Wody płodowe


Wody płodowe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wody płodowe (płyn owodniowy) – płyny zawarte w błonach płodowych. Zapewniają one środowisko dla rozwijającego się organizmu, amortyzują, zapewniają swobodę ruchów, chronią płód przed silnymi bodźcami ze świata zewnętrznego oraz przed wahaniami temperatury i biorą udział w transporcie i wymianie substancji odżywczych.

Mechanizm powstawania płynu owodniowego jest nie do końca poznany. U człowieka do struktur produkujących i resorbujących płyn owodniowy należą owodnia, pępowina, skóra, nerki, płuca i przewód pokarmowy[1]. Przenikanie wód płodowych zapewniają parametry ph 8,4-8,9 oraz redox -69 Objętość płynu owodniowego w 9. tygodniu ciąży wynosi 5-10 ml i zwiększa się aż do 36. tygodnia ciąży. Następnie objętość płynu owodniowego zmniejsza się do 800 ml w 40. tygodniu ciąży[2].

Zaburzenia wytwarzania i wchłaniania płynu owodniowego powodują wystąpienie nieprawidłowej jego objętości:

Płyn otaczający dziecko powstaje z płynów ustrojowych matki i płodu. Podlega on ciągłym procesom wymiany, dlatego jest zawsze świeży. Jego całkowita wymiana następuje w ciągu dwóch godzin[2]. W jego skład wchodzą: elementy komórkowe z owodni i płodu, białka, tłuszcze, hormony, aktywne enzymy.

Przypisy | edytuj kod

  1. Położnictwo i ginekologia, Grzegorz HG.H. Bręborowicz (red.), BeataB. Banaszewska, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005, s. 21, ISBN 83-200-3082-X, OCLC 749793069 .
  2. a b c Joachim W. Dudenhausen: Położnictwo praktyczne i operacje położnicze. Warszawa: PZWL, 2008, s. 11. ISBN 978-83-200-4032-6.

Zobacz też | edytuj kod

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Na podstawie artykułu: "Wody płodowe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy