonem | edytuj kod

Na przełomie czerwca i lipca przedstawiciele Stowarzyszenia Kibiców Wisły Kraków przekazali krakowskiemu magistratowi listę wad odnotowanych na oddanej do użytku trybunie południowej i powstającej trybunie północnej. Kibice krakowskiego klubu otrzymali od Jacka Majchrowskiego deklarację o współpracy przy modernizacji obiektu[30].

W związku z modernizacją i przebudową stadionu, na posiedzeniu przedstawicieli policji, władz miejskich i klubu z 16 lipca zadecydowano, że mecze kontrolne zaplanowane na lipiec odbyły się bez udziału publiczności[31].

Runda jesienna | edytuj kod

28 sierpnia władze miejskie przekazały klubowi w użytkowanie trybunę północną[32]. Nowa widownia zwiększyła pojemność stadionu o 5690 miejsc. Obiekt przy ulicy Reymonta mógł pomieścić łącznie 20 000 osób[33]. W kolejnym dniu zgodę na organizację imprez masowych wydała policja[34], co umożliwiło sprzedaż po raz pierwszy biletów na nową trybunę D. Otwarcie widowni nastąpiło przed meczem 6. kolejki z Lechem Poznań[35].

W ostatnim dniu sierpnia pomiędzy trybunami A i E rozpoczęto prace geodezyjne związane z powstawaniem pawilonu medialnego[36]. Budowa centrum konferencyjnego ruszyła 3 września. Koszt inwestycji oceniono na 12 000 000 złotych[37].

Przerwa zimowa | edytuj kod

W grudniu Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków udostępniło piłkarskiej spółce Wisły w wieczyste użytkowanie część terenów przy ulicy Reymonta, na których zaplanowano utworzenie bazy treningowej z boiskami[38].

23 stycznia miejscy radni podjęli uchwałę, na podstawie której stadion Wisły zyskał oficjalną nazwę imienia Henryka Reymana[39].

W połowie lutego na dole trybuny D zamontowano metalową platformę dla osób prowadzących doping (tzw. gniazdo). Konstrukcja posiadała wymiary 1,5 x 3 metry i mogła pomieścić 3 osoby: gniazdowego oraz dwie osoby z bębnami. Pierwszym spotkaniem, podczas którego skorzystano z platformy, był sparing 16 lutego z Polonią Bytom[40].

Runda wiosenna | edytuj kod

Uroczyste otwarcie pawilonu multimedialnego odbyło się 26 lutego[41]. Budynek multimedialny powstał jako konstrukcja żelbetowo-stalowo-szklana. W środku składa się z dwóch kondygnacji – parteru i pierwszego piętra. Parter zbudowano na planie ¾ koła, natomiast pierwsze piętro – na planie całego koła. Głównym pomieszczeniem we wnętrzu jest sala konferencyjna o powierzchni ok. 300 m2[42].

Od 19 maja do pierwszych dni czerwca trwała rozbiórka trybuny na sektorze C, gdzie mieścił się sektor ultrasów krakowskiego zespołu[43]. Zdemontowane krzesełka zostały przekazane klubom piłkarskim z niższych klas rozgrywkowych[44]. W kolejnym etapie prac budowlanych przystąpiono do rozbiórki wieży od strony trybuny E[45].

Frekwencja | edytuj kod

Orange Ekstraklasa | edytuj kod

Rozgrywki polskiej ekstraklasy piłkarskiej w latach 2007/2008 odbyły się w dwóch rundach – jesiennej (trwającej od 27 lipca 2007 do 25 listopada 2007) oraz wiosennej (trwającej od 30 listopada 2007 do 10 maja 2008).

Tabela | edytuj kod

Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Legia Warszawa zakwalifikowała się do Pucharu UEFA jako zwycięzca Pucharu Polski.
2 Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski została wykupiona po sezonie przez II ligową Polonia Warszawa i zrezygnowała z prawa startu w europejskich pucharach w sezonie 2008/2009.
3 Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję, że do najbliższej edycji Pucharu UEFA zostanie zgłoszony Lech Poznań.

4 Za udział w aferze korupcyjnej Zagłębie Lubin zostało zdegradowane o jedną klasę rozgrywkową.

Wyniki spotkań | edytuj kod

 Osobny artykuł: I liga polska w piłce nożnej (2007/2008) – wyniki spotkań.

Ostatnia aktualizacja: 30. kolejka
     zwycięstwo
     remis      porażka

 1. Zagłębie Sosnowiec w rundzie jesiennej rozgrywało spotkania jako gospodarz na stadionie w Wodzisławiu, ze względu na niespełnienie wymogów licencyjnych przez stadion w Sosnowcu.

Kolejka po kolejce | edytuj kod

     II runda kwalifikacyjna Ligi Mistrzów      I runda kwalifikacyjna Pucharu UEFA

Remes Puchar Polski | edytuj kod

 Zobacz też: Puchar Polski w piłce nożnej (2007/2008).

Jako drużyna występująca w sezonie 2006/2007 w rozgrywkach Orange Ekstraklasy, Wisła Kraków rozpoczęła rozgrywki Pucharu od 1/16 finału.

Ostatnia aktualizacja: 13 maja 2008
     zwycięstwo
     remis      porażka

 1. W 77. minucie mecz został przerwany na 9 minut z powodu awantur na trybunach.

Puchar Ekstraklasy | edytuj kod

 Zobacz też: Puchar Ekstraklasy (2007/2008).

Jako drużyna występująca w sezonie 2006/2007 w rozgrywkach Orange Ekstraklasy, Wisła Kraków rozpoczęła rozgrywki Pucharu od 1. rundy, skąd awansowała do dalszych etapów z pierwszego miejsca w grupie D.

Ostatnia aktualizacja: 13 maja 2008
     zwycięstwo
     remis      porażka

 1. Zagłębie Sosnowiec ze względu na niespełnienie wymogów licencyjnych przez stadion w Sosnowcu zagrało w Krakowie w roli gospodarza.

Mecze towarzyskie | edytuj kod

 1. Wewnętrzny mecz kontrolny.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja 2008.
     zwycięstwo
     remis      porażka

Zawodnicy | edytuj kod

Skład | edytuj kod

W nawiasach wprowadzenia na boisko.
     odejścia ze składu      przyjścia do składu

 1. od lutego 2008.
 2. do stycznia 2008.
 3. do 31 stycznia 2008.
 4. rozwiązanie kontraktu 19 lutego 2008.
 5. od 30 stycznia 2008.
 6. rozwiązanie kontraktu 23 stycznia 2008.
 7. od 8 lutego 2008.
 8. do 9 stycznia 2008.
 9. od 31 sierpnia 2007.
 10. powrót z wypożyczenia od 1 stycznia 2008.
 11. wypożyczony od lutego 2008.
 12. wypożyczony od 6 lutego 2008.

Transfery | edytuj kod

Przyszli | edytuj kod

Kwoty transferowe bez podanego źródła oparto na podstawie Transfermarkt.
Stan na: 10 maja 2008.

Odeszli | edytuj kod

Kwoty transferowe bez podanego źródła oparto na podstawie Transfermarkt.
Stan na: 10 maja 2008.

Nowe kontrakty | edytuj kod

Stan na: 10 maja 2008.

Zarząd i sztab szkoleniowy | edytuj kod

Przed sezonem | edytuj kod

Po zakończeniu sezonu 2006/2007 trener bramkarzy Ryszard Jankowski przeniósł się do Dyskobolii Grodzisk Mazowiecki[84].

13 czerwca Mariusz Heler na konferencji prasowej przedstawił oficjalnie nowego trenera Macieja Skorżę i dyrektora sportowego Jacka Bednarza[85]. Do sztabu szkoleniowego krakowskiego klubu dołączył Andrzej Blacha w roli asystenta. Treningi bramkarzy przejął Jacek Kazimierski. Funkcje w zespole zachowali Andrzej Bahr i Kazimierz Moskal[86].

19 czerwca rada nadzorcza krakowskiego klubu przyjęła rezygnację Mariusza Helera ze stanowiska prezesa. Nowym zwierzchnikiem został Marek Wilczek[87].

W lipcu sztab szkoleniowy uzupełnił Rafał Janas w roli drugiego asystenta[88]. Kolejnym kierownikiem pierwszej drużyny został Robert Adaszyński[89].

Runda wiosenna | edytuj kod

W ostatnim dniu marca 2008 roku Andrzej Blacha rozwiązał ze skutkiem natychmiastowym kontrakt w krakowskim klubie z powodu toczącego się postępowania prokuratorskiego związanego z zarzutami korupcyjnymi w okresie poprzedzającym zatrudnienie w Wiśle[90].

Personel | edytuj kod

Daty pełnienia funkcji w radzie nadzorczej na podstawie wpisów w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego.

Przypisy | edytuj kod

 1. Pierwszy trening pod okiem Skorży, archiwum.wisla.krakow.pl, 26 czerwca 2007 .
 2. Siedem sparingów przed sezonem, archiwum.wisla.krakow.pl, 13 czerwca 2007 .
 3. Plany przygotowań do rundy wiosennej, archiwum.wisla.krakow.pl, 12 grudnia 2007 .
 4. Mistrzem Polski jest Wisła!, archiwum.wisla.krakow.pl, 19 kwietnia 2008 .
 5. Błaszczykowski od lata piłkarzem Borussii, wislaportal.pl, 22 lutego 2007 .
 6. a b Dolha podpisał kontrakt z... Lechem Poznań, wislaportal.pl, 5 czerwca 2007 .
 7. Dolha będzie miał finansowe zaległości wobec Wisły?, wislaportal.pl, 10 czerwca 2007 .
 8. Współpraca z Tyskim dobiega końca, archiwum.wisla.krakow.pl, 10 czerwca 2007 .
 9. Wisła rozpoczyna zgrupowanie, archiwum.wisla.krakow.pl, 1 lipca 2007 .
 10. Kadra na turniej w Stanach, archiwum..wisla.krakow.pl, 23 lipca 2007 .
 11. Chicago Trophy czas zacząć, archiwum.wisla.krakow.pl, 24 lipca 2007 .
 12. Posłuchaj, jak gramy!, archiwum.wisla.krakow.pl, 24 lipca 2007 .
 13. Herb wrócił na koszulki, archiwum.wisla.krakow.pl, 24 lipca 2007 .
 14. Trybunał Piłkarski odrzucił odwołanie Wisły ws. Dolhy, 90minut.pl, 20 września 2007 .
 15. W listopadzie do Irlandii, archiwum.wisla.krakow.pl, 18 października 2007 .
 16. Wisła Kraków - lista transferowa, archiwum.wisla.krakow.pl, 18 grudnia 2007 .
 17. Plany przygotowań do rundy wiosennej, archiwum.wisla.krakow.pl, 12 grudnia 2007 .
 18. Wisła w European Club Association, archiwum.wisla.krakow.pl, 23 stycznia 2008 .
 19. Wisła chce rozwiązać kontrakt z Dawidowskim, archiwum.wisla.krakow.pl, 16 lutego 2008 .
 20. Wraca sprawa Emiliana Dolhy, archiwum.wisla.krakow.pl, 20 marca 2008 .
 21. Oświadczenie w sprawie kibiców Widzewa, archiwum.wisla.krakow.pl, 3 marca 2008 .
 22. [wideo] Debiut D3, archiwum.wisla.krakow.pl, 2 marca 2008 .
 23. Jean Paulista odsunięty od pierwszej drużyny, archiwum.wisla.krakow.pl, 8 kwietnia 2008 .
 24. Trybuna D zamknięta na dwa mecze, archiwum.wisla.krakow.pl, 27 marca 2008 .
 25. Derby bez trybuny D, archiwum.wisla.krakow.pl, 17 kwietnia 2008 .
 26. Feta - zdradzamy szczegóły, archiwum.wisla.krakow.pl, 8 maja 2008 .
 27. Feta na Rynku - informacje, archiwum.wisla.krakow.pl, 9 maja 2008 .
 28. Wisła mistrzem po dramatycznej końcówce!, archiwum.wisla.krakow.pl, 18 maja 2008 .
 29. Wisła zagra z Chicago Fire, archiwum.wisla.krakow.pl, 18 maja 2008 .
 30. Kraków: Kibice byli u prezydenta, stadiony.net, 24 czerwca 2007 .
 31. Sparingi bez publiczności, archiwum.wisla.krakow.pl, 17 lipca 2007 .
 32. Trybuna D odebrana!, archiwum.wisla.krakow.pl, 28 sierpnia 2007 .
 33. Odbiór trybuny we wtorek, archiwum.wisla.krakow.pl, 27 sierpnia 2007 .
 34. Zgoda policji już jest!, archiwum.wisla.krakow.pl, 29 sierpnia 2007 .
 35. Sektor D - rozpoczynamy sprzedaż biletów!, archiwum.wisla.krakow.pl, 29 sierpnia 2007 .
 36. Budynek medialny do końca roku?, archiwum.wisla.krakow.pl, 30 sierpnia 2007 .
 37. Pawilon medialny - prace rozpoczęte, archiwum.wisla.krakow.pl, 3 września 2007 .
 38. Porozumienie w sprawie gruntów, archiwum.wisla.krakow.pl, 7 grudnia 2007 .
 39. Stadion im. Henryka Reymana, archiwum.wisla.krakow.pl, 23 stycznia 2008 .
 40. Nowe gniazdo na sektorze D, archiwum.wisla.krakow.pl, 16 lutego 2008 .
 41. Otwarto pawilon multimedialny, archiwum.wisla.krakow.pl, 26 lutego 2008 .
 42. Fundamenty już są, ściany niedługo, archiwum.wisla.krakow.pl, 18 września 2007 .
 43. [wideo] Legenda odchodzi do historii, archiwum.wisla.krakow.pl, 29 maja 2008 .
 44. Ruszyła rozbiórka sektora X, archiwum.wisla.krakow.pl, 19 maja 2008 .
 45. [wideo] Wieża runęła, archiwum.wisla.krakow.pl, 3 czerwca 2008 .
 46. Debiutant Mączyński, archiwum.wisla.krakow.pl, 8 czerwca 2007 .
 47. Jacek Bednarz o transferach, archiwum.wisla.krakow.pl, 26 czerwca 2007 .
 48. Co dalej z Boguskim?, eurosport.tvn24.pl, 28 czerwca 2007 .
 49. a b Kmiecik wypożyczony do Sosnowca, wislaportal.pl, 22 lipca 2007 .
 50. Marcin Juszczyk, arka.gdynia.pl .
 51. Magiera wypożyczony do ŁKS Łódź, wislaportal.pl, 4 lipca 2006 .
 52. Przemysław Szabat żegna się z Wisłą, wislaportal.pl, 20 grudnia 2008 .
 53. Piotr Ćwielong w Wiśle Kraków, wislaportal.pl, 29 czerwca 2019 .
 54. Tomasz Jirsak kosztował 740 tys. euro. Dlaczego nie gra w Wiśle?, krakow.sport.pl, 21 kwietnia 2009 .
 55. Tomáš Jirsák na nowych warunkach kontraktowych, wislaportal.pl, 10 lipca 2007 .
 56. Andrzej Niedzielan zawodnikiem Wisły Kraków!, wislaportal.pl, 16 lipca 2007 .
 57. Syn prezydenta w Wiśle Kraków, wislaportal.pl, 26 lipca 2007 .
 58. MacPherlin Dudu Omagbemi nowym zawodnikiem Wisły Kraków, wislaportal.pl, 31 sierpnia 2007 .
 59. Kmiecik rozstał się z Zagłębiem Sosnowiec, wislaportal.pl, 4 stycznia 2008 .
 60. Chcą, aby Wisła zapłaciła za Juniora Diaza, sport.onet.pl, 31 października 2010 .
 61. Wisła Kraków, forumcm.net, 1 lutego 2008 .
 62. Matusiak podpisał kontrakt z Wisłą, wislaportal.pl, 7 lutego 2008 .
 63. Wisła pozbyła się Łobodzińskiego, przegladsportowy.pl, 14 lipca 2011 .
 64. Wojciech Łobodziński wiślakiem na najbliższe 5 lat, wislaportal.pl, 9 lutego 2008 .
 65. Wisła Kraków - 2007/08 (runda wiosenna), 90minut.pl .
 66. a b Błaszczykowski od lata piłkarzem Borussii, wislaportal.pl, 22 lutego 2007 .
 67. Hristu Chiacu w Dinamie Bukareszt, wislaportal.pl, 20 czerwca 2007 .
 68. Stolarczyk przeszedł do GKS-u Bełchatów, wislaportal.pl, 24 czerwca 2007 .
 69. Branko Radovanović w UTA Arad, wislaportal.pl, 25 czerwca 2007 .
 70. Svitlica opuszcza Wisłę, futmal.pl, 9 lipca 2007 .
 71. Marek Penksa wraca do Drezna, wislaportal.pl, 18 lipca 2007 .
 72. Gołoś wypożyczony do Górnika Zabrze, wislaportal.pl, 25 lipca 2007 .
 73. Mijailović znalazł klub, wislaportal.pl, 5 marca 2008 .
 74. Ćwielong oficjalnie w Ruchu, wislaportal.pl, 9 stycznia 2008 .
 75. Kamil Kosowski: - Cel Primera División!, wislaportal.pl, 25 stycznia 2008 .
 76. Thwaite wciąż wiślakiem, wislaportal.pl, 30 stycznia 2008 .
 77. Thwaite przeszedł do SK Brann, wislaportal.pl, 31 stycznia 2008 .
 78. Gołoś i Magiera definitywnie w Zabrzu?, wislaportal.pl, 9 stycznia 2008 .
 79. Kontrakt Kałudy rozwiązany, archiwum.wisla.krakow.pl, 16 lutego 2008 .
 80. Jacob Burns piłkarzem rumuńskiej Unirei, wislaportal.pl, 19 lutego 2008 .
 81. Małecki z nowym kontraktem!, wislaportal.pl, 1 października 2009 .
 82. Rafał Boguski przedłużył kontrakt z Wisłą, 90minut.pl, 13 września 2007 .
 83. [wideo] Cleber przedłuży umowę z Wisłą, archiwum.wisla.krakow.pl, 9 listopada 2007 .
 84. Trener Jankowski kończy pracę z Wisłą Kraków, archiwum.wisla.krakow.pl, 8 czerwca 2007 .
 85. Maciej Skorża trenerem Wisły, archiwum.wisla.krakow.pl, 13 czerwca 2007 .
 86. Nowy sztab szkoleniowy Białej Gwiazdy, archiwum.wisla.krakow.pl, 13 czerwca 2007 .
 87. Zmiana w zarządzie Wisły Kraków, archiwum.wisla.krakow.pl, 20 czerwca 2007 .
 88. Janas asystentem Skorży, sport.interia.pl, 16 lipca 2007 .
 89. Wisła Kraków - Widzew 0:1 (0:0) - dream team pokonany, lodz.nasze.miasto.pl, 23 lipca 2007 .
 90. Nie wyobrażał sobie dalszej współpracy, archiwum.wisla.krakow.pl, 31 marca 2008 .
Na podstawie artykułu: "Wisła Kraków w sezonie 2007/2008 (piłka nożna)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy