Wish (manga)


Wish (manga) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wish (jap. ウィッシュ Uisshu) – shōjo manga stworzona przez grupę Clamp. Została wydana przez Kadokawa Shoten. W Polsce manga została w całości wydana przez wydawnictwo Japonica Polonica Fantastica. Z powodu pewnych kwestii fabularnych często jest klasyfikowana jako shōnen-ai.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Historia skupia się na życiu anioła Kohaku i doktora Shuichiro Kudo, który jest zwykłym śmiertelnikiem. Pewnego dnia, gdy Shuichiro wracał z pracy do domu, na pobliskim drzewie zauważył małego Kohaku, atakowanego przez kruka. Odgania napastnika i pomaga Kohaku zejść z drzewa. W podzięce Kohaku oferuje spełnienie każdego życzenia Shuichiro. Jednakże wybawca anioła jest zadowolony z tego co ma (przyzwoity dom, pieniądze, uroda i praca), więc nie chce niczego więcej. Pomimo tego, honorowy Kohaku zobowiązuje się do spełnienia jego życzenia za wszelką cenę, więc zostaje z nim.

Późniejsza historia opiera się na rozwoju ich wzajemnych relacji, wliczając w to niesioną pomoc lub próby powstrzymania innego anioła/demona/śmiertelnego, którego później napotkają.

Manga | edytuj kod

Kolejne rozdziały mangi były publikowane w magazynie Asuka Comics DX wydawnictwa Kadokawa Shoten.

Postacie | edytuj kod

Pomimo że anioły w Wish z wyglądu przypominają w większości postaci żeńskie, są one bezpłciowe. W japońskim języku, w którym oryginalnie powstała manga, anioły i demony mówią o sobie używając specyficznych zaimków, które odnoszą się do jednej lub drugiej płci.

 • Kohaku: anioł, który raczej przypadkowo spadł na ziemski padół w poszukiwaniu innego anioła o imieniu Hisui. Kiedy ugrzązł na drzewie został uratowany przez Shuichirou. W efekcie postanowił spełnić jego dowolne życzenie, ale miły wybawca jest zadowolony ze swojego życia pod każdym względem. Postanawia pozostać z nim w nadziei, że kiedyś trafi się szansa odwdzięczenia się mu (wpakowując się później w inne różne problemy). Ponieważ jest dopiero aniołem-praktykantem, Kohaku potrafi przybrać swoją dużą formę tylko podczas dnia – w nocy kurczy się i jest malutki. Jako anioł nie może jeść nic, co pochodzi bezpośrednio od żywego organizmu (jak mięso, warzywa, chleb) z małym wyjątkiem, jakim jest mleko i okazjonalnie miód.
 • Shuichiro Kudo: młody lekarz, który uratował Kohaku pomagając mu zejść z drzewa, na którym utkwił. Dzięki temu uratowany obiecuje spełnić jego dowolne życzenie, jednak on jest ze wszystkiego zadowolony. Shuichiro jest generalnie uprzejmy i godny zaufania, ale jest typem samotnika. Szybko jednak zaprzyjaźnia się z Kohaku i całą gromadką innych nowo przybyłych lokatorów.
 • Hisui: jest jednym z czterech Archaniołów żywiołów (ognia, wody, ziemi i wiatru), jego żywiołem jest wiatr. Kohaku przybywa na ziemię w jego poszukiwaniu po tym, jak zniknął po spotkaniu na moście pomiędzy Niebem a Piekłem.
 • Kouryuu: jest diabłem o randze porównywalnej do rangi Kohaku – może zachować swoją pełną formę tylko w nocy, a w dzień maleje. Postawa Koryu wobec Kohaku jest trochę tajemnicza, na zmianę pomaga i przeszkadza mu. Jedną z jego ulubionych rozrywek było uprzykrzanie życia Kohaku i czerpanie radości z jego smutku.
 • Kokuyo: jedyny syn Lucyfera, który spotkał się z Hisui na moście pomiędzy Niebem i Piekłem.
 • Ruri i Hari: bliźniacze kocie demony, które służą Kouryuu. Mogą się zmienić w zwyczajne domowe burasy i wypełniają rozkazy swojego pana, jak przynoszenie różnych rzeczy czy dusz. W głębi serca uwielbiają buziaki dawane im przez Kouryuu. Można je odróżnić tylko po dodatkach jakie noszą.
 • Touki: niebiański Archanioł wody. Głównie przez bezemocjonalny wyraz twarzy zyskał reputację nieczułego. Po raz pierwszy się pojawia, gdy schodzi na ziemię by odnaleźć tajemniczo zaginionego Pana Królićka. Jest bardzo dumny z Kohaku i opiekuje się nim na swój cichy sposób.
 • Ranshou: niebiański Archanioł ziemi. Najbardziej „wyluzowany” Anioł w całym Niebie, pomimo pozycji jaką ma. Uwielbia zaczepiać Kohaku.
 • Ryuuki: niebiański Archanioł ognia. Jest bardzo porywczy i robi coś zanim pomyśli. Podkochuje się w Hisui.
 • Usagi (polska wersja Pan Królićek): to mały, biały króliczek ze skrzydełkami, który pełni bardzo ważną rolę – dostarcza wiadomości od Boga. Jeśli cię odwiedzi, oznacza to, że masz wiadomość od samego Boga. Wiadomości, jakie dostarcza, wyglądają jak kwiatki, które znikają i automatycznie odtwarzają się w umyśle adresata.
 • Sango/Shinju: kot zaprzyjaźniony z Kohaku.

Ciekawostki | edytuj kod

Większość bohaterów tej mangi posiada imiona pochodzące od nazw japońskich minerałów:

Crossover | edytuj kod

Do grudnia 2006 Wish byłą jedyną mangą grupy Clamp, która nie posiada nawiązań ani w Tsubasa Reservoir Chronicle, ani w ×××HOLiC. Bohaterowie tej serii pojawiają się za to w jednym z nowszych dzieł tej grupy rysowniczek – Kobato..

Przypisy | edytuj kod

 1. Wish 第2巻 (jap.). Kadokawa Shoten. [dostęp 2018-03-24].
 2. Wish 第2巻 (jap.). Kadokawa Shoten. [dostęp 2018-03-24].
 3. Wish 第3巻 (jap.). Kadokawa Shoten. [dostęp 2018-03-24].
 4. Wish 第4巻 (jap.). Kadokawa Shoten. [dostęp 2018-03-24].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wish (manga)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy