Witamy w domu


Witamy w domu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witamy w domu – galeria murali powstała na wiosnę 2018 z inicjatywy Fundacji Klamra i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy współpracy z Zarządem Dróg Miejskich w Warszawie[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Mural upamiętniający Zygmunta Baumana w Warszawie przy dworcu stacji Warszawa-Gdańska zrealizowany przez Fundację Klamra w ramach galerii – Witamy w domu.

Galeria powstała jako wydarzenie towarzyszące wystawie „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” prezentowanej w ramach obchodów 50-rocznicy tzw. wydarzeń marcowych. Galeria poświęcona jest postaciom, które na fali kampanii antysemickiej w 1968 roku, opuściły Polskę, a inspiracją dla powstania Galerii była postać aktorki Idy Kamińskiej, która w dniu swojego wyjazdu żegnana była na Dworcu Gdańskim, kwiatami. W ramach Galerii powstało sześć murali upamiętniających filozofa i socjologa Zygmunta Baumana, dziennikarza Mariana Eilego, poetkę i pisarkę Annę Frajlich-Zając, aktorkę Idę Kamińską, operatora filmowego Jerzego Lipmana oraz lekarkę i działaczkę społeczną Alinę Marglis-Edelman.

Autorami murali były artystki Barbara Poniatowska, Aleksandra Adamczak i Marta Zabłocka oraz Dariusz Paczkowski. Prezentacja Galerii odbyła się 15 maja 2018[2].

Lokalizacja | edytuj kod

Galeria Witamy w domu znajduje się na podporach wiaduktów w ciągu ul. gen. Władysława Andersaul. Adama Mickiewicza nad torami PKP i ul. Zygmunta Słomińskiego, tuż obok dworca stacji Warszawa Gdańska[3].

Kontrowersje | edytuj kod

Po prezentacji Galerii Witamy w domu, w niektórych mediach pojawiły się głosy krytyki wobec umieszczenia wśród bohaterów murali postaci filozofa Zygmunta Baumana. Krytycznie o muralu poświeconemu socjologowi pisał między innymi Portal Warszawski[4], Prosto z Mostu[5] oraz publicysta tygodnika „Do Rzeczy” – Wojciech Wybranowski, wskazując iż Zygmunt Bauman zanim został cenionym socjologiem i filozofem był funkcjonariuszem Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego odpowiedzialnym za zwalczanie podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej[6].

20 maja 2018 mural przedstawiający Zygmunta Baumana został zniszczony[7]. Dariusz Paczkowski, autor rysunku, poinformował w kontrowersyjnej wypowiedzi prasowej, że odmówił odtworzenia muralu, i stwierdził, że zgodnie z "oczekiwaniami spoleczeństwa" usunie z malowidła postać Baumana[8].

Przypisy | edytuj kod

  1. Murale przy Dworcu Gdańskim opowiedzą o Marcu ’68. polin.pl. [dostęp 2018-05-20].
  2. "Witamy w domu" – murale przy Dworcu Gdańskim. polin.pl. [dostęp 2018-05-20].
  3. ,,Witamy w domu” - galeria murali. um.warszawa.pl. [dostęp 2018-05-20].
  4. Oficer KBW i wróg Armii Krajowej, został bohaterem muralu. OBURZAJĄCE! Gdzie jest Muzeum Powstania Warszawskiego???. portalwarszawski.com.pl. [dostęp 2018-05-20].
  5. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!. prostozmostu24.pl. [dostęp 2018-05-20].
  6. Zygmunt Bauman na muralu. Kolejna kontrowersyjna inicjatywa Muzeum Polin. dorzeczy.pl. [dostęp 2018-05-20].
  7. KatarzynaK. Zając-Malarowska KatarzynaK. (oprac.), "Morderca", "Mjr UB". Zdewastowano mural z Zygmuntem Baumanem, „wawalove.wp.pl”, 21 maja 2018 [dostęp 2018-05-22]  (pol.).
  8. Na muralu Baumana napisali ?morderca?. Autor malowidła: Nie odmalujemy go, „metro.waw” [dostęp 2018-05-22]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Witamy w domu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy