Wodnicha tarczowata


Wodnicha tarczowata w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wodnicha tarczowata (Hygrophorus discoideus (Pers.) Fr.) – gatunek grzybów z rodziny wodnichowatych (Hygrophoraceae)[1].

Spis treści

Systematyka i nazewnictwo | edytuj kod

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Hygrophorus, Hygrophoraceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy zdiagnozował go w 1801 r. Christiaan Hendrik Persoon nadając mu nazwę Agaricus discoideus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu Elias Fries w 1838 r.[1]

Synonimy[2]:

  • Agaricus discoideus Pers. 1801
  • Limacium discoideum (Pers.) P. Kumm. 1871

Nazwę polską nadali w 1983 r. Barbara Gumińska i Władysław Wojewoda[3].

Morfologia | edytuj kod

Kapelusz

Średnica 2–6 cm, za młodu łukowaty, później rozpostarty, czasami z niewielkim garbkiem na środku. Jest higrofaniczny; w stanie wilgotnym silnie śluzowaty, błyszczący, w stanie suchym lepki, gładki. Powierzchnia początkowo biała, potem przebarwia się na żółto lub jasnoróżowo[4].

Blaszki

Lekko zbiegające, białawe[4].

Trzon

Wysokość 4–7 cm, grubość 0,6–1 cm, walcowaty, zazwyczaj z wrzecionowatą podstawą, początkowo pełny, potem pusty. Powierzchnia biaława z brązowymi włókienkami, pod kapeluszem łuszcząca się[4].

Miąższ

O barwie od białawej do kremowej[4].

Cechy mikroskopijne

Zarodniki eliptyczne, gładkie, o rozmiarach 6–8 × 4–5 μm[4].

Występowanie i siedlisko | edytuj kod

Wodnicha tarczowata występuje w Europie i Ameryce Północnej[5]. W piśmiennictwie naukowym na terenie Polski do 2003 r. notowana tylko na dwóch stanowiskach (Hala Śmietanowa w Beskidzie Żywieckim i w Pienińskim Parku Narodowym)[3]. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status R – gatunek potencjalnie zagrożony z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych[6]. Wymieniona jest także na liście gatunków zagrożonych w Holandii[3].

Siedlisko: lasy iglaste (świerkowe), preferuje gleby wapienne. Owocniki od września do listopada[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Index Fungorum [dostęp 2019-02-15] .
  2. Species Fungorum [dostęp 2019-02-15] .
  3. a b c Władysław Wojewoda, Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ​ISBN 83-89648-09-1
  4. a b c d e f Hygrophorus discoideus [dostęp 2019-02-15] .
  5. Discover Life Maps [dostęp 2019-02-15] .
  6. ZbigniewZ. Mirek ZbigniewZ., Red list of plants and fungi in Poland = Czerwona lista roślin i grzybów Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany. Polish Academy of Sciences, 2006, ISBN 83-89648-38-5 .
Na podstawie artykułu: "Wodnicha tarczowata" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy