Wożąc panią Daisy


Wożąc panią Daisy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wożąc panią Daisyamerykański komediodramat filmowy z 1989 roku w reżyserii Bruce'a Beresforda. W głównych rolach występują Morgan Freeman i Jessica Tandy.

Film w 1989 roku został nominowany do Oscarów w dziewięciu kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Jessica Tandy), najlepsza charakteryzacja (Manlio Rocchetti, Lynn Barber, Kevin Haney), najlepszy scenariusz adaptowany (Alfred Uhry), najlepszy aktor pierwszoplanowy (Morgan Freeman), najlepszy aktor drugoplanowy (Dan Aykroyd), najlepsza scenografia (Bruno Rubeo, Crispian Sallis), najlepsze kostiumy (Elizabeth McBride) i najlepszy montaż (Mark Warner). Otrzymał cztery pierwsze z powyżej wymienionych.

Fabuła | edytuj kod

Akcja toczy się w Atlancie krótko po zakończeniu II wojny światowej. Tytułowa pani Daisy (Jessica Tandy) jest starszą żydowską damą, emerytowaną nauczycielką. Ze względu na wiek nie może prowadzić samochodu i z tego względu syn (Dan Aykroyd) zatrudnia dla niej czarnoskórego kierowcę (Morgan Freeman). Pani Daisy nie może się z tym pogodzić i początkowo odnosi się do nowego pracownika z nieufnością oraz dystansem, jednak z biegiem czasu zaczyna się do niego przekonywać.

Obsada | edytuj kod

i inni

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Filmy w reżyserii Bruce’a Beresforda Nagroda Akademii Filmowej dla najlepszego filmu Złoty Glob za najlepszy film komediowy lub musical

Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Wożąc panią Daisy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy