Wołodymyr Kowaluk


Wołodymyr Kowaluk w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wołodymyr Wasylowycz Kowaluk, ukr. Володимир Васильович Ковалюк, ros. Владимир Васильевич Ковалюк, Władimir Wasiljewicz Kowaluk (ur. 3 marca 1972 w Kosowie) – ukraiński piłkarz, grający na pozycji obrońcy, a wcześniej pomocnika, trener piłkarski.

Spis treści

Kariera piłkarska | edytuj kod

Kariera klubowa | edytuj kod

Wychowanek miejscowej Szkoły Sportowej w Kosowie. Po zakończeniu szkoły średniej studiował w Instytucie Kultury Fizycznej we Lwowie. W 1990 rozpoczął karierę w Karpatach Lwów, skąd w następnym roku przeszedł do klubu Karpaty Kamionka Bużańska. Pierwsze mistrzostwa Ukrainy 1992 roku rozpoczął w Skale Stryj. Następnie kolejno wracał do Karpat Lwów i Skały, aż w 1994 został piłkarzem rodzinnego klubu Prykarpattia Iwano-Frankowsk. Wiele razy piłkarz powracał do tego klubu. W jego piłkarskiej karierze znalazło się bardzo dużo drużyn, występował w klubach Dnipro Dniepropetrowsk, Urałan Elista, Dynamo Kijów, Szachtar Donieck, Enerhetyk Bursztyn, Kubań Krasnodar, Łukor Kałusz, Krywbas Krzywy Róg, Borysfen Boryspol, Wołyń Łuck i Dnipro Czerkasy. W ukraińskiej Wyższej Lidze rozegrał 149 spotkań, strzelając 10 goli. Od 2007 ponownie bronił barw Wołyni. Po pierwszym meczu sezonu 2010/2011, zakończonym porażką na własnym boisku 0:4 klub anulował kontrakt z piłkarzem[1]. W sierpniu 2010 powrócił do Prykarpattia Iwano-Frankowsk, w którym w końcu 2011 zakończył karierę piłkarską.

Kariera trenerska | edytuj kod

Po zakończeniu kariery piłkarskiej rozpoczął pracę trenerską. 16 lutego 2012 roku objął stanowisko głównego trenera Enerhetyka Bursztyn[2].

Sukcesy i odznaczenia | edytuj kod

Sukcesy klubowe | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. UA-Футбол. Зміни у складі „Волині” продовжуються.
  2. UA-Футбол. Володимир Ковалюк – головний тренер ФК „Енергетик”.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wołodymyr Kowaluk" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy