Witold Modelski


Witold Modelski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witold Stefan Modelski ps. „Warszawiak” (ur. 11 listopada 1932 w Warszawie, zm. 20 września 1944 tamże) – powstaniec warszawski, łącznik w batalionie „Gozdawa”, najmłodszy (niespełna 12-letni) uczestnik walk powstańczych odznaczony Krzyżem Walecznych.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W czasie wojny, po spaleniu się ich mieszkania na ul. Nowy Świat, rodzina Modelskich przeniosła się na ul. Leszno, gdzie Witold pozostawał pod opieką matki Jadwigi Marii Modelskiej aż do wybuchu powstania. Na początku sierpnia 1944 przyłączył się do Zgrupowania „Radosław” – batalion „Parasol”- 1. kompania - IV pluton. Po upadku Woli przeszedł na Stare Miasto do Grupy „Północ” – odcinek „Sosna” - batalion „Gozdawa” - 2. kompania „szturmowa” i zakończył swój szlak bojowy na Czerniakowie – zgrupowanie „Radosław” - Brygada Dywersji Broda 53 - kompania „Parasol”[1].

Chłopiec charakteryzował się niezwykłą odwagą. 23 sierpnia odznaczony Krzyżem Walecznych i awansowany na kaprala czasu wojny. Poległ 20 września na Wybrzeżu Czerniakowskim – w domu przy ul. Wilanowskiej 1. Pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, w kwaterach żołnierzy i sanitariuszek z batalionu „Parasol”.

Po wojnie jego matka z pomocą sanitariuszek PCK odnalazła ciało Witolda podczas ekshumacji żołnierzy powstania na Górnym Czerniakowie. Sama pod osłoną nocy przewiozła jego ciało na Powązki i pochowała przy murze cmentarnym. Dopiero kilka lat później jego zwłoki przeniesiono do kwatery żołnierzy i sanitariuszek z batalionu „Parasol”[2].

Jego wojennym losom poświęcone są książki Zbigniewa Wróblewskiego Bakwiri z ulicy Leszno i Z jednego domu, w której są jednak liczne błędy rzeczowe, w tym również mit o tym jakoby rodzina Witolda zginęła już w 1939 r[3].

Patron Sali Małego Powstańca w Muzeum Powstania Warszawskiego[4].

Grób Witolda Modelskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Powstańcze Biogramy - Witold Modelski, www.1944.pl [dostęp 2017-11-02]  (ang.).
  2. Powstańcze Biogramy - Jadwiga Modelska, www.1944.pl [dostęp 2017-11-02]  (ang.).
  3. Bakwiri z ulicy Leszno, Lubimyczytać.pl [dostęp 2017-11-02] .
  4. 4. Sala Małego Powstańca. Muzeum Powstania Warszawskiego. [dostęp 2010-02-23].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Witold Modelski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy