Wkręt


Wkręt w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania 1. blachowkręt samowiertny, łeb z nacięciem PH, 2. wkręt do materiałów warstwowych samowiertny (np. do przykręcania płyt plastykowych do metalu), łeb z nacięciem PH, 3. wkręt montażowy, łeb z nacięciem PH, 4. wkręt montażowy samowiertny, łeb z nacięciem PH, 5. wkręt montażowy, łeb z nacięciem PZ, 6. wkręt do drewna, łeb z nacięciem PZ, 7. wkręt montażowy, łeb sześciokątny z nacięciem PH i prostym, 8. wkręt do pokryć blacharskich, samowiertny, z uszczelką, łeb sześciokątny, 9. wkręt montażowy, łeb sześciokątny z nacięciem prostym, 10. blachowkręt nierdzewny, łeb z nacięciem prostym: a) końcówka samowiertna, b) skrzydełka rozwiercające miękki materiał

Wkręt – łącznik w połączeniu gwintowym stanowiący gwintowany trzpień, zwykle o kształcie lekko stożkowym. Prawie wszystkie wkręty mają łeb, przeważnie z nacięciem (najczęściej prostym lub krzyżowym). Gwinty wkrętów często nie są znormalizowane (czyli mogą mieć dowolny skok, w zależności od zastosowania).

Alternatywą wkręta w połączeniu gwintowym jest śruba, różniąca się od wkręta sposobem utwierdzenia (typowo rozumiana śruba potrzebuje nakrętki, wkręt natomiast nie).

Łby wkrętów mogą mieć kształt:

a) walcowy płaski b) walcowy soczewkowy c) stożkowy płaski d) stożkowy soczewkowy e) kulisty.

Nacięcie we łbie wkręta pod wkrętak może być:

g) proste h) krzyżowe (phillips, pozidriv) i) kwadratowe j) sześciokątne (imbusowe) k) ośmiokątne l) gwiazdkowe (torx) m) trójramienne (tri-wing).

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (type of machine element):
Na podstawie artykułu: "Wkręt" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy